Marek Petruš: Neviem, či sme sa oslabili, alebo posunuli

Popradskí futbalisti v sobotu odštartovali novú sezónu II. ligy, o ktorej nám porozprával tréner Marek PETRUŠ.

Marek Petruš. (Snímka: mik)

Aký bol ešte predošlý ročník pre FK Poprad?

» Odhliadnuc od posledného nevydareného zápasu, ktorý rozhodol o tom, že naďalej ostávame v II. lige, druhé miesto v súťaži nebolo zlým vysvedčením. Jar sme mali vo všetkých parametroch najlepšiu, no na jeseň sme prehrali tri stretnutia na domácom ihrisku, čo pravdepodobne rozhodlo. Pred barážou bol favorit síce jasný, ale po prvom dueli s Trenčínom sme mali väčšie oči, no športovo vyhral súper. Napriek tomu sme však opäť posunuli hranicu popradského futbalu.

Čo sa dialo bezprostredne po poslednom stretnutí?

» Termín začiatku prípravy bol pevne daný, ale chlapci si aspoň na dva týždne oddýchli od futbalu. Ja som však ešte dlho premýšľal nad posledným zápasom a bolo to trápenie. Hľadal som, kde sa stala chyba, takže psychicky som regeneroval trošku dlhšie. Keďže som študentom EURO PRO licencie, tak som mal počas druhého týždňa ešte aj školské povinnosti, a teda som si neoddýchol tak dobre, ako som si predstavoval. Všetko ovplyvnil nepodarený zápas proti Trenčínu, ale prvým tréningom už v rámci novej sezóny sme to hodili za hlavu.

Posledný zápas Stanislava Šestáka (vpravo) v NTC Poprad v prvom barážovom dueli proti Trenčínu. (Snímka: mik)

Kto v lete opustil káder?

» S aktívnou činnosťou skončil Vlado Palša i Stano Šesták, ktorým sa treba poďakovať za to, čo pre popradský futbal urobili. Obaja boli lídrami mužstva. Kontrakt sa skončil aj Štefanovi Holišovi, ktorý už odohral pár stretnutí za Púchov. Z kádra odišiel i český legionár Jakub Hric, ktorý dostal ponuku z Podbrezovej. Kubo sa dostával zo zranenia, bol po operácii, ale trénovať začal s nami a za nás nastúpil aj v príprave.

Najväčšou stratou je nepochybne Stanislav Šesták…

» Ja som tu síce iba rok, ale on za dvaapolročné obdobie strelil určite okolo 40 ligových gólov, čo nie je jednoduché. Stano však svoje schopnosti preukazoval počas celej kariéry vrátane zahraničných klubov či reprezentácie. Vo všetkých smeroch každému ukázal, ako sa správa a hrá profesionál. Futbalista jeho kalibru nám určite bude chýbať, ale vek nikto nezastaví. Prípadným postupom do najvyššej súťaže by možno mal aspoň polročnú motiváciu, ale sám viem, že vekom to býva zo dňa na deň ťažšie, čo sa týka regenerácie.

Šesták je pod Tatrami futbalovou ikonou. (Snímka: mik)

V klube však na pozícii športového riaditeľa i viceprezidenta ostáva.

» Teším sa, že Stano z futbalu neodchádza, pretože mu má vďaka skúsenostiam aj naďalej čo dať. Má výborné názory a môže byť predĺženou rukou medzi funkcionármi a realizačným tímom. Rieši hráčsku mapu, čo by bolo vhodné doplniť a komunikuje s manažérmi. Na novú spoluprácu s ním sa veľmi teším a verím, že pomôže napredovaniu popradského futbalu.

Prečo prišlo aj k zmene vášho asistenta, keď Mikuláša Dvorožňáka vystriedal Ivan Lapšanský?

