Kláštorné leto láka svojou lokalitou

Divadlo Ramagu na festivale uvedie premiéru hry Veľa kriku pre nič.

Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore hostí počas prázdnin 4. ročník Kláštorného kultúrneho leta. Snímka: archív Lukáša Marhefku

Kláštorné kultúrne leto, ktoré v júli a auguste organizuje občianske združenie Ramagu v spolupráci s neziskovou organizáciou Cyprián, baví ľudí v Červenom Kláštore už štvrtý rok. „Cieľom podujatia je ponúknuť turistom pridanú hodnotu ich pobytu. V Červenom Kláštore nájdu nádhernú prírodu či atmosféru a my tú atmosféru kláštora chceme umocniť o kultúrny zážitok, ktorí ich obohatí nielen po relaxačnej stránke, ale aj po stránke ducha,“ informuje predseda občianskeho združenia Ramagu Lukáš Marhefka.

Festival sa rokmi mení

„Začínali sme s programom v piatky, soboty a nedele, ale keď sme sa pozreli na štatistiky návštevnosti Múzea v Červenom Kláštore, prišli sme na to, že sú to dni, kedy turisti do Pienin práve prichádzajú alebo odchádzajú, a tak si možno ani nestihnú všimnúť, že sa niečo deje. Zistili sme, že najviac ľudí je tu v stredu, a preto sme predstavenia pre dospelých presunuli na stredy. Nedeľné predstavenia pre deti sa nepresúvali. Okrem toho sme zásadne zmenili našu cieľovú skupinu. Najprv sme sa orientovali aj na domácich, aj na turistov, ale dá sa povedať, že domáci v tomto čase skôr odchádzajú na dovolenky, takže tá cieľovka je hlavne turista, ale, samozrejme, chodia aj domáci,“ hodnotí Lukáš Marhefka a pokračuje: „Čo sme ešte zmenili, je prístup ku dramaturgii. Zo začiatku sme ponúkali viac filmov a divadiel, teraz ideme trošičku viac do muziky, kde sa venujeme viac-menej minoritným žánrom. Snažíme sa sprostredkovať takú hudbu, s ktorou sa ľudia možno až tak často na festivaloch nestretnú. Napríklad na otvorení tu bola kapela San Borondon Cyclo Fanfária, ktorá hrá hudbu z celého sveta – piesne rómske, židovské či z Balkánu. V auguste príde kapela Zajida. To je art-rock trochu líznutý jazzom, takže opäť niečo zaujímavé.“

Predstavenie popradského divadla Commedia. Snímka: archív Lukáša Marhefku

Prvýkrát Shakespeare

Okrem menej známej hudby na druhom nádvorí Kláštora kartuziánov nájdete aj neprofesionálne divadlo. „Čo sa týka tohto ročníka, snažíme sa prinášať i neprofesionálnu divadelnú scénu, ktorá ale má vysokú úroveň. Takým divadlom je napríklad divadlo Commedia Poprad, ktoré u nás v stredu 24. júla uvedie hru Jana z Arcu, Boh a kat,“ hovorí ďalej Lukáš Marhefka. Ten je zároveň principálom Divadla Ramagu. Jeho neprofesionálne divadlo na záver letného festivalu kultúry v Červenom Kláštore premiérovo predstaví svoje spracovanie hry Veľa kriku pre nič. „V hre budú hosťovať dvaja herci z divadla Commedia – Michal Novák a Dušan Kubaň – čiže štyria herci budú z Ramagu a dvaja z Commedie. Nad spoločným predstavením sme začali uvažovať pred rokom. Titul som vybral ja a dal som ho všetkým prečítať. Páčil sa im, tak Dušan Kubaň prepísal inscenáciu na naše podmienky. Skúšať sme začali na jar a momentálne finišujeme. Pre Ramagu je to vôbec prvýkrát Shakespeare a prvýkrát aj taká výpravnejšia vec, ale výpravnejšia z hľadiska kostýmov, nie z hľadiska scény, lebo tá opäť bude minimalistická,“ prezrádza Marhefka.

Každý rok príde viac ľudí

Kapacita lavíc na sedenie uprostred stredovekého nádvoria kartuziánskeho kláštora sa pohybuje okolo 80 ľudí. „Čo sa týka miesta na lavičkách, je to naše únosné maximum, ale priemerne sa držíme na čísle 45 až 50 ľudí na podujatie, pričom návštevnosť, chválabohu, rastie každý rok. Z troch doterajších podujatí tento rok bolo už dvakrát takmer vypredané a raz prišla asi polovica, takže zatiaľ to vyzerá veľmi dobre,“ raduje sa principál Divadla Ramagu. Za najväčšie lákadlo celého festivalu označil jeho lokalitu. „Byť v kláštore, počúvať krásnu hudbu a pozerať sa na skvelé divadlo – keď sa to snúbi s priestorom, kde sa nachádzame – dáva to tej akcii pridanú hodnotu. Komornosť toho miesta a génius loci, ktorý tam je, vytvára niečo výnimočné. To znamená, že ja by som nevytýčil ani jedno podujatie, ale vytýčil by som symbiózu krásneho stredovekého miesta a samotných umelcov, ktorí tam účinkujú,“ konštatuje na záver Lukáš Marhefka.

Kláštorné kultúrne leto láka divákov svojou lokalitou. Snímka: archív Lukáša Marhefku

Podujatia v rámci Kláštorného kultúrneho leta v Červenom Kláštore nájdete na druhom nádvorí Kláštora kartuziánov. Na všetky platí jednotné vstupné 3 eurá. Okrem hudby či divadla si vyberiete i z ponuky filmov alebo predstavení pre deti. Od 13. júla do 18. augusta budú v rámci sprievodného programu na nádvorí aj sokoliari. Túto stredu 17. júla o 20.30 h uvidíte slovenský motivačný dokument Premena v réžii Matúša Špirka, ktorý dobrovoľne podstúpil proces priberania a následného chudnutia. V nedeľu 21. júla deti o 16.00 h poteší svojím umením kúzelník Talostan. Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka navyše túto nedeľu od 12.00 h hostia Slávnosti kultúry Lemkov – Rusínov.

Ľudmila GROMADOVÁ