Najlepšími koscami sú Poliaci a Slovák

Víťazom Tatranskej kosby 2019 medzi jednotlivcami sa stal Marián Bugaj z Lesov SR, ktorý na súťaži reprezentoval odštepný závod v Námestove.

Ilustračná snímka: Martina Petránová

Víťazstvo Tatranskej kosby v kategórii dvojíc obhájili minuloroční víťazi Andrzej Staszel s Andrzejom Goldyniakom z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego, informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku. Na štart 15. ročníka medzinárodných pretekov v kosení klasickými kosami sa uplynulý piatok v Bielovodskej doline postavilo osemnásť dvojíc z radov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny.

Nielen rýchlosť, ale aj kvalita

Úlohou súťažiacich bolo čo najrýchlejšie pokosiť 50 metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky. Rozhodcovia už tradične hodnotili nielen rýchlosť, ale aj kvalitu pokosu. Víťazstvo si napokon zaknihovali Poliaci pred dvojicou Ľuboš Lonský a Marián Bugaj z OZ Námestovo, Lesy SR. Tretí skončili Jozef Budzák s Jakubom Hudákom, ktorých zastrešuje Stredisko genofondu drevín a Dopravno-opravárenské stredisko Štátnych lesov TANAP-u. Desať koscov s najlepším časom postúpilo do ďalšieho kola, v ktorom sa museli popasovať s 25 metrov dlhým a 1,5 metra širokým pásom lúky. Najrýchlejším bol Andrzej Staszel, ktorý na to potreboval necelú minútu, avšak po prirátaní trestných sekúnd mu to napokon stačilo len na druhé miesto. Víťazom tejto kategórie sa s výsledným časom 1:46,83 min stal Marián Bugaj a tretiu priečku obsadil Andrzej Goldyniak.

Varili aj guláš

Spolu s pretekmi v kosení Štátne lesy Tatranského národného parku zorganizovali aj 11. ročník súťaže vo varení lesníckeho gulášu, v rámci ktorého sa predstavila vyše dvadsiatka súťažných tímov. Okrem prvého, druhého a tretieho miesta sa porota rozhodla udeliť mimoriadnu cenu za Naj Špica guláš, ktorý v absolútnom hodnotení prekonal aj tie ostatné. Získalo ju Pozemkové spoločenstvo Bývalí urbarialisti obce Východná.

(rov)