Ochraňujú nás a cez víkendy medzi sebou súperia

K letu v podtatranských obciach neodmysliteľne patria hasičské súťaže.

Fotografie zo súťaže O putovný pohár starostu obce Liptovská Teplička. (Snímky: Jaroslav Kičák)

Na Slovensku funguje vyše 20 regionálnych líg, kde medzi sebou súperia družstvá dobrovoľníkov. Predlohou im však bola najstaršia z nich – Podtatranská hasičská liga, ktorá sa organizuje už 25 rokov a združuje dobrovoľné hasičské zbory z okresu Poprad. „Bola vzorom aj pre ostatné vrátane ďalších dvoch v regióne. Máme tu totiž aj Kežmarskú hasičskú ligu či Regionálnu hasičskú ligu Spiš, ktorá združuje viaceré okresy a patrí medzi najlepšie v republike. V našej už badať menší záujem. Mladí sa oženia, resp. vydajú a už nemáme takú účasť ako pred rokom 2015. V obciach to však stále býva akýmsi sviatkom a snažíme sa súťaže posúvať na nedeľu o 11.00 h, aby mohli prísť aj diváci. Bolo to vidieť aj teraz v Liptovskej Tepličke,“ ozrejmil člen výboru Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Poprad Ondrej Klimo, ktorý za tunajšie bašty hasičského športu dlhoročne považuje Spišské Bystré, Šuňavu i Batizovce a z predchádzajúcich rokov i Gerlachov alebo Spišský Štiavnik. V rámci Regionálnej hasičskej ligy Spiš ukážkovo reprezentujú okres aj Spišskosobotčanky i muži zo Štôle. Nezabúda sa ani na mládež od 6 do 16 rokov, ktorá má súťaže mladých hasičov a Šuňavčanky prednedávnom, dokonca, reprezentovali Slovensko vo Švajčiarsku.

Najviac sa darí Spišskému Bystrému i Gánovčankám

Počas dvoch uplynulých víkendov ste v regióne mohli vidieť enormné množstvo súťaží. Podtatranská hasičská liga 20. júla pokračovala 8. kolom na 4. ročníku O pohár starostu obce Gánovce, kde v kategórii žien triumfovala Spišská Sobota tesne pred Spišskými Vlachmi a domácim družstvom. Vlašanom to na prvenstvo stačilo medzi mužmi, kde druhé skončilo Spišské Bystré a tretí Svit. Hranovničania opäť kraľovali dorastencom a druhú priečku obsadili Batizovčania. Početnejšie zastúpenie mal o deň neskôr 27. ročník O putovný pohár starostu obce Liptovská Teplička, kde sa v miestnom amfiteátri súťaží do kopca. Spišské Bystré a Spišské Vlachy si vymenili pozície medzi mužmi do 35 rokov a na treťom mieste ich doplnilo Hybe. Jeden víťazný pohár ostal zásluhou žien doma. Druhé skončili Spišskoštiavničanky a tretie Vlašanky. Aj v doraste si Batizovčania s Hranovničanmi prehodili pozície a tretie miesto berú Šuňavčania. Prvenstvo medzi dievčatami patrí Spišskému Bystrému, ale bojovali aj veteráni nad 35 rokov, kde vyhrali Batizovčania pred Šuňavou a Spišskou Sobotou. Uplynulú sobotu sa v rámci PHL súťažilo na 20. ročníku O putovný pohár starostu obce Vernár. Gánovčanky medzi ženami zvíťazili pred príjemným prekvapením z Hozelca a Spišským Štiavnikom. Tatranská Lomnica zaknihovala premiérové prvenstvo v kategórii mužov, kde skončilo druhé Spišské Bystré a tretí Svit. Medzi dorastencami sa tešili Batizovčania, ktorí za sebou nechali Hranovnicu. U mužov priebežne vedie PHL Spišské Bystré, u žien Gánovčanky a v dorasteneckých kategóriách sú prví Hranovničania a dievčatá zo Spišského Bystrého.

