Krátke správy z regiónu – 31. týždeň

Na Štrbskom Plese stáčali prvý med

Už druhú sezónu je na streche hotela FIS na Štrbskom Plese včelnica. V polovici júla tam prvýkrát stáčali med. Z prvých dvoch úľov stočil včelár viac ako desať kilogramov medu. Hotel plánuje med zaregistrovať a ponúkať svojim hosťom počas raňajok. Za osadením štyroch úľov na Štrbskom Plese je občianske združenie Apis Carpatica. Umiestnením úľov v nadmorskej výške 1 380 metrov sa v Tatrách snažia podporiť myšlienku udržania včelárskeho remesla. Ide o najvyššie položenú včelnicu u nás.

Ilustračná snímka: Zbigniew Ładygin

Nemocnica rozširuje svoje služby

Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Levoči rozširuje spektrum zdravotnej starostlivosti. V tomto období začali lekári na rádiodiagnostickom oddelení realizovať intervencie mäkkotkanivovej biopsie pod CT kontrolou. Zdravotnícke zariadenie zaradilo túto činnosť do svojho portfólia, aby dokázalo poskytnúť možnosť kompletnej diagnostiky v rámci nemocnice, napríklad pre odbory onkológia či chirurgia, prípadne aj ambulantnej starostlivosti v rámci vlastnej, ale i priľahlých spádových oblastí.

ZMOS skúmal originálne kompetencie

Združenie miest a obcí Slovenska uskutočnilo prieskum medzi svojimi členmi, ktorý sa sústredil na vnímanie kompetenčnej výbavy samospráv z hľadiska ich originálnych kompetencií. Výsledky prieskumu budú podkladmi na pripravovaný audit kľúčových originálnych kompetencií, ich porovnanie so samosprávami na úrovni Vyšehradskej skupiny a následné formulovanie Nového komunálneho manažmentu v rámci národného projektu Združenia miest a obcí Slovenska s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy.

 

Otvorili centrum pomoci

Centrum právnej pomoci v rámci národného projektu Posilnenie a dobudovanie kapacít v oblasti poskytovania právnej pomoci a prevencia eskalácie právnych problémov zriadilo 12. konzultačné pracovisko v Starej Ľubovni. Centrum momentálne poskytuje svoje služby v 15 kanceláriách a v 28 konzultačných pracoviskách po celom Slovensku. Konzultačné pracovisko v Starej Ľubovni patrí pod kanceláriu Centra v Prešove. Nachádza sa na Okresnom súde na Ul. 17. novembra č. 30. Na konzultácie sa treba objednať.

Na Slovensku je africký mor ošípaných

Na východnom Slovensku sa objavil prvý prípad afrického moru ošípaných. Hoci ide o obec Strážne v okrese Trebišov, ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje, že africký mor ošípaných je vysoko infekčné ochorenie. V postihnutej obci a jej okolí bolo nariadené usmrtenie všetkých ošípaných v okruhu troch kilometrov. V prípade registrovaného chovu dostanú majitelia zvierat od štátu kompenzácie. V prípade objavenia príznakov treba okamžite kontaktovať veterinára. Dôležitá je tiež registrácia chovu.

Ilustračná snímka: red

Cez víkend bude púť na Hore Zvir

V pondelok uplynie 29 rokov od chvíle, keď sa mala 11-ročnej Ivete Korčákovej a 13-ročnej Kataríne Česelkovej na Hore Zvir prvýkrát zjaviť Panna Mária. Zjavenia mali pri Litmanovej trvať do 8. augusta 1995. Na Hore sa v tomto období koná hlavná púť. Začne sa v sobotu o 10.00 h posvätným ružencom. Procesia na Horu povedie z chrámu v Litmanovej o 14.15 h. O polnoci sa na Hore začne bdenie, ktoré sa v nedeľu o 7.00 h zakončí požehnaním. O 10.30 h bude Archijerejská svätá liturgia s myrovaním.

Stretnú sa rodáci z Mníšku

Stretnutie rodákov a sympatizantov obce sa začne v sobotu o 10.00 h svätou omšou koncelebrovanou kňazmi rodákmi obce pri príležitosti 150. výročia posvätenia oltára. Otvrenie podujatia bude o 14.00 h. O hodinu v centre obce vystúpi Hanka Servická a hudobná skupina Františka Pavúka. Vystrieda ich heligonkárka a speváčka Vlasta Mudríková. Tešiť sa môžete i na gospelovú kapelu Smaily či folklórnu skupinu Paľo Dziak. Koncert kapely Hrdza bude o 18.00 h a po 19.00 h sa o zábavu postará DJ Scary.

Podtatranská knižnica v Poprade. Snímka: rov

Popradská knižnica nakúpila knihy

Tento rok získala Podtatranská knižnica v Poprade z Fondu na podporu umenia 14-tisíc eur. Od mesta Poprad dostala dotáciu vo výške 1 500 eur, z ktorej do jej fondu pribudlo 188 nových kníh. Prešovský samosprávny kraj poskytol knižnici pod Tatrami dotáciu 16-tisíc eur, z ktorej si inštitúcia zakúpila ďalších takmer 2 500 publikácií. Na všetky oddelenia a pobočky teda v prvom polroku 2019 pribudlo skoro tisíc beletristických kníh a napríklad v oblasti náučnej literatúry to bolo 777 kusov.

Do regiónu prídu veterány

V sobotu 3. augusta si pre vás Tatranský veterán Car Club Poprad pripravil v spolupráci s mestom Poprad, Kežmarok a Spišská Nová Ves stretnutie s názvom Tatranský veterán 2019. V poradí 33. ročník podujatia združuje členov a priateľov klubu. Obdivovať historické kúsky budete môcť v Kežmarku na Hlavnom námestí od 9.00 do 11.00 h. Spišskonovoveské námestie navštívia od 12.00 do 14.00 h a napokon zavítajú aj do Popradu, kde ich na pešej zóne pred hotelom Satel uvidíte od 15.00 do 17.00 h.

Ilustračná snímka: rov

V Smokovci na vás čaká živá žena

Kaviareň a čajovňa U Vlka v Starom Smokovci privíta v piatok o 19.00 h „živú ženu“ Magdalénu Vášáryovú. Porozprávate sa s ňou o živote, herectve i o Živene, najstaršom ženskom spolku na Slovensku, ktorému predsedá. Vyštudovanú sociologičku poznáme ako herečku – bývalú členku Divadla na Korze či SND. Začiatkom 90. rokov sa preorientovala na politiku. Je autorkou viacerých kníh o etikete a životnom štýle. Získala aj cenu Hanno R. Ellenbogen za verejnú službu a celoživotný boj proti korupcii.