Festival, ktorý prekračuje Schengen: Mladí zahrajú aj pod Tatrami

Medzinárodný festival mládežníckych zborov a orchestrov Šengenský poludník sa vracia do Popradu. Prídu poľskí aj ukrajinskí umelci.

Minuloročný koncert speváckeho zboru UP Manila Chorale v Kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci. Snímka: archív Svjatoslava Dohoviča

Názov Šengenský poludník predznamenáva, že organizátori búrajú hranice medzi ľuďmi, štátmi i kultúrami. „Myslím si, že názov je príznačný lebo okrem súborov, ktoré chodia z Poľska, Maďarska a Česka, máme tento rok aj súbory z Ukrajiny,“ hovorí mediálny manažér festivalu Svjatoslav Dohovič. Pracuje ako novinár a pôsobí aj ako dirigent ukrajinského zboru Karpaty v Košiciach. Riaditeľom festivalu je jeho brat Igor Dohovič, ktorý je dirigentom opery Štátneho divadla v Košiciach a zároveň umeleckým vedúcim sláčikového orchestra Musica Iuvenalis.

Festival sa zrodil v roku 2009 v Košiciach, jeho cieľom je priniesť klasickú hudbu v podaní mladých umelcov do miest, kde sa bežne nehráva – aj do kostolov či kultúrnych domov menších obcí. Telesá sa predstavia v Baške, Skároši, Helcmanovciach či Slanci. V našom regióne ich uvidíte v Poprade, Tatranskej Lomnici a v Novom Smokovci – s mestom Vysoké Tatry majú organizátori dlhoročné dobré skúsenosti a do Popradu sa festival vracia po rokoch. Program vyvrcholí vo štvrtok o 19.30 h v Kostole Premonštrátov v Košiciach. Medzinárodný orchester a zbor zložený z účastníkov festivalu uvedie dielo Karla Jenkinsa Stabat Mater.

Zboristi z UP Manila Chorale predviedli i tanečné pohyby. Snímka: archív SD

Mladí patria medzi špičku

Práve Musica Iuvenalis otvorila Šengenský poludník na Námestí sv. Egídia v Poprade uplynulú nedeľu poobede a večer aj v Tatranskej Lomnici v Hoteli Titris. Mládežnícky orchester vznikol pred vyše 50 rokmi a patrí medzi najlepšie amatérske sláčikové orchestre na Slovensku. Pozbieral množstvo cien a za koncertami vycestoval do Francúzska, Číny či na Filipíny. Ak by mal teda niekto pocit, že mládežnícke zbory alebo orchestre ostanú niečo dlžné ich starším kolektívom, je na omyle. Kvalitu nájdete aj pri mladých Poliakoch a Ukrajincoch, ktorí sa predstavia v Poprade a Vysokých Tatrách. Národný komorný orchester Polifonia z Ľvova má tento rok na festivale premiéru. „Je to orchester, ktorý existuje asi 11 rokov, ale titul národný udeľujú len špičkovým telesám, aj to svedčí o jeho kvalite. O zbore Yevshan je aj zbytočne hovoriť. Je to síce amatérsky zbor, ale na Ukrajine patrí medzi špičku,“ vraví Svjatoslav Dohovič.

Otvárací galakoncert Medzinárodného orchestra a zboru Šengenský poludník v Kostole Premonštrátov v Košiciach. Snímka: archív SD

Tatry pripravujú prekvapenia

Najväčším povzbudením v práci sú pre Dohovičovcov a ďalších členov organizačného tímu diváci na koncertoch a na galakoncertoch v Košiciach. Za desať rokov priniesol Šengenský poludník do metropoly východu významné diela vokálno-inštrumentálnej hudby. Mladí hudobníci ich spoločnými silami naštudovali za tri-štyri dni a z obrovského obsadenia divákom naskakujú zimomriavky. Minulý rok uviedli premiérový festivalový koncert vo Veľkých Kapušanoch. Diváci mladých umelcov nepustili zo scény 15 minút. Vynikajúce a špecifické sú aj koncerty vo Vysokých Tatrách. „Tatry nás každý rok prekvapujú počasím, čo je normálne. Na prvom ročníku v roku 2009 sa spustil počas koncertu francúzskeho symfonického orchestra v Starom Smokovci taký vietor, že sme naháňali noty po celej lúke. Pamätám si koncert ruského zboru v altánku vo Veľkej Lomnici. Pred koncertom som sa pozeral na oblohu, zbiehala sa čierňava. Nakoniec sme skončili tak, že pod altánkom bol nielen zbor, ale aj diváci, lebo prišla taká typická tatranská búrka, že sa všetci museli skryť,“ spomína Svjatoslav Dohovič.

Jana TOMALOVÁ

Šengenský poludník pod Tatrami:

Utorok, 2. júl
Komorný miešaný zbor Yevshan, Ľvov, Ukrajina
15.00 h, Nám. sv. Egídia, Poprad

Akademický zbor Politechnickej univerzity, Wroclaw, Poľsko
18.00 h, Kostol sv. Petra a Pavla, Nový Smokovec

Národný komorný orchester Polifonija Politechnickej univerzity, Ľvov, Ukrajina
19.00 h, Hotel Titris, Tatranská Lomnica

Piatok, 5. júl
Súbor bicích nástrojov, Legnica, Poľsko
15.00 h, Altánok v Mestskom parku, Tatranská Lomnica

Orchester ľudových nástrojov Štátneho hudobného učilišťa, Užhorod, Ukrajina
15.00 h, Nám. sv. Egídia, Poprad