Kežmarskí futbalisti by chceli ísť do vyššej súťaže

V tradičnom futbalovom seriáli po konci sezóny pokračujeme V. ligou – podtatranskou VsFZ, ktorú sme rozdelili na dve časti. Najskôr zhodnotíme štyri tímy z dolnej časti tabuľky.

1. MFK KEŽMAROK

Okresné mesto Kežmarok so svojím mestským klubom skončilo na konci prvej polovice tabuľky. Na 7. miesto potrebovali Kežmarčania 43 bodov za 13 výhier, štyri remízy a deväť prehier. Za šiestym Nálepkovom skončili len o skóre a iba tri body ich delili od tretieho miesta. Uplynulú sezónu hodnotí tréner Pavol Fejerčák: „Ja som trénoval mužstvo len od jarnej časti. Myslím si, že sme patrili medzi lepšie mužstvá, aj keď v tabuľke sme skončili v strede. Keď sa však pozrieme na bodové rozdiely medzi druhým a desiatym, tak vidíme tú vyrovnanosť, aká tam bola. Mňa osobne trochu mrzí, že s kvalitou kádra sme mohli byť o trochu vyššie, vypracovali sme si množstvo gólových príležitostí, len premieňanie šancí nebolo až také ideálne. Asi najväčšou našou slabinou bola obrana, keď urobila jednu-dve chyby, okamžite sme dostávali góly, takže s tým som nespokojný. Aj preto budeme do novej sezóny rozmýšľať, ako by sme to vylepšili. Naopak, mali sme dosť veľkú ofenzívnu silu – útok a zálohu sme mali na nadpriemernej úrovni v tejto súťaži. Predovšetkým v útoku Pavol Fejerčák, ktorý strieľal góly. Možno povedať, že až dve tretiny gólov strelil on. Mali sme veľmi silnú zálohu, kde veľmi dobre hrali v strede Simon Kristan s Filipom Fejerčákom. Dobre sme mali obsadené aj kraje zálohy, a to Lajčák a Andrej Džadoň, aj keď som od nich očakával viac, ale v tejto súťaži vynikali predovšetkým svojou rýchlosťou. Problém máme s brankárskym postom, kde máme len jedného brankára, chýba nám vyrovnaná dvojica.“

Letnú prípravu na novú sezónu začali Kežmarčania v pondelok. „Chceli by sme posilniť mužstvo, pretože našou ambíciou je hrať o postup, čím sa netajíme. Myslím si, že na to máme podmienky aj hráčsky káder, takže sa chceme pripraviť tak, aby sme od prvých kôl mohli pomýšľať na horné priečky tabuľky,“ uviedol tréner. Kežmarčania plánujú pred novou sezónou aj posilniť. Trénerr má vyhliadnutých štyroch až piatich hráčov. Keďže ešte nie sú dotiahnuté prestupy, mená zatiaľ nechcel zverejňovať. „Sú to všetko hráči, ktorí majú aj na vyššiu súťaž ako je piata liga,“ povedal Fejerčák. Mužstvo 1. MFK Kežmarok má podľa trénera na aktuálnu ligu, ktorú tím hrá, dostatočné materiálne i finančné podmienky, aj keď stále je čo vylepšovať.

1. MFK Kežmarok. (Snímka: Tibor Friedman)

FK 05 LEVOČA

Po 26 kolách nazbieralo mužstvo FK 05 Levoča 41 bodov za 13 výhier, dve remízy a 11 prehier. V konečnom účtovaní skončil tím tesne za polovicou – na 7. mieste. Trénerom levočských futbalistov je Miroslav Dunčko, ktorý takto zhodnotil uplynulú sezónu: „Od začiatku prípravy sme mali trochu problém s hráčmi. Na tréningy chodilo do 12 hráčov. Odohrali sme zopár priateľských zápasov, ale plátali sme to. Chýbali nám kľúčoví hráči, viacerí boli v zahraničí, hlavne hráči, ktorí tvorili kostru mužstva. Vrátili sa až v priebehu súťaže, takže sme na zápasy brávali aj chlapcov z dorastu. Časom sa pridali aj chlapci, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ale nemali natrénované, takže prvú časť sezóny sme nejako zvládli, hrali sme o špicu, ešte štyri kolá pred koncom sme boli na druhom mieste. Posledné štyri zápasy nám nevyšli, prehrali sme a spadli sme až na ôsme miesto. Pred koncom sme chceli zabojovať o druhé miesto, ale prišli žlté karty, nejaká červená karta kľúčových hráčov. Sezónu môžem hodnotiť tak, že sme nemali veľké ambície, ale s kádrom, ktorý sme mali k dispozícii, sme, myslím si, splnili to, čo sa dalo očakávať. Myslím si, že sme patrili do prvej päťky.“

K najvýznamnejším osobnostiam levočského tímu patria podľa trénera Peter Lešňovský, Michal Brincko, v jarnej časti sa chytil Miroslav Čeremuga. „Sú to šikovní chlapci. Možno keby sme mali lepšiu prípravu s viacerými chlapcami, tak by sme asi namútili viac vody. Avšak vzhľadom na to, v akej zostave sme hrali, tak to 8. miesto bolo dobré, ale myslím si, že prvú päťku sme mohli dať,“ dodal tréner. FK 05 Levoča už začal s prípravou na novú sezónu pod vedením Silvestra Janíka uplynulý týždeň. Doplnenie kádra sa bude riešiť v najbližších dňoch. Aj Levoča je príkladom, že nie vždy všetko stojí a padá iba na peniazoch.