Čo presne robia?

Na takýchto súťažiach sa preteká v disciplíne požiarny útok s vodou, ktorá sa najviac približuje činnosti pri skutočnom zásahu. Sedemčlenné družstvá si na základňu pripravia motorovú striekačku, hadice, rozdeľovač, prúdnice, savice a sací kôš. Štyri metre od základne majú vodný zdroj a k dvom terčom to majú 75 metrov. Družstvo vybehne od štartovacej čiary, naštartuje motorovú striekačku, do nádrže pred ponorením naskrutkuje sací kôš, vytvorí dopravné vedenie, dva útočné prúdy a nastrieka do oboch terčov. Po sklopení druhého sa čas zastaví. V dvojročných cykloch sa pri postupových územných súťažiach preteká aj v štafete na 8 x 50 metrov, kde každý z členov musí na svojom úseku splniť určitú úlohu. Čoraz populárnejšou sa stáva aj disciplína pre jednotlivcov – Železný hasič. „U nás s tým začala Šuňava podľa českého vzoru. Úlohou pretekára oblečeného v zásahovom odeve vrátane prilby a dýchacieho prístroja je vybehnúť a plniť určité disciplíny. Spája hadice, napája ich na hasičskú striekačku, prekonáva bariéru, musí vyjsť po rebríku na vežu, vytiahnuť tam pomocou lana hadice v kotúči, ďalej vyniesť dve hadice na poschodie budovy, prevrátiť veľkú pneumatiku niekoľkokrát cez hranu či uchopiť figurínu a prekonať s ňou predpísanú vzdialenosť. Z našich je v tom veľmi dobrý Šuňavčan Lukáš Fridman i jeho sestra Dominika, v kategórii nad 35 rokov Daniela Pitoňáková z Liptovskej Tepličky a Ján Šebest z Vikartoviec. V rámci Slovenska sú na to aj špecialisti, ktorí sa tomuto venujú a radi prichádzajú aj k nám. Prevzala to už aj Liptovská Teplička, Veľká, robí sa to aj v Kežmarku a koncom augusta si to vyskúšajú aj v Spišskom Bystrom. Je to atraktívne pre ľudí, lebo každý za seba ukáže, čo je v ňom,“ uviedol Ondrej Klimo.

Aj mimo podtatranskej ligy

V nedeľu Železného hasiča do športového programu v rámci dní mesta zaradila aj Spišská Stará Ves. Popularitu hasičského športu dokumentuje aj fakt, že niektoré obce si zorganizujú súťaže aj svojpomocne a nezaraďujú ich do žiadnej ligy. Príkladom bol taktiež v nedeľu Hasičský deň v Ždiari, ktorý bol určený pre pozvané družstvá z oblasti Vysokých Tatier. Triumfoval susedný Lendak, druhá skončila Tatranská Lomnica a tretiu priečku obsadili domáci Ždiarania.

Vždy pripravení

Územná organizácia v okrese Poprad má vyše dve tisícky dobrovoľných hasičov vo vyše 40 zboroch. Každoročne musia absolvovať predpísané previerky pripravenosti, kde preukazujú svoje znalosti. „Sú primerane vybavení hasičskou technikou, výstrojom i výzbrojou, majú odbornú prípravu, lekárske prehliadky i školenie na poskytovanie predlekárskej prvej pomoci. V prípade potreby sú v obci prví na mieste vzniku nežiaducej udalosti a keď nastane väčší požiar ako napríklad nedávno v Hranovnici či na Veľkú noc pri Kravanoch, tak sú na pomoc privolávané okolité zbory. Každý z nich má svojho veliteľa, ktorého vyzve krajský operátor na základe požiadavky profesionálov. Súťaže sú viac o stretávaní a stmeľovaní kolektívov a získavaní ďalších adeptov požiarnej ochrany pre nezištnú činnosť v prospech všetkých občanov. Pri zásahoch si navzájom pomáhajú všetci,“ doplnil Ondrej Klimo.

Michal KLEIN