Krátke správy z regiónu – 27. týždeň

V Kláštore kúpite dve bankovky

Pôvodne sa mali nula euro souvenir bankovky predávať v Červenom Kláštore už predminulý piatok. Po problémoch pri výrobe a dodávke bankoviek však organizátori odsunuli predaj na piatok 5. júla. Motívom bankoviek v Červenom Kláštore bude pltníctvo, na druhej bude dominanta Kláštor kartuziánov. Predaj sa začína od čísla 101, bankovky sa nedajú rezervovať. Každá z nich bude stáť tri eurá. „Nulaeurovky“ si kúpite od 8.00 do 19.00 h v Penzióne Pltník len obe spolu, od soboty už aj samostatne.

Nová euro souvenir bankovka Červený Kláštor. Snímka: eurosouvenir.sk

V Belianskom potoku našli raka

Dobrovoľníci koncom júna pri čistení Belianskeho potoka z Letnej ulice v Spišskej Belej našli raka riečneho. Pozorovali ho v koryte potoka pri svojich domoch v tej časti toku, ktorá je už za mestom. Podľa odborníkov ide o zaujímavý nález, keďže rak riečny je významný indikátor čistoty tečúcej vody. Sám prispieva k čistote vody, pretože sa živí nahnívajúcimi zvyškami, ale aj živými rastlinami a živočíchmi z prostredia. Raka v potoku objavili členovia rodiny Cehuľovej a Pavličkovej.

Javorová dolina je otvorená

Uplynulý piatok Štátne lesy Tatranského národného parlku informovali, že Javorová dolina aj so Zadnými Meďodolmi je opäť otvorená. V júli minulého roku zasiahla Vysoké Tatry prívalová povodeň. V tejto oblasti našich veľhôr voda zničila cestu a turistický značený chodník, lesníci preto uzavreli dolinu až do odvolania. Turisti obľubujú najmä trasy z Tatranskej Javoriny cez Kopské sedlo na Biele, Zelené pleso či Chatu Plesnivec alebo z Javoriny cez sedlo Sedielko do Malej Studenej doliny.

Ilustračná snímka: jat

Hľadajú svedka nehody

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Poprade žiada o pomoc pri objasňovaní dopravnej nehody z 21. júna v čase medzi 2.30 a 2.55 h. V Poprade na Levočskej ulici pred vjazdom do areálu Slovenského vodohospodárskeho podniku zrazilo auto 21-ročného chodca z Popradu. Vodič z miesta nehody ušiel a chodcovi s vážnymi zraneniami neposkytol pomoc. Našli ho na pravej strane cesty v smere na Hozelec. Polícia prosí svedkov, aby akékoľvek informácie nahlásili na t. č. 158 alebo na najbližšom útvare.

Východná opäť pozýva na festival

Tento víkend patrí 65. ročníku folklórneho festivalu Východná. Jeho organizátori návštevníkov lákajú aj na zahraničné súbory. Przyszowianie predstavia kultúru sandeckých Lachov z južného Poľska, maďarské ľudové umenie si pozriete v podaní súboru Corvinus Közgáz. Z Česka príde Národopisný súbor Dúbrava, ukrajinský súbor Kralycja prináša repertoár piesní z regiónov Rivne, Volyň či Naddneperského regiónu. Vo Východnej uvidíte aj srbský Akademický folklórny súbor Oro z mesta Niš.

Poprad mal prvú tropickú noc

V noci zo stredy 26. na štvrtok 27. júna sme v Poprade zaznamenali historicky prvú tropickú noc. Teplota na letisku Poprad nepoklesla pod 20 °C, minimum bolo 20,3 °C. V tento deň síce teplota za 24 hodín klesla pod 20 °C, tropická noc však bola. V histórii meraní od roku 1951 doposiaľ najvyššie (24 hodinové) minimum 18,8 °C namerali v Poprade 27. augusta 1992. Vo štvrtok padol aj celoslovenský teplotný rekord, v Dudinciach namerali 35,5 °C, čo bola dovtedy najvyššia teplota tohto leta.

Ilustračná snímka: archív PN

Štátne lesy povedie Maroš Petrík

Ministerstvo pôdohospodárstva informovalo o výsledkoch výberového konania na funkciu riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku. Výberová komisia hľadala 25. júna riaditeľa spomedzi dvoch účastníkov – prvým bol súčasný poverený vedením štátnych lesov Maroš Petrík, druhým Juraj Piecka. Oboch čakal písomný test, prezentácia koncepcie rozvoja organizácie a pohovor zameraný na odborné znalosti a všeobecný prehľad. M. Petrík získal 185 bodov a uspel tak pred J. Pieckom so 105 bodmi.

Popradčania majú vodný bar

Počas horúcich letných dní v júli a auguste vás na pešej zóne pri OTP banke čaká Vodný bar. Od 11.00 do 17.00 h vám mesto v spolupráci s Podtatranskou vodárenskou prevádzkovou spoločnosťou ponúkne pitnú vodu zdarma. Čerstvá voda z podtatranského regiónu sa do Vodného baru dostane do niekoľkých hodín. PVPS pripomína, že najlepšou vodou pre ľudský organizmus je pitná voda z vodovodu. V Poprade nezabúdajú ani na ekológiu, preto vodu dostanete v pohároch z recyklovateľného materiálu.

Štátnici V4 si zahrali futbal

Vo štvrtok a v piatok sa v Poprade stretli predsedovia parlamentov krajín V4. Vo štvrtok podvečer priletela na popradské letisko maďarská, poľská, česká a slovenská delegácia. Politici rokovali o európskych voľbách v roku 2019. Primátor Popradu Anton Danko sa vyjadril, že bude s Andrejom Dankom hovoriť o podpore mesta v oblastiach rezortov, ktoré pokrýva SNS. Od okrúhleho stola prešli delegácie na trávnik Národného tréningového centra SFZ, kde súťažili na futbalovom turnaji V4.

Ždiar. Ilustračná snímka: rov

V Ždiari zhorel rodinný dom

V piatok krátko pred 5.00 h dostali hasiči hlásenie o požiari v Ždiari. Ten zachvátil prístavbu rodinného domu a rozšíril sa aj na jeho časť. Takmer 20 hasičom – profesionálnym, aj členov Dobrovoľného hasičského zboru Ždiar, sa podarilo oheň uhasiť po viac ako štyroch hodinách. Následkom požiaru nikto neutrpel zranenia. Škoda bola predbežne vyčíslená na viac ako 200-tisíc eur, preto na miesto prišla aj expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiarov.