Kamzičia inventúra odhalila pokles

Rekordný počet 1431 kamzíkov, ktorý prinieslo rátanie na jeseň, sa nepodarilo prekonať. Do hárkov zapísali koncom júna 950 jedincov.

Kamzík vrchovský tatranský. Snímka: archív PN

Minulú stredu zverejnili Štátne lesy Tatranského národného parku výsledky sčítania kamzíkov na slovenskej i poľskej strane Tatier. To sa robí pravidelne na jar a na jeseň. Jesenné rátanie zaznamenáva pre porovnanie početnosť kamzíkov pred zimou.

Spočítanie ovplyvnilo počasie – bolo slnečno a horúco

Tento rok narátali dobrovoľníci s pracovníkmi ŠL TANAP-u, Správy TANAP-u, Správy PIENAP-u a Tatrzańskiego Parku Narodowego dokopy 950 kusov kamzíka vrchovského tatranského. Oproti minulej jari jeho počet klesol o 39 jedincov. V porovnaní s posledným sčítaním na jeseň sa však na sledovanom území nachádza až o 481 kamzíkov menej. „Pod výsledky sa podpísalo najmä mimoriadne teplé počasie, ktoré kamzíky prinútilo hľadať tieň. Mnohé z nich ho našli zrejme na severnej strane Tatier, keďže u nás sme ich zaznamenali menej a naopak, u susedov v Poľsku čísla atakovali rekordy. Predpokladáme, že reálne je kamzíkov zhruba o tridsať percent viac, aj keď čísla hovoria o niečom inom,“ uviedol zoológ ŠL TANAP-u Jozef Hybler, ktoré sú hlavným organizátorom počítania kamzíkov.

Jesenné sčítanie je presnejšie

Na Slovensku sa podľa rátajúcich aktuálne pohybuje 591 kamzíkov, z toho je 63 mláďat. Poľská strana eviduje 359 jedincov, pričom tohtoročných mláďat je 42. I napriek zdanlivému úbytku ostáva Jozef Hybler pokojný. „Podobné to bolo aj minulý rok na jar, keď sme narátali pod tisíc kamzíkov a jeseň nás ohromila výsledkami,“ vysvetlil zoológ, podľa ktorého je na rátanie vhodná skôr jeseň: „Počasie je stabilnejšie, nie je tak horúco a aj mláďatá sú už vtedy vo väčšom pohybe, sú lepšie stavané a viac ich vidno v tých čriedach. Práve v tomto období prebieha aj ruja, čiže pozorujeme zvýšenú aktivitu i u ostatných kamzíkov. Navyše, jesenné sčítanie robíme dva dni, takže výsledky sú presnejšie.“ Výskyt kamzíkov zaznamenávalo koncom júna spolu asi dvesto ľudí. Niektorí natrafili i na medvede, orly skalné alebo sokola sťahovavého. Účastníci si tiež všímali, či sú chodníky patriace do ochranného územia TANAP-u priechodné.

(red)