Krátke správy z regiónu – 28. týždeň

Samosprávy odmietajú vyššie výdavky

V pondelok 1. júla rokovalo Združenie miest a obcí Slovenska. Predstavitelia samospráv odmietajú znižovanie príjmov popri povinnom zvyšovaní výdavkov. Združenie vyzýva poslancov NR SR, aby v septembri nepodporili návrh zákona o dani z príjmov, na základe ktorého by v rokoch 2020 až 2021 samosprávy prišli o 110 miliónov eur. Prvým čítaním prešiel aj návrh zákona o sociálnych službách, ktorý tiež ukrojí mestám a obciam z rozpočtu, zvýšiť by sa im mali aj povinné výdavky o 300 miliónov eur.

Ilustračná snímka: rov

Uzavrú most na Alžbetinej ulici

Mesto Poprad uplynulý týždeň informovalo, že v stredu 10. júla sa začne uzávera mosta na Alžbetinej ulici. Tá sa kvôli rekonštrukcii stane slepou ulicou, oprava by mala podľa harmonogramu trvať štyri mesiace, mesto ju financuje z vlastných zdrojov. Na dotknutých komunikáciách bude na situáciu vodičov upozorňovať dopravné značenie. V súvislosti s touto zmenou samospráva žiada motoristov a všetkých účastníkov cestnej premávky, aby pri prechádzaní daným úsekom zvýšili svoju pozornosť.

ZMOS sa obrátil na prezidentku

Združenie miest a obcí Slovenska sa ohradilo aj voči novele zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní, ktorým sa má zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti v materských školách. Riaditelia a obce zároveň musia vynútiť túto povinnosť od rodiča alebo zákonného zástupcu. Podľa ZMOS-u novela napĺňa znaky preneseného výkonu štátnej správy, preto by mala byť táto povinnosť plne hradená z prostriedkov štátneho rozpočtu. ZMOS sa obrátil listom na prezidentku.

Ilustračná snímka: rov

Zídu sa rodáci z horného konca

Túto sobotu sa medzi 13.00 a 14.00 h v Kežmarku pred vstupnou bránou EĽRO na Ulici Dr. Alexandra (od železničnej stanice) stretnú rodáci z „horného konca“, teda tí, ktorí sa narodili v rokoch 1940 až 1953 a vyrastali na uliciach Krvavé pole, Vyšný mlyn, Mučeníkov, Huncovská, Sihoť a Tatranská. Ak si chcete pospomínať na roky detstva a mladosti, prineste okrem zážitkov aj fotografie a ďalší spomienkový materiál. Organizátorov zastihnete aj na telefónnom čísle 0914 246 028 a 0915 262 772.

Na Letnej ul. majú nové ihrisko

Mesto Spišská Belá vybudovalo za elokovaným pracoviskom škôlky na Letnej ulici nové detské ihrisko. Nerezové bezúdržbové prvky vyrobil pre spišskobelianske deti certifikovaný výrobca. Najmenší sa pobavia na kolotoči, pružinovej hojdačke a reťazových hojdačkách a poteší ich aj zostava v tvare lode so šmýkačkami. Pod reťazovými hojdačkami aj pri šmýkačkách sa o bezpečnosť hrajúcich sa detí postarajú dopadové plochy. Mesto Spišská Belá financovalo výstavbu ihriska z vlastných zdrojov.

Ilustračná snímka: ton

Bilancovali Levočskú púť

Naša najväčšia púť priviedla cez víkend na Levočskú horu takmer 400-tisíc veriacich. V nedeľu celebroval odpustovú omšu poľský kardinál Stanislaw Rylko. Podľa neho má levočská Madonna stále čo povedať súčasnému človeku, pomoc potrebujeme v každom čase. Tohtoročnou novinkou bola krížová cesta po kalvárii, ktorá vyrástla na Levočskej hore v ostatnom období. História púte sa začala písať v roku 1247, keď postavili kaplnku na vtedy nazývanej Olivetskej hore pravdepodobne ako vďaku za záchranu pred Tatármi.

Beľania odsúhlasili prijatie úveru

Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej sa poslanci venovali aj návrhu na prijatie úveru vo výške jeden milión eur. Odsúhlasili úver s fixnou ročnou úrokovou sadzbou 0,6 percenta so splatnosťou maximálne desať rokov. Mesto má z týchto peňazí financovať investičné aktivity. Použitie každého balíka peňazí poslanci predrokujú a schvália na mestskom zastupiteľstve. Poslanci na rokovaní schválili aj použitie 80-tisíc eur z rezervného fondu na investičné akcie.

V Hranovnici úradoval požiar

Vo štvrtok po 18.00 h vypukol požiar hospodárskej budovy na ulici SNP v Hranovnici a rozšíril sa na okolité hospodárske budovy a obytné domy. Na mieste zasahovali hasiči z Popradu a dobrovoľní hasiči z Hranovnice, Spišského Bystrého, Spišského Štiavnika a Vikartoviec. Požiar sa podarilo lokalizovať okolo 22.30 h, uhasili ho pred jednou hodinou v noci a členovia Dobrovoľného hasičského zboru Hranovnica ho monitorovali do 4.00 h. Podľa predbežných odhadov narobil oheň škody za 150-tisíc eur.

Bazilika sv. Jakuba a historická radnica v Levoči. Snímka: rov

Dokončili ďalšiu časť námestia

Levočská samospráva dokončila 2. etapu rekonštrukcie Námestia Majstra Pavla. Oprava priestoru vo východnej časti námestia pri evanjelickom kostole stála približne 535-tisíc eur a trvala takmer rok. Obnovili sa povrchy, prvky drobnej architektúry, osvetlenie a zeleň. Vymenili sa aj staré rozvody a inžinierske siete. Samospráva získala prevažnú časť financií z dotácií ministerstva financií a PSK. Levoča tak pokračuje v obnove námestia – v prvej etape opravili južnú časť námestia a severný park.

Začne sa očakávaná rekonštrukcia

Na tento týždeň avizuje Prešovský samosprávny kraj začiatok rekonštrukcie cesty II/534 medzi Popradom a Starým Smokovcom, začne sa zhruba 800 metrov pod železničným priecestím v Starom Smokovci. Ako sme vás informovali v máji, PSK čakal na rozhodnutie z Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý rozhodol, že spôsob verejného obstarávania bol správny. Úsek v dĺžke 5,2 kilometra zrekonštruuje víťaz verejného obstarávania spoločnosť Strabag. Výška investície je vyše 2,8 milióna eur.