Keňan Simon Kamau Njeri v Štrbe prekonal 20-ročný rekord Ukrajinca Babyaka

Tatry v pohybe Prestige Tour pokračovala 42. ročníkom Malého štrbského maratónu.

Desiatkári a maratónci v Štrbe štartujú súčasne. (Snímka: Martin Smolka)

Na tomto podujatí uprostred júla býva zvyčajne extrémne horúco, no v nedeľu bolo zamračené, miestami s dažďom, čo rekordným 812 bežcom vrátane detí vytváralo takmer ideálne podmienky. Všetci dospelí sa vydali na trať spoločne, no klbko sa neskôr rozdelilo. Skupina, ktorá sa prihlásila na tradičných 31 kilometrov, išla na obrátku v Liptovskej Tepličke a „desiatkári“ sa spolu s nordic walkermi otáčali v Šuňave. Prvý z nich do cieľa dorazil Kluknavčan Marián Zimmermann, ktorý časom 34:47 min prekonal vlastný traťový rekord. „Som tu tretíkrát a až teraz bolo prijateľné počasie. Konečne nebolo horúco, ale ani zima, trošku poprchávalo, ale môže byť. Trošku rýchlejšie som to rozbehol, a potom som si kontroloval svoje časy spredvlani, aby som sa udržiaval pred nimi. S Keňanmi som mal iba optický kontakt, to je iná liga,“ vyjadril sa Zimmermann, ktorý zdolal aj obhajcu minuloročného prvenstva Jozefa Dubašáka z Popradu i tretieho Tomáša Skalu z AK Junior Holíč.

Jozef Dubašák, Marián Zimmermann a Tomáš Skala. (Snímka: mik)

Bežkárka bežkyňou

Medzi ženami sa z tretieho víťazstva za sebou tešila slovenská reprezentantka v bežeckom lyžovaní Aneta Smerčiaková z ŠK Dukla Banská Bystrica: „Bežalo sa mi dosť dobre, ale mala som aj chvíľkovú krízu. Mne by vyhovoval aj lejak, ale horúčavy ťažšie znášam. Snažím sa, aby mi šli dobre oba športy. Podujatie som zaradila do letnej prípravy a chcem sa poďakovať pánovi Šefelovi a celej Štrbe, že mi to umožnili. Pokiaľ je dobrý beh, na lyžiach stačí doladiť techniku, v ktorej mám ešte nedostatky.“ Druhú priečku obsadila Liptáčka Slávka Mlynčeková, tretiu Monika Kromková z Popradu. Spomedzi nordic walkerov sa najviac darilo Ľubomírovi Gašparovi z Tatranskej Lomnice a domácej Jiřine Šerfelovej.

Nordic walkerka Jiřina Šerfelová. (Snímka: mik)

Sahajda zdolal Keňana

Následne sa už očakával víťaz na 31 kilometrov i atak 20-ročného traťového rekordu Oresta Babyaka 1.40:06 h v podaní kenských vytrvalcov z rakúskeho Run2gether. Nakoniec sa to podarilo, keď cieľovú pásku v čase 1.39:33 h preťal Simon Kamau Njeri: „Užil som si to, kopce boli nahor aj dole a som šťastný, že som splnil svoj cieľ. Veľmi mi pomohlo, že som si v sobotu obzrel trať a vedel som, kedy musím zabrať. Bolo síce daždivo, ale som zvyknutý trénovať v náročných podmienkach. Zišla sa tu aj solídna konkurencia a musel som odolávať Slovákovi, ktorý sa na mňa doťahoval, ale to ma nakoplo k dosiahnutiu môjho cieľa. Rád by som si to ešte niekedy v Štrbe skúsil.“

Simon Kamau Njeri. (Snímka: mik)

Tesne za ním dobehol v treťom najlepšom čase histórie 1.40:15 h Tibor Sahajda z BSMC Bratislava, ktorý porazil aj Keňana Petra Chege Wangariho. Dlhoročný držiteľ rekordu Babyak z Ukrajiny obsadil 5. priečku a najrýchlejším Podtatrancom bol ôsmy Roman Švarc z Popradu. Medzi známe tváre v Štrbe už patrí aj Maďarka Tünde Szabó, ktorá tentoraz časom 2.03:28 h zdolala Keňanku Jane Wanja Nganda i Martinu Burzovú z Bratislavy. Bežci na oboch tratiach získavali body do série Tatry v pohybe Prestige Tour, ktorú však deviate miesto na 10-kilometrovej trati lídra Pavla Orolina a neúčasť Timey Mihokovej trochu zamotáva. Účastníkom sa však najhorší výsledok z piatich pretekov škrtá, takže pre dvojicu z Bežeckého klubu Poprad nie je nič stratené.

Tibor Sahajda. (Snímka: mik)

Chcú si držať úroveň

„Pre nás je dôležitý každý ročník. Sme síce amatérskym tímom dobrovoľníkov – fanúšikov športu, ale každé podujatie sa snažíme robiť na čo najlepšej úrovni. Teraz sme sa rozhodli, že navýšime účastnícky limit o sto ľudí pri dospelých, ale našou motiváciou je prilákať aj čo najviac detí, a tam bol nárast ešte väčší, než sme očakávali,“ povedal športový riaditeľ Malého štrbského maratónu Matúš Jančík, ktorý vyzdvihol vynikajúce časy: „Už ráno Orest Babyak hovoril, že ak nepadne rekord teraz, tak už nikdy a predpoveď mu vyšla. Orest ho už pred rokmi nastavil nadčasovo, takže tento bude určite veľmi ťažké prekonať, ale ani to nevidím nereálne. Navyše aj Tibor Sahajda dosiahol fantastický čas 1.40:15 h, čo je najlepšie spomedzi všetkých Slovákov v histórii. Už pár rokov spolupracujeme s Run2gether, ale vždy sa ozývali lepší bežci, ktorým sme nápomocní. Chceme totiž udržať aj športovú úroveň, lebo nie každé podujatie na ňu dbá.“

Michal KLEIN