Festival všetkého slovenského bude už tento týždeň

Od stredy do soboty sa na hlavnom popradskom námestí uskutoční podujatie Made in Slovakia.

Made in Slovakia v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Tohto roku sa bude festival všetkého slovenského konať už ôsmykrát. „Je to festival, ktorý sa už dostal do povedomia ľudí. Záujem o neho majú aj stánkari, ktorí tu vedia predať svoje výrobky. Tohto roku sme zaznamenali rekordný záujem o účasť na Made in Slovakia. Blížilo sa to až k číslu 380, z ktorých sme vybrali 150 vystavovateľov,“ uviedol viceprimátor Popradu a zakladateľ podujatia Ondrej Kavka.

Remeslá sú len časťou celého podujatia

V Poprade tak od 31. júla do 3. augusta nájdete nielen tradičných a osvedčených predajcov, ale aj 30 nových vystavovateľov. „Sú to zaujímaví a originálni slovenskí výrobcovia,“ uviedol Kavka. Festival Made in Slovakia sa podľa neho od počiatku nesnaží byť výlučne remeselníckym festivalom. Tých je v blízkom okolí počas leta niekoľko. V Poprade sa nájdu tradiční remeselníci, ale aj výrobcovia bežných produktov dennej spotreby. „V poslednom období rastie záujem o folklór, takže aj u nás bude niekoľko výrobcov oblečenia s folklórnymi motívmi, ale budú to aj rôzne módne doplnky,“ uviedol Kavka. Súčasťou podujatia však bude aj samostatné remeselnícke „mestečko“, ktoré sa bude nachádzať pri fontáne. Bude tu približne desať remeselníkov, ktorí budú svoje remeslo aj predvádzať. „Bude to taká špecialita, ale podstata festivalu je zameraná všeobecne na slovenské výrobky,“ dodal Ondrej Kavka.

Na festivale nebudú chýbať tradičné slovenské výrobky. Snímka: archív OZ Pre mesto

Väčšina podobných podujatí zvykne začínať v piatok a končiť v nedeľu. Popradský festival začína už v stredu a končí v sobotu. „Keď sme začínali, mali sme problém, keďže ide o vrchol leta, kedy sa koná množstvo podujatí. Viacerí boli ochotní prísť, ale nie cez víkend, preto začíname už v strede týždňa a končíme skôr. Dnes je však situácia už taká, že nemáme problém s obsadením stánkov. Tento systém sa nám osvedčil, keďže už od prvého dňa je návštevnosť veľmi vysoká. Na druhej strane, v našom regióne je cez víkend množstvo iných lákadiel – cyklistika, voda, hory, takže ľudia majú priestor aj na iné víkendové aktivity,“ uviedol Kavka.

Ponúknu aj kultúru

Festival Made in Slovakia nie je len o stánkoch a predajcoch. Organizátori pripravili pre návštevníkov aj kultúrny program. Od stredy do piatku bude program začínať od 16.00 h. V stredu sa okrem iných predstaví aj Vašo Patejdl, vo štvrtok Čarovné ostrohy a v piatok Starmánia a Kmeťo Band s večernou diskotékou. Špeciálny program pod názvom Made in Poprad pripravili organizátori na sobotu. Od 10.00 až do 22.00 h budú vystupovať miestni umelci. Večer vyvrcholí koncertom skupiny Smola a hrušky.

Každý deň od stredy do soboty bude okrem stánkov patriť aj rôznym koncertom či predstaveniam. Snímka: rov

Organizátorom podujatia je občianske združenie Pre mesto. „Rozpočet sa pohybuje na úrovni 30-tisíc eur. Festival už dostáva rozmery, ktoré presahujú kapacity občianskeho združenia. Už na budúci rok bude hlavným organizátorom mesto Poprad. Verím, že aj vďaka tomu sa podujatie dostane na vyššiu úroveň a pripravíme festival, ktorý bude rezonovať na celom Slovensku,“ uviedol Kavka.

Rastislav OVŠONKA