Krátke správy z regiónu – 29. týždeň

Spišský trh prináša 64. ročník

Od štvrtka do nedele zaplaví námestie v Spišskej Novej Vsi päť stovák predajcov tovaru z celého Slovenska i zahraničia. Spišský trh je najväčším jarmokom na Slovensku a jeho tradícia sa začala písať v 50. rokoch minulého storočia. Oproti minulým rokom tu nájdete viac remeselných výrobkov a darčekových predmetov. Na Školskej ulici si dáte halušky, na Letnej pirohy, štrúdle a ochutnať môžete aj moravské koláče frgále. Zabaví vás švédska kapela Rednex, ale aj ĽH Romana Barabasa či FS Poračan.

Ilustračná snímka: spisskanovaves.eu

Prázdninovali v Slovenskom raji

Mesto Poprad pripravilo po 19-krát osemdňový prázdninový tábor pre deti zo sociálne slabších rodín. Od 6. do 13. júla 40 detí rekreovalo v horskom hoteli Geravy v Slovenskom raji. Okrem spoznávania krás národného parku si lektori pripravili aj sprievodný program, hry, súťaže, táborák či tvorivé dielne. Navštívili aj Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Kaštieľ Betliar a okúpali sa v Palcmanskej maši. Mesto na tábor vyčlenilo 10-tisíc eur, pridali sa aj sponzori. Rodiny tak neboli finančne zaťažené.

Rusíni sa stretnú aj v Pieninách

Po celonárodných oslavách Dňa Rusínov v Kamienke prináša región ďalšiu akciu tejto národnosti. V nedeľu v Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka pripravili Slávnosti kultúry Lemkov – Rusínov. O 12.00 h vás čaká gréckokatolícka sv. liturgia, o 14.30 h folklórny program s Mariannou Železnou a súbormi Ruthenia, Barvinok, Majdan a Lemkovským súborom z Poľska. Večer od 18.00 h bude patriť pódium Mariánovi Čekovskému a Drišľaku. Za vstup zaplatia dospelí 8 eur, deti od desať rokov, seniori a ŤZP 5 eur.

V Červenom Kláštore sa stretnú Rusíni. Ilustračná snímka: rov

Brat zabil brata pri Toporci

Televízia JOJ informovala, že na salaši pri obci Toporec sa stala vražda. Muž mal dobodať svojho brata. Na salaši mali súrodenci sláviť narodeniny, po hádke však skončila oslava tragicky, starší z bratov údajne zabil mladšieho. Lekár po príchode na miesto skonštatoval smrť 32-ročného muža. V súvislosti s prípadom zadržala polícia dve podozrivé osoby. Prešovský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy. Policajti zatiaľ nezverejnili viac informácií o prípade.

Lendačania majú novú cestu

Po rekonštrukcii pre obec Lendak veľmi významného úseku – prieťahu obcou, odovzdali včera, v pondelok 15. júla poobede do užívania úsek za účasti predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a zástupcov Správy a údržby ciest PSK (odovdzávanie sa konalo po termíne našej uzávierky, pozn. red.). Úsek na ceste III/3077 v celkovej dĺžke takmer jeden kilometer začali cestári rekonštruovať 24. mája tohto roku.

Hrad Ľubovňa. Ilustračná snímka: rov

Pri Starej Ľubovni zažili zemetrasenie

V sobotu 13. júla o 14.07 h zaznamenali pri Starej Ľubovni slabé zemetrasenie, lokálne magnitúdo určili na 3,2. Otrasy pozorovali aj obyvatelia okolitých obcí, najviac pozorovaní (24) bolo v Starej Ľubovni, nasledovalo Hniezdne (13), Podolínec (11), Vyšné Ružbachy (7), Nižné Ružbachy (6), Nová Ľubovňa (6) a ďalšie okolité obce. Ústav vied o Zemi SAV bude naďalej analyzovať údaje, a preto prosí ľudí, ktorí pocítili účinky zemetrasenia, aby vyplnili dotazník na webovom sídle ústavu.

Radnica spustila kartu Kežmarčana

Mestskú kartu si môžu vybaviť obyvatelia s trvalým pobytom v meste Kežmarok a žiaci kežmarských základných škôl. Držitelia získajú zľavy na kúpalisku či zimnom štadióne. Žiaci môžu kartou platiť aj v školskom bufete, podľa primátora Ferenčáka tak budú rodičia vidieť, na čo ich deti míňajú peniaze. Pilotnou školou systému je ZŠ Grundschule Hradné námesie. O kartu môžete bezplatne požiadať v informačnej agentúre po predložení občianskeho preukazu. Informácie nájdete aj na karta.kezmarok.sk.

Zasahovali pri Chate pod Soliskom

V piatok predpoludním dostala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre muža, ktorý dostal pri Chate pod Soliskom epileptický záchvat. Bol v bezvedomí, nereagoval, no dýchal samostatne. Na miesto leteli leteckí záchranári so záchranárom HZS. Po vyšetrení a poskytnutí zdravotnej starostlivosti Slováka v podvese vrtuľníka evakuovali na Štrbské Pleso a po preložení na palubu pokračovali do nemocnice v Poprade. V nedeľu záchranári pomáhali aj 12-ročnému chlapcovi s nevoľnosťami na Zelenom plese.

Podolínec. Ilustračná snímka: rov

Podolínčania budú mať parkoviská

Mesto Podolínec informovalo občanov, že má zámer dobudovať postupne parkoviská na sídliskách a riešiť tak otázku akútneho nedostatku parkovacích miest. Ako prví sa dočkajú občania z ulice Družstevná. Parkovisko už radnica pripravila projekčne a na začatie stavebných prác upozorňuje o tejto skutočnosti na webe mesta. V prípade nejasností alebo akýchkoľvek otázok k pripravovanej stavbe môžete kontaktovať primátora alebo prednostu mesta písomne, telefonicky či osobne po dohodnutí stretnutia.

Ministri sa stretli v Tatrách

Slovenský minister zahraničných vecí a predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Miroslav Lajčák hostil minulý pondelok a utorok stretnutie ministrov zahraničných vecí OBSE. Na neformálnom stretnutí „Od minulých aktivít k budúcej prevencii“ na Štrbskom Plese hovorili o tom, ako zaručiť stabilitu v Európe i mimo nej a ako vhodne predchádzať konfliktom. Na Slovensko pricestoval aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, Ukrajina k nám svojho zástupcu nevyslala.