Na festivale EĽRO svoje remeslo predvedie debnár, pivovarník aj zvonolejár + SÚŤAŽ o lístky

Tento víkend nás čaká 29. ročník Európskeho ľudového remesla. Piva bude oproti minulým rokom viac, plastov menej. EĽRO má byť ekologickejšie.

Festival, ktorý v ostatných ročníkoch navštevuje okolo 60-tisíc ľudí, prináša aj v roku 2019 overenú klasiku i novinky. Sprievod mestom a scénické otvorenie vstupnej brány bude iné, ako počas predošlých ročníkov. Tento rok si totiž Kežmarčania pripomínajú 750. výročie udelenia mestských práv. Dobýjanie hradieb bude zamerané na oslavy výročia a program pripravili kežmarskí ochotníci pri Mestskom kultúrnom stredisku v spolupráci so šermiarmi a ďalšími skupinami.

Nepremeškajte:

 • otvorenie EĽRO, ktoré vystúpi zo svojej tradície. Mesto totiž oslavuje 750. výročie udelenia mestských práv
 • pivo z remeselných pivovarov
 • koncert Symfonické variácie s Lúčnicou v piatok o 17.00 h v Drevenom artikulárnom kostole
 • školu tanca a ľudovú veselicu v sobotu od 19.00 h na javisku pri hrade
 • výkon útrpného práva, teda popravu na hradnom nádvorí v piatok o 17.00 a v sobotu o 16.30 h
 • krojovanú omšu v nedeľu o 10.00 h v Bazilike sv. Kríža
 • externú výstavu Party v 21. storočí
 • výstavu k výročiu mesta a cechom debnárov a pivovarníkov v Barónke

REMESLÁ A PIVO

Na návštevníkov čaká sto stánkov s remeselníkmi. Premiéru na festivale bude mať mladý zvonolejár, ktorý pri hrade ukáže svoje vzácne a už takmer vymreté remeslo. Keďže EĽRO je venované cechom debnárov a pivovarníkov, v areáli bude pracovať aj jeden debnár a pivo bude nielen príjemným sprievodným nápojom, ale aj remeselným výrobkom. Pri hrade časť výroby piva predvedie pivovarník z Liptovského Mikuláša. Ďalšia pivná zóna bude pri kine, kde vám pod stanmi načapujú pivá od veľkovýrobcu, ale aj z menších remeselných pivovarov. Ak vám pivá zachutia, môžete si niektoré kúpiť pri východe z areálu aj vo fľaši. No a pivo vám predajú aj takmer vo všetkých stánkoch a zariadeniach s občerstvením v areáli.

Európske ľudové remeslo. Snímka: mam

Trh remesiel si pozriete v piatok od 13.00 do 19.00 h, v sobotu od 9.00 do 19.00 h a v nedeľu od 9.00 do 16.00 h. Múzeum v Kežmarku pozýva do Barónky na výstavu venovanú 750. výročiu udelenia mestských práv a cechu pivovarníkov a debnárov. V nedeľu o 15.00 h sa dozvieme, ktorý z remeselníkov sa stál kráľom remesla.

FOLKLÓR

Ďalšou neodmysliteľnou líniou festivalu je folklór. Môžete sa tešiť na súbory: Partizán zo Slovenskej Ľupče, Liptov z Ružomberku, Slnečnica z Piešťan, Kopaničiar z Myjavy, Lomničan z Veľkej Lomnice, Vagonár z Popradu, Lendackí hlopi a Vranovčan z Vranova nad Topľou. Nebude chýbať kežmarská Magura, Magurák, Maguráčik a Goralik. Spomedzi detských súborov prídu aj Čečinka z Bratislavy, Deti zo Skoroníc z Česka a citarový súbor z Hajduszoboszló z Maďarska. Zďaleka k nám prichádzajú súbory Agrinio z Grécka, Abraševič zo srbského mesta Čacak a moskovský súbor Veselucha. Folkloristi sa predstavia vo viacerých tematických programoch.

Na „krepčenie“ sa nebudete len pozerať. Magura vás pozýva na ľudovú veselicu a školu tanca. Snímka: Ľudová hudba Magura

Tanec vás nečaká len na pódiách, pozýva vás naň aj FS Magura. Škola tanca sa začne v sobotu o 19.00 h pri javisku pri hrade. Od 20.00 do 22.00 h si môžete rozkázať na voľnej zábave. So školou tanca začali folkloristi v roku 2012. „Myšlienkou bolo, aby sa zahraniční účastníci naučili naše tance, my naopak ich. Chceli sme však zapojiť aj ľudí, ktorí prídu na EĽRO ako návštevníci. Keď si môžu vyskúšať všetky remeslá, prečo by sa nemohli skúsiť naučiť niečo zatancovať,“ hovorí organizačný vedúci Magury Marek Reznický.

Novinkou bude v nedeľu o 10.00 h sv. omša s účasťou súborov. Každé folklórne teleso budú zastupovať minimálne štyria členovia v krojoch a počas sv. omše zaznejú ľudové spevy. Tento rok si pri ZŠ Grundschule pozriete aj externú výstavu Party v 21. storočí.