TJ TATRAN ĽUBICA

Len o tri body viac ako Spišská Stará Ves získal v uplynulej sezóne TJ Tatran Ľubica. Po 26 kolách získali Ľubičania 36 bodov za desať výhier, šesť remíz a desať prehier, čo im stačilo na konečné 10. miesto v tabuľke. Uplynulú sezónu hodnotí tréner Igor Hajovský: „Z tabuľkového postavenia sa mi to hodnotí celkom ľahko, lebo tam je to jasne dané. Postavenie je jasné v rámci možností, ktoré sme mali. Chcel by som pochváliť chlapcov, ktorí pravidelne chodili, nakoľko nás bolo málo. S nedostatkom hráčov sme mali problém celú sezónu. Dôvodom boli rôzne povinnosti alebo mladí, až na dve svetlé výnimky, nejavili záujem. O to viac by som chcel pochváliť starších chalanov, ktorí mali chuť trénovať aj hrať zápasy, aj keď každý jeden z nich má prácu a rodinu.“ Ľubičanom sa už v utorok začala príprava pred novou sezónou. „Verím, že chalani prídu dobre naladení a uvidíme, ako sa rozbehne príprava, leto je ťažšie obdobie. Uvidíme, v akých počtoch sa budeme stretávať a verím, že to bude lepšie ako minulý rok. Piata liga je dobrá súťaž. Nezáleží na tom, či skončíme na druhom alebo desiatom mieste. Neviem o tom, že by Ľubica mala ambíciu postupovať, určite nechce zostúpiť. Keď budeme hrať futbal, za ktorý nás domáci diváci a často aj súperoví vytlieskali, tak toto je pre nás merítko a nie postavenie v tabuľke. Podstatné je, aby sa hráči na to tešili, aby sa tam stretávali a vydali zo seba všetko,“ priblížil plány na najbližšie obdobie Hajovský.

TJ DUNAJEC SPIŠSKÁ STARÁ VES

Po postupe zo 6. ligy mala Spišská Stará Ves výbornú jeseň a vôbec to nevyzeralo, že nováčik bude len do počtu. Nakoniec skončil tím na 11. mieste so ziskom 33 bodov za deväť výhier, šesť remíz a jedenásť prehier. Mužstvo viedol Lukáš Potanecký: „Naše účinkovanie v V. lige podtatranskej by som rozdelil na dve časti, a to vynikajúcu jeseň a jarnú časť. Naštartovalo nás hneď prvé víťazstvo u vicemajstra z minulej sezóny vo Veľkej Lomnici. Potom prišli nejaké drobné zaváhania, ako s Kežmarkom, ale do toho momentu sme ťahali sériu bez prehry. Ťahalo nás predovšetkým naše útočné duo Lukáš Bednarčík a René Matiko, ktoré z našich 40 gólov dalo asi 34. Jesennú časť sme skončili na parádnom piatom mieste. Boli sme najlepším mužstvom z nášho regiónu – v okrese Kežmarok a nebyť drobných zaváhaní s Ľubicou, Nálepkovom alebo Kežmarkom a aj s Hranovnicou, mohli sme byť ešte vyššie. Jar sme začali prekvapivým víťazstvom na pôde Kežmarku, ktorý sa výrazne posilnil. No našu situáciu skomplikovalo vážne zranenie Lukáša Bednarčíka a odchod Reného Matiku do zahraničia. Prišli sme prakticky o 90 percent gólov a dvoch rozdielových hráčov. Do toho sa pridali zranenia ďalších hráčov. Na ich miestach nastupovali predovšetkým dorastenci, ktorí síce hrali na hranici svojich možností, ale chýbali im potrebné skúsenosti. Veľa zápasov sme prehrali len tesne. Hlavným problémom bolo, že prakticky každý zápas nastupovala iná zostava. Vo viacerých zápasoch sme museli len improvizovať. Nakoniec z toho bolo 11. miesto. O sklamaní sa nedá hovoriť. Bola to nováčikovská sezóna. Pokiaľ sme mali mužstvo zložené tak, ako sme sa pripravovali, tak to bolo až nad očakávania. Prišli však do toho nečakané zranenia či odchody hráčov. Po jeseni boli očakávania určite vyššie, ale netreba to vidieť tragicky, pretože priestor dostali viacerí dorastenci. Boli zápasy, kde ich nastupovalo aj šesť či sedem. Pre chlapcov je to dobrá skúsenosť, ktorá sa môže v budúcnosti hodiť nielen nám, ale aj im.“ Spišskostarovešťania uplynulý víkend absolvovali domáci turnaj o Pohár primátora mesta Spišská Stará Ves, ktorý je zároveň aj Memoriálom Júliusa Lojeka. Týmto turnajom odštartovala aj letná príprava na novú sezónu.

Rastislav OVŠONKA