Krátke správy z regiónu – 30. týždeň

Okolo Starej Ľubovne chodí medveď

Uplynulý týždeň zahliadli na Oslom a Širokom vrchu v Ľubovnianskej vrchovine medveďa hnedého. V prípade, ak máte akékoľvek ďalšie informácie o pohybe tohto živočícha okolo Starej Ľubovne, kontaktujte mestskú políciu alebo miestne poľovnícke združenie. Mesto v spolupráci s poľovníkmi žiada verejnosť o zvýšenie opatrnosti pri návšteve ľubovnianskych lesov, pretože medvede migrujú územím. Keď sa vyberiete do prírody, snažte sa byť hlučnejší a pohybujte sa radšej v skupinkách ako jednotlivo.

Medvede sú problémom nielen v Tatrách. Ilustračná snímka: rov

Kežmarok spolupracuje s Fínmi

Ministerstvo dopravy informovalo, že tri slovenské mestá sa stali súčasťou sietí 23 partnerských miest pre akčné plánovanie. V rámci operačného programu URBACT budú Slovensko reprezentovať tri mestá – Bratislava, Michalovce a Kežmarok, ktorý sa stal súčasťou siete IoTxChange s vedúcim portugalským mestom Fundao. Podtatranské mesto by sa tak malo podieľať na návrhu plánov digitalizácie v náväznosti na riešenie Internet of Things, teda prepojenia internetu s každodennými potrebami samospráv.

V sobotu budú upratovať Tatry

Túto sobotu môžete na akcii Vážime si rodný kraj aj vy prispieť k tomu, aby boli naše Tatry čistejšie. Účastníci sa stretnú o 9.00 h pri Hoteli Borovica na Štrbskom Plese kvôli registrácii. O 10.00 h sa začne spoločná turistika cez Popradské pleso do Sedla pod Ostrvou a zároveň zbieranie odpadkov. Každý dostane čierne vrece na smeti po neporiadnych turistoch. Od 16.00 h si účastníci za odmenu posedia pri guláši pred Hotelom Borovica. Akciu pripravila nezisková organizácia Pure Slovakia.

Dobrovoľníci upracú Tatry. Ilustračná snímka: Michal Jurčo

Hovorili aj o Rómoch nášho regiónu

Ešte v utorok 9. júla rokovali na ministerstve školstva riaditelia a učitelia zo siedmich základných škôl na Slovensku zapojených do projektu Inschool – Inkluzívne školy. Medzi pilotnými školami sú aj ZŠ Spišský Štvrtok a ZŠ s MŠ Štefana Náhalku Liptovská Teplička. Riaditelia a učitelia osobne prezentovali doterajší priebeh a výsledky prvého roku realizácie projektu, ktorý má priniesť zmenu pre rómske deti. Na projekte participujú aj školy z Česka, Maďarska, Rumunska a Veľkej Británie.

Popradský útulok otvorí svoje brány

Tento piatok od 15.00 do 18.00 h vás privítajú v mestskom útulku v Poprade. Vítaný je každý, kto chce rozveseliť štvornohých miláčikov s trpkým osudom. Psy sa potešia najmä spoločnej prechádzke, ktorá bude spojená so súťažami pre najmenších. Tí dostanú aj reklamné predmety od mesta. Cieľom je tiež podať návštevníkom informácie o ponuke psov a možnosti ich adopcie, ktorá poskytne psíkom nový domov. Pracovníci útulku pripravujú na piatok aj zábavné a vzdelávacie sprievodné aktivity.

Útulok pre túlavých psov v Poprade. Snímka: rov

Na festival EĽRO prišlo 65-tisíc ľudí

Európske ľudové remeslo uzavrelo svoje brány v nedeľu 14. júla. Radnica minulý týždeň zverejnila návštevnosť 29. ročníka obľúbeného festivalu. Mestskými bránami prešlo 65-tisíc návštevníkov aj napriek nie ideálnemu počasiu. Pritiahli ich ukážky ručnej práce v podaní dvesto remeselníkov, 20 folklórnych súborov, škola tanca či dva večery plné koncertov slovenských a českých populárnych kapiel. Kežmarčania si na EĽRO pripomenuli i 750. výročie udelenia mestských práv scénickým otvorením aj výstavou.

Od tragédie uplynuli štyri roky

Minulú stredu sme si pripomenuli štvrté výročie nešťastného pádu záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji. 17. júla 2015 zasahovali záchranári v lokalite Kláštorskej rokliny. Po 18.00 h vrtuľník letel na pomoc 10-ročnému chlapcovi z Nemecka so zlomenou nohou. Pri tragickej udalosti prišiel o život 37-ročný náčelník oblastného strediska Horskej záchrannej služby Slovenský raj Dušan Leskovjanský, 44-ročný pilot Ľubomír Majerčák, 45-ročný lekár Marek Rigda a 34-ročný záchranár Martin Svitana.

Meteorologická búdka. Ilustračná snímka: rov

Maximá sa zmenili na minimá

Zatiaľ čo horúci prelom júna a júla znamenal pre región pod Tatrami niekoľko teplotných rekordov, polovica júla prišla s opačnými číslami. Slovenský hydrometeorologický ústav informoval, že od 8. do 19. júla zaznamenali v Poprade najnižší priemer ranných miním teploty vzduchu v histórii meraní. Vo výške dva metre nad povrchom to v uvedenom období bolo + 6,4 stupňov Celzia. K výraznému poklesu nočnej teploty vzduchu dochádza podľa SHMÚ najmä v dolinách a kotlinách na severe a východe územia.