» Keď sme mali sedenie s prezidentom klubu, dohodli sme sa, že ostávame naďalej na svojich pozíciách a prvý týždeň odštartoval s Mikim. Od Stana však prišla myšlienka, že by sme mali pomôcť mládeži dobrými a schopnými trénermi. Miki má dôveru prezidenta klubu, takže najskôr sa riešila pozícia športového riaditeľa, no nakoniec sa stal trénerom U19. Ja som teda musel riešiť situáciu a keďže poznám množstvo odborníkov, viem, aké názory má Ivan Lapšanský, pasoval mi do koncepcie. Poznáme sa ešte z ihrísk, ale poznám ho nie len ako hráča, ale už aj ako človeka či trénera, ktorý naposledy pracoval v Podbrezovej. Navyše posledné dva roky spolu študujeme.

Lopez Da Silva Junior. (Snímka: mik)

Akí futbalisti do tímu pribudli?

» Prišiel Junior Da Silva z Trebišova, ktorý sa stal voľným hráčom. Proti nám mal dobré zápasy a prišiel zvýšiť konkurenciu v stredovej formácii. Nahradiť sme však potrebovali najmä Stana Šestáka. Hľadali sme kanoniera, čo je na Slovensku veľmi ťažké. Aj výchova mladých na tento dôležitý post sa javí nereálne možno okrem Dávida Strelca zo Slovana Bratislava. Dlhodobo sme už teda pozerali na Andrića, ktorý vie každú sezónu vsietiť aspoň desať gólov. Verím, že bude naším najlepším strelcom. V najvyššej súťaži je to cudzinec Šporar, v II. lige to vyhral Nurković z Komárna, na druhom mieste skončil Vujošević z Dubnice. Kluby na túto pozíciu teda často angažujú cudzincov, ktorí rozhodujú zápasy. My sme sa rozhodli pre Dragana, ktorý už roky pôsobí na Slovensku. Našou filozofiou je však dať príležitosť mladíkom ako Slebodník, Kuba či Grešák, ktorí vystrkujú rožky a v tréningovom procese sa bijú o šancu. Uvidíme, čoho budú schopní. Mužstvo je stabilizované, ale nedovolím si tvrdiť, či lepšie ako minulý ročník.

Čo hovoríte na prípravu?

» Mohli sme odohrať skutočne ťažké zápasy, v ktorých som chcel vyskúšať práve viacero mladíkov. V Michalovciach som dbal na to, aby každý z kádra dostal šancu. V prvom polčase sme tam jasne dominovali. Ďalšie vynikajúce stretnutie sme absolvovali v Karvinej, kde sa hralo hore-dole a mladíci sa v ňom nestratili. Aj v Opave sme chceli podať čo najlepší výkon s dobrým výsledkom. Porážka 2:0 nebola až taká veľká, ale v niektorých úsekoch sme boli minimálne vyrovnaným partnerom českému prvoligistovi a vytvorili si aj gólové šance. Konfrontácia s Miškovcom skončila síce vysokou prehrou, ale aj tá nás niekam posunie. Maďarské mužstvo má vysokúkvalitu a potrestalo naše drobné chyby v defenzíve, ktoré by tunajší druholigisti zrejme nevyužili. Oni z ôsmich nebezpečných situácií skórovali šesťkrát. V Poľsku dostali príležitosť všetci, ktorív príprave hrávali menej a osem futbalistov teda dostalo individuálny tréningový plán. To, čo predviedli mladíci a členovia B-tímu, ma však uspokojilo. S prípravou som maximálne spokojný, jediná škoda je, že sme nehrali v domácom prostredí. Zápas s výberom Arsenalu do 23 rokov by pre nás bol zaujímavý a hlavne by sa odohral na našom štadióne, no takú ponuku sme nedostali.

Tibor Slebodník. (Snímka: mik)

Prekvapil niekto zo zverencov?

