Cez víkend sa koná najväčšia púť u nás

Pri príležitosti sviatku Navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie sa bude v Levoči konať tradičná Levočská  púť. Samotný sviatok pripadá na 2. júla.

Mariánska hora v Levoči patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam Európy. Snímka: ton

Hlavná časť slávnosti a s ňou aj tradičná Levočská púť sa bude konať nadchádzajúci víkend. Už v piatok si na Mariánskej hore v Levoči veriaci pripomenú slávnosť sv. Cyrila a Metoda. Omšu o 10.00 h v tento deň bude celebrovať generálny vikár Spišskej diecézy Anton Tyrol, o 17.00 h Ľubomír Vojtašák.

Hlavným celebrantom bude Stanisław Ryłko

Sobotňajší program otvorí už o 9.00 h Fatimskou sobotou, ktorú povedie Amantius Akimjak. Otváracia odpustová omša je na programe o 17.00 h a celebrovať ju bude levočský dekan František Dlugoš. O 19.00 h bude omšu celebrovať ordinár ozbrojených síl a zborov František Rábek. Liturgia východného obradu pod vedením Jonáša Maxima sa začne o 20.30 h. Záverečným programom v sobotu bude o 22.30 h Hudobno-slovné pásmo Plná milosti.

Nedeľný program sa začne polnočnou omšou za účasti novokňazov a mládeže, ktorú bude celebrovať Patrik Mitura, kazateľom bude Martin Tešla. O 1.30 h bude pobožnosť Krížovej cesty, ktorú povedie diakon Peter Kalis. O 3.00 h je na programe eucharistická poklona, ktorú povedie Ľuboš Laškoty. Prvú rannú omšu odslúži Jozef Svitek o 5.30 h, kazateľom bude Róbert Tokár. Liturgiu východného obradu odslúži Pavol Dancák o 7.00 h. Modlitbu radostného sv. ruženca o 9.00 h liturgicky povedie Tomáš Tarčák. Slávnostnú odpustovú omšu, ktorou vyvrcholí celá Levočská púť, bude celebrovať kardinál Stanisław Ryłko.

Pútnici v Levoči. Snímka: ton

Dopravné obmedzenia počas púte

V súvislosti s konaním Levočskej púte budú v samotnom meste i blízkom okolí v sobotu a nedeľu platiť viaceré dopravné obmedzenia. Vjazd a parkovanie osobných motorových vozidiel bude povolený na miestnych komunikáciách v meste Levoča s výnimkou Námestia Majstra Pavla, Košickej ulice, Sadovej ulice a Ulice športovcov. Vjazd na Mariánsku horu bude možný len na základe povolenia vydaného Rímskokatolíckym farským úradom v Levoči. Počas platnosti osobitného dopravného režimu – v sobotu a nedeľu – bude v meste zrušená mestská hromadná doprava. Prímestské spoje budú zastavovať iba na autobusovej stanici. Pre parkovanie autobusov účastníkov púte bude cez víkend vymedzený jeden jazdný pruh na štátnej ceste III/3225 (Kežmarská cesta). V sobotu dopoludnia bude bude premávať aj kyvadlová doprava na Mariánsku horu od firmy Alfena na Ovocinárskej ulici.

Železničná doprava bude v dňoch v sobotu a nedeľu premávať podľa platného cestovného poriadku. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Harichovce a Levočské Lúky. Vlaky do/z Levoče sú vedené tak, aby boli vytvorené prípoje v Spišskej Novej Vsi od/na vlaky hlavného ťahu Košice – Žilina – Bratislava. Cestujúci si cestovné lístky na vlak budú môcť zakúpiť v ktorejkoľvek stanici v pokladniciach alebo priamo pri nástupe do vlaku v Spišskej Novej Vsi a v Levoči bez prirážky u sprevádzajúceho personálu. V sobotu a v nedeľu bude otvorená aj pokladnica na železničnej stanici v Levoči. Kontrola cestovných dokladov bude prebiehať v Spišskej Novej Vsi a v Levoči už pri nástupe do vlaku, resp. vo vlaku.

Rastislav OŠONKA