Obnovujú tradíciu „hauskonzertov“

Na ostatnom koncerte vo štvrtok 18. júla zahrala s Mojše Band rabínka Tanya Segal z Krakova.

Rabínka Tanya Segal. Snímka: jat

Dva meštianske domy na Slnečnej ulici v Spišskej Belej kedysi patrili rodine Kieferovcov, ktorú po druhej svetovej vojne deportovali do Nemecka. V jednom dome mali Kieferovci vychytené garbiarstvo, v druhom pivovar. „Dokonca podľa chemického rozboru sú v pivnici stále zakorenené kvasinkové baktérie,“ hovorí líder kapely Mojše Band Michal Paľko, pre ktorého sa aj s rodinou stala táto pamiatkovo chránená budova domovom. V predizbe historického domu usporadúva „hauskonzerty“ a rezidenčné sídlo tu má aj samotná kapela Mojše Band. Členovia sa v Spišskej Belej stretávajú, nacvičujú program skúšajú nový repertoár počas verejnej generálky. Zatiaľ Michal Paľko nazýva zázemie stavbou, no po oprave by mala slúžiť ako útočisko aj pre ďalších umelcov, ktorí tu môžu tvoriť.

Koncerty organizovali na evanjelickej fare

Hauskonzerty nie sú výmyslom majiteľa domu na Slnečnej ulici. „Sú založené na tradícii. V spišských mestách, aj v Spišskej Belej, máme dokumentované takéto koncerty. Na začiatku ulice v druhom dome bola evanjelická fara. Manželka Samuela Webera mala skupinku manželiek rôznych hodnostárov evanjelickej cirkvi. Začali robiť ženský spolok a hauskonzerty v predných izbách, presne ako je táto. Hrávalo sa, niečo sa napieklo a bola to veľká móda, keďže na Spiši sa vyrábali klávesové nástroje, hlavne vo Vrbove. Najmä majetnejšie a osvietenejšie rodiny si kúpili klavír. V bežnej tlači v Új Szó bolo dostať transkripcie rôznych operetiek a melódií, ktoré si ľudia radi hrali. A na to naväzuje myšlienka robiť tu hauskonzerty,“ vysvetľuje Michal Paľko.

Mojše Band má v Spišskej Belej domovskú scénu. Snímka: jat

Uviedli aj Stračinove diela

V priestoroch na Slnečnej ulici začali cvičiť s Mojše Band program Zipserim a jeho verejná generálka sa stala prvým hauskonzertom. Ďalej akordeonista kapely František Kubiš so svojím kolegom v rámci dua Antico Moderno v Spišskej Belej uviedol suity z územia bývalého horného Uhorska v upravených podobách. Jakub Stračina s manželkou priniesli diela menovca Svetozára Stračinu. Na ostatnom hauskonzerte odohrali Mojše Band „predpremiéru“ projektu Reguita – privítanie Šabatu s Rabbi Tanya Segal. Spišskobeľania, ale aj hostia z okolitých miest a obcí, si vypočuli spojenie tradičnej liturgie vítania Šabatu a ich nových aranžmánov v podaní Mojše Bandu. Reguita vznikla už v roku 2012 a vyšla aj ako CD nahrávka. Zoskupenie za ňu získalo nomináciu na Radio Head Awards a šabatové motívy zazneli na významných festivaloch židovskej hudby. V rámci cyklu Koncerty v synagóge deň na to, v piatok večer, na začiatok Šabatu zahrali program v synagóge v Spišskom Podhradí. Ide o jediný dochovaný sakrálny židovský priestor na Spiši. Oba koncerty odohrali hudobníci z Mojše Band s podporou Fondu na podporu umenia.

Hauskonzertné publikum obsadilo takmer všetky stoličky. Snímka: jat

S umením žije aj ako rabínka

Rabínka nie je častou hostkou v Spišskej Belej. A vôbec, nie každý vie, že v židovskej obci nájdete aj ženy – rabínky. Samozrejme, nejde o ortodoxný, ale reformovaný judaizmus. Prvou rabínkou nežnejšieho pohlavia sa stala v Nemecku ešte pred vojnou Regina Jonas. Ordinovaná bola v roku 1935, zomrela v Auschwitzi. „Ja som už v generácii, ktorá nemusí bojovať za rovnosť. Je to normálne, že je rabínkou aj žena,“ hovorí Tanya Segal. Narodila sa v Moskve a „aliju“ do Izraela vykonala v roku 1990. Alia je označenie pre návrat Židov do domova svojich otcov. V Izraeli začala nový život, vyštudovala a bola ordinovaná za rabínku. „Po ordinácii som prišla do Varšavy, po roku do Krakova, a ten sa stal mojím domovom,“ hovorí Tanya Segal, ktorá je prvá ženská rabínka v Poľsku po II. svetovej vojne. Nemá odpoveď, prečo sa stala rabínkou. Na jednej strane stálo jej umelecké ja, na druhej židovská identita. Rozhodnutie bol autentický moment v jej živote. Umenie sa z neho však nevytratilo, práve naopak. V reformovanej synagóge – v tradičnej nie – znejú melódie reformovanej liturgie za sprievodu nástrojov. Skladby inšpirované týmito motívmi si vypočuli návštevníci koncertu v synagóge aj hauskonzertu v Spišskej Belej.

Koncert Reguita mal úspech, v 25-miestnej sále ostala opustená len jediná stolička a podľa Michala Paľka sa už stihlo vyprofilovať stabilné „hauskonzertné“ publikum. Informácie o ďalších podujatiach nájdete na sociálnych sieťach Mojše Band.

Jana TOMALOVÁ