Most na Alžbetinej opravia do štyroch mesiacov

Minulú stredu začala spoločnosť Slov-Via s rekonštrukciou mosta cez rieku Poprad na Alžbetinej ulici v Poprade.

Most na Alžbetinej ulici v Poprade prechádza komplexnou rekonštrukciou. Snímka: rov

Predpokladaná hodnota zákazky bola vo verejnej súťaži stanovená na takmer 274-tisíc eur. Firma v súťaži uspela s cenou o málo vyššou než 210-tisíc eur. Zmluva bola podpísaná 8. júla, mesto odovzdalo stavenisko v stredu 10. júla, keď sa začalo aj so samotnými prácami. Ako prvé prišlo na rad okrem osadenia prenosného dopravného značenia odstránenie starého asfaltu.

Doba rekonštrukcie a výstavby nového mosta je podľa zmluvy 120 dní. „Mostný objekt je navrhnutý ako trámový z desiatich prefabrikovaných vopred predpätých nosníkov s dĺžkou 14 metrov a výškou 0,50 metra prosto uložených na gravitačných oporách na elastomerné ložiská. Spodná stavba mosta je monolitická, masívna, s gravitačnými oporami,“ informoval riaditeľ spoločnosti Peter Dujava.

Rekonštrukciou mostného objektu dôjde ku kompletnej výmene nosnej konštrukcie s novou spriahnutou doskou, na ktorú sa položí izolácia proti vode a nový asfaltový koberec. Opory ostanú pôvodné, upravia sa ložiská a pribudnú nové rímsy. Súčasťou prác bude aj odvodnenie, prechodové dosky a nové oceľové zábradlie. Rekonštrukciou sa zvýši normálna zaťažiteľnosť mosta aspoň na 22 ton, resp. vyhradená na 40 ton. Pôvodný most bol zrejme postavený ešte v 30-tych rokoch minulého storočia v rámci regulácie rieky Poprad.

Rastislav OVŠONKA