» Dlhodobú výkonnosť si udržiavajú Zošák s Kukoľom, sú profesionáli so stopercentným prístupom a pri nich nie je čo riešiť. Najviac ma prekvapili výkony mladíkov Samuela Kubu, no najmä Tibora Slebodníka, ktorý v každom stretnutí skóroval a príprava mu evidentne chutila. Som zvedavý, ako svoje šance premení v majstrovských zápasoch. Do Popradu som si ho zobral z akadémie Prešova, lebo som vedel, aké má schopnosti. V dorasteneckom tíme ich preukázal a bol tam lídrom. Veľa sa učí, čo ho posúva vpred. V budúcnosti môže byť veľmi zaujímavý. Adrián Guľa, ktorý trénuje reprezentáciu do 21 rokov, už zavŕtal aj do našej II. ligy a nehľadá iba v najvyššej súťaži či zahraničí. Tibor môže v blízkej dobe dostať pozvánku aj do reprezentácie U21.

Čo očakávate od Podbrezovej, Púchova, Košíc či rezerv Slovana i Ružomberka?

» V nováčikovskom kvartete, ktoré postúpilo je určite kvalita. Púchov síce dokonale nepoznám, ale klub hral pred desiatimi rokmi ešte najvyššiu súťaž. Naopak, dve B-éčka poznám veľmi dobre. S mladíkmi z Ružomberka sme hrali vyrovnané partie a vieme, aký má Slovan Bratislava široký káder pre európske súťaže i našu, takže očakávam ťažké zápasy podobné, ako s rezervou Žiliny. Z východu prichádzajú Košice, s ktorými chalani hrali generálky a myslím, že sa budú pohybovať na vyšších pozíciách. Aj s vypadnutou Podbrezovou sme sa stretávali v prípravných zápasoch a kvalita je tam veľká. Očakávam, že sa pokúsia o návrat do Fortuna ligy.

Prvý druholigový zápas ročníka 2019/20 medzi Popradom a rezervou bratislavského Slovana. (Snímka: mik)

Vďaka gólu Janča ste na úvod súťaže v sobotu zdolali 1:0 (1:0) práve B-tím Slovana Bratislava…

» Počas celého zápasu sme boli lepším mužstvom. Najmä v prvom polčase sme po štandardných situáciách mali nádejné gólové príležitosti – dve hlavičky ponad bránu a jednu výborne vyriešil brankár. Do poslednej minúty sme sa tak obávali o výsledok, ale ustáli sme to s nulou vzadu. Teší ma, že keďže sme hrali proti mladíkom Slovana, bol priestor aj pre našich mladých. Chlapci si pýtali miestenku do základnej zostavy a Tibor Slebodník ju aj dostal. Na hrote útoku toho veľa odbehal a dostával sa aj do streleckých pozícií napriek tomu, že to bol jeho prvý zápas v náročnej lige od začiatku. Aj Kuba, ktorý vybehol na trávnik, ukázal zaujímavé veci a určite dostane príležitosť aj v ďalších stretnutiach. Vstup do sezóny nám vyšiel, no verím, že vieme a budeme hrať lepšie.

» Aký cieľ ste si stanovili?

Neviem, či sme sa oslabili, alebo posunuli. Ľúbim vyhrávať a spravím všetko pre čo najviac víťazstiev. Filozofiou klubu je však dať šancu mladým a ja sa s ňou taktiež stotožňujem. Bol by som opatrný s postupovými rečami, ale až úvodné stretnutia ukážu, v ktorých častiach tabuľky sa budeme pohybovať. Vrchná polovica by bola pre nás zaujímavá. Ja som síce hrával obrancu, ale som zástancom útočného futbalu. V jarnej časti sme sa však museli viac venovať defenzíve, lebo na jeseň sme ľahko prehrávali vzadu, kde sme pykali za chyby. Nakoniec sme na súperových ihriskách štyrikrát za sebou zvíťazili 0:1, čo nebola náhoda.

V roku 2017 sa Podtatranci dostali v Slovnaft Cup-e až do semifinále. (Snímka: archív/mik)

Okrem II. ligy štandardne absolvujete aj Slovenský pohár…

» Slovnaft Cup začneme s klubmi z nižších súťaží, ale zatiaľ sa nad ním až tak nezamýšľam. Určite nechceme poľaviť z posledný rokov a každý zápas chceme zvládnuť k maximálnej spokojnosti. Pokiaľ sa bude dať prejsť vysoko, určite by som chcel preraziť aj na tomto fronte.

Michal KLEIN