Parta z Blažova. Snímka: Party v 21. storočí

„V sobotu o 20.00 h na pódiu na Hlavnom námestí uvidíte galaprogram Party v 21. storočí, kde budú vystupovať tanečníci, kapela s dvomi speváčkami a modelky doslova vystúpia z našich obrazov,“ hovorí spoluautorka projektu Katarína Chabrečeková.

 • Parkovanie bude počas festivalu v bežnej prevádzke, spoplatňované je od 8.00 do 16.00 h.
 • S deťmi môžete zavítať do detského centra v budove knižnice, do skautského mestečka medzi hradom a hradbami či na tvorivé dielne ÚĽUV na Hviezdoslavovej ulici.
 • Z Popradu sa dostanete na večerné programy kyvadlovou dopravou od OC Výkrik za 50 centov, naspäť od OC Zlatý bažant, taktiež za 50 centov.
 • Historický parný vlak vás v sobotu prepraví na trase Svit – Poprad – Kežmarok a späť v cene 3 eurá zo Svitu a 2 eurá z Popradu.
 • Vláčik Maguráčik premáva po Kežmarku za euro v piatok a v sobotu
 • Od piatku do nedele od 10.00 do 19.00 h sa môžete na Kežmarok pozrieť z výšky za 25 eur na osobu. Let lietadlom Antonov AN-2 trvá 15 minút. Info na t. č. 0944 917 912.
 • Vstupné na tri dni: dospelí 10 eur (v predpredaji do 11. júla 8 eur), osoby do 18 rokov a 140 cm a držitelia ISIC 5 eur, deti do 140 cm, ŤZP a sprievod a osoby nad 62 rokov zdarma. Vstupné na nedeľu 5 eur, 3 eurá a zdarma.

KAPELY A VEČER

Piatkový večer sa začne na Hlavnom námestí o 20.00 h, moderuje Peter Bednár a ako prvá návštevníkov zabaví Zuzana Smatanová. Po nej prídu na pódium Majk Spirit a Pater Nagy a Indigo. V sobotu o 14.00 h zahrá pri radnici kapela Hrdza, o 16.30 h hudobná skupina Czeremszyna z Poľska. Večer bude od 18.00 h v réžii Lukáša Latináka. V programe vystúpi Kristína, šťastie sa na niektorých usmeje v Kolese šťastia, uvidíte už vyššie avizovaný galaprogram Party v 21. storočí a Čechomor. „Mladí sa môžu v sobotu po hlavnom programe tešiť na DJ Maireeho, ktorý spraví unikátnu afterparty so zapojením svetiel, bude to laserovo-hudobná šou. Minulého roku sme mali v nedeľu muzikál Kubo, tohto roku to bude spojenie cirkusu, divadla a folklóru v predstavení Younak o 11.00 h. Je to medzinárodné divadlo z Barcelony, Berlína, Talianska a Slovenska,“ uviedla komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová.

SPRIEVODNÝ PROGRAM

Novinkou v programe je aj výkon útrpného práva, teda popravy. V podaní Slovenskej turnajovej spoločnosti z Krupiny si ju pozriete na hradnom nádvorí v piatok o 17.00 a v sobotu o 16.30 h. Na hradnom nádvorí sa môžete tešiť aj na severský folklór v podaní skupiny Gjoll z Košíc, Sokoliarov majstra Vagana zo Starej Ľubovne, Alimah Fusion a Divadlo alchýmie, bábkové divadlo, dobové tance, módnu prehliadku či dobovú hudbu La Speranza.

Predstavia sa aj Sokoliari majstra Vagana. Snímka: archív SMV

Obľúbené je aj podkúvanie koňa v parku pri hrade. Podkúvač bude „obúvať“ kone z Inštitútu Krista Veľkňaza zo Žakoviec, na ktorých sa môžu deti zadarmo povoziť. Divadelníci vás do hradu pozývajú na rozprávku Kráľ je nahý v novom prevedení a v noci na Krvavé dejiny.

V piatok o 17.00 h pripravili v Drevenom artikulárnom kostole organizátori koncert Symfonické variácie s Lúčnicou. Pod taktovkou Adriana Kokoša účinkujú spevácky zbor Lúčnica, sopranistka Marianna Gelenekyová a Slovenskí symfonici. Vstupné je 12 eur.

EKOLOGICKY A S FONTÁNOU

Na Hlavnom námestí je čulý stavebný ruch, park pri radnici sa mení na fontánu. Radnica má od zhotoviteľa prísľub, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude počas EĽRO fontána v prevádzke. „Ak práce nepôjdu podľa plánu, fontánu uvidíte len v „suchej podobe“. Priestor však už bude odkrytý a bez oplotenia,“ potvrdila Zuzana Šlosárová.

Počas EĽRO by sa návštevníci mali pozerať na reálnu podobu fontány. Vizualizácia: Matúš Figlár

EĽRO má byť tento rok ekologickejšie. Radnica majiteľov prevádzok a stánkov požiadala, aby na festivale nepoužívali plastový riad. Mnohí prevádzkari boli podľa Agáty Perignáthovej tejto požiadavke naklonení. Na budúci rok chcú v Kežmarku zaviesť ďalšie opatrenia na znižovanie využívania plastov.

Jana TOMALOVÁ