Karloff rozširuje výrobu, v Pradiarni vybuduje areál s odkazom na Karola Weina

Spoločnosť Karloff pozná verejnosť najmä ako výrobcu Tatratea. Firma chce rozšíriť výrobu a vybudovať areál za tri až päť miliónov eur do roku 2022.

Štúdia areálu bývalej Weinovej továrne v Kežmarku. Vizualizácia: BEEF architekti

Karloff sídli vo fabrike v starej Pradiarni v Kežmarku 11 rokov. Dopyt po produktoch je vysoký, kvôli obmedzeným priestorom však spoločnosť nedokáže vyrábať dostatočné zásoby a musí si prenajímať iné sklady. „Zo začiatku sme hľadali pozemok niekde v okolí, kde by sme mohli vystavať moderný závod, no a do toho prišla ponuka odkúpiť celý areál starej Pradiarne, kde sa nachádzame teraz. A keďže sme srdciari a ctíme si to, čo nám zachovali naši predkovia, veľa sme neváhali,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Karloff Ján Semaňák.

Ľudí neplánujú naberať

Firma sa zväčšuje hlavne kvôli novým technológiám, ktoré nakúpila a potrebnému priestoru na ich využitie. Tiež sa zväčšia priestory na skladovanie a výrobu. Spoločnosť neplánuje naberať nových ľudí, ide skôr o zefektívnenie procesov, firma zostáva v pôvodnom režime. Okrem podnikateľskej tváre však areál nadobudne aj oddychový charakter s patinou histórie. Pôvodne postavil fabriku na spracovávanie ľanu Karol Wein, ktorý sa zaslúžil o rozvoj ľanového priemyslu v Kežmarku. Niekdajší Tatraľan dal mnohým ľuďom pod Tatrami prácu i dobré podmienky. Karol Wein zamestnával stálych robotníkov, domácich tkáčov a robotníčky, spolu okolo 1 300 ľudí. Kríza prišla medzi svetovými vojnami a najväčšia zmena nastala po znárodnení v roku 1947. Budova však podľa Jána Semaňáka nechátrala, sídlili tu iné fabriky. Avšak na to, aby budova Karloffu slúžila tak, ako má, vyžaduje si rozsiahlu rekonštrukciu. Architektonický návrh vypracovalo štúdio BEEF architekti.

Budova slúžila v minulosti na výrobu ľanových produktov. Ilustračná snímka: archív PN

Oddychový areál do 3 rokov

„Plánujeme zanechať čo najväčšiu časť pôvodnej architektúry, predovšetkým hlavnú budovu, starý komín, ktorý opravíme a ak sa podarí, tak ho aj sprístupníme ako vyhliadku verejnosti. Chceme vystavať múzeum odkazujúce na Karola Weina, ľudové tradície, tkáčsky priemysel a regionálne remeslá našich predkov. No a exteriérovu časť hlavnej budovy budeme upravovať čo najmenej, aby si zachovala svoj pôvodný charakter,“ vraví Ján Semaňák. Do výroby sa na exkurziu s ochutnávkou dostanete aj v súčasnosti, no v obmedzenom počte 45 ľudí. Do nového závodu sa môžete prísť pozrieť už budúci rok a v roku 2022 sa budete môcť prejsť areálom, v ktorom spoločnosť plánuje okrem expozície tkáčskeho remesla aj parčík, kaviareň a pódium na príležitostné komorné koncerty. „Veríme, že týmto krokom prilákame do Tatier a podtatranského regiónu ešte viac turistov. Veríme, že do roku 2022 skončíme so všetkými stavebnými prácami a otvoríme ho pre verejnosť. Plánujeme investovať od troch do piatich miliónov eur,“ hovorí Ján Semaňák.

Rodinná firma Karloff sa zaoberá predajom prémiových produktov v alkoholovom odvetví od roku 2002. Výhradným dodávateľom produktov je spoločnosť Tatranská likérka so sídlom v Kežmarku, ktorá vyrába produkty z prírodných surovín. Jej lídrom sa stal nápoj Tatranský čaj, ktorý z dôvodu narastajúceho exportu dostal globálny názov Tatratea. Ide o čajovo-bylinné likéry vyrábané v rôznej stupňovitosti od 17 až po 72 percent v rôznych príchutiach.

Jana TOMALOVÁ