Peter Mlynár bol druhýkrát na asfalte, no na Hrebienok vybehol prvý

Memoriál Jána Stilla v sobotu napísal jubilejný 20. ročník.

Night Run vyhrali Gabriel Švajda #306 a Katarína Pejpkova #545. (Snímka: Milouš Chab.)

Predkrmom tradičných pretekov v Novej Lesnej bol už piatykrát piatkový Night Run, kde bežci absolvovali tri okruhy po Novej Lesnej a celkovo 5,7 km. Najrýchlejšie to zvládol Gabriel Švajda z Dvorov nad Žitavou, ktorý časom 19:01 min obhájil vlaňajší triumf. „Už tretí rok sem prichádzam na Night Run a na druhý deň bežím memoriál na Hrebienok. Bežalo sa mi celkom dobre a bola aj slušná konkurencia, veď prišiel aj Jožko Dubašák. Snažil som sa ísť na pohodu, vydalo to na traťový rekord a vyhral som s 30-sekundovým náskokom. Každý rok práve tu začínam letnú prípravu a vždy sa sem rád vraciam. Sú tu super ľudia i organizácia na čele so starostom,“ vyjadril sa Švajda. Druhý skončil Popradčan Jozef Dubašák a tretí Tomáš Gemza zo Štrby. Medzi ženami sa z víťazstva v čase 20:45 min tešila Katarína Pejpkova z Košíc pred Štrbiankou Zuzanou Gejdošovou a domácou Andreou Šuldesovou.

Štart Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej. (Snímka: Marián Kušnierik)

Pre menej zdatných

Trať sobotného Memoriálu Jána Stilla bežcov privádza z námestia v Novej Lesnej až na Hrebienok, takže sa vždy musia vysporiadať s 9,37 kilometrami, kde ich však najviac preverí 533-metrové prevýšenie. Keďže organizátori chcú prilákať aj menej zdatných nadšencov, k dispozícii boli aj dve ďalšie alternatívy. Druhýkrát do programu zaradili skupinu, ktorá po 6,6 km skončila v Starom Smokovci, kde sa ako prvý za 28:49 min objavil Spišiak Štefan Sumerling. Druhý dobehol Jozef Košík a tretí Richard Sláma. Levočanka Erika Sučová vyhrala časom 37:23 min kategóriu žien pred Janou Kramárikovou a Luciou Tverďákovou. Novinkou bola Štafeta Dr. Ghura, kde päťčlenné tímy niesli názvy podľa mien známych osobností. Za 54:59 min vybehla na Hrebienok Štafeta Andy Winson, druhá skončila Štafeta Peter Škantár a pod hodinu sa zmestila aj tretia Štafeta Jozef Niniš. Na kratších tratiach sa, samozrejme, konali aj detské preteky.

Peter Mlynár sa konkurentov zbavil tesne za obcou. (Snímka: Milouš Chab.)

Najlepší bol bežkár

Na hlavnej trati, ktorá bola aj predposledným kolom Tatry v pohybe Prestige Tour, tentoraz chýbali známe tváre ako Patrícia Puklová, Miroslav Vanko či rekordér Róbert Štefko, ale najlepší čas šiel aj napriek tomu pod 40 minút vďaka výkonu 39:44 min Gerlachovčana Petra Mlynára: „Každé víťazstvo poteší. V podstate od konca obce až do cieľa som išiel sám, aj keď to bol iba môj druhý beh na asfalte v živote. Na tvrdý povrch a tempové behy nie som veľmi zvyknutý. Bežecké lyžovanie je skôr o dynamike, akcelerácii či zjazdoch. Mám teda novú a, samozrejme, peknú skúsenosť. Mohlo to byť aj lepšie, no samému sa ťažko beží, pretože človek sa „nevymáčkne“ tak, ako by mohol. Treba si pozrieť staré časy, ktoré nás vrátia do reality. Netreba sa utápať v tom, že na okresnej lige sme najlepší, ale pozrime sa na to, aká kvalita tu bola niekedy. Hľadajme dôvody, prečo 80-kilový chlap vyhrá atletické preteky, kde by mali dominovať úplne iné typy.“ Bývalý reprezentant v bežeckom lyžovaní zdolal aj druhého Konštantína Kociana z Bratislavy či tretieho Kluknavčana Mariána Zimmermanna.

Timea Mihoková a Peter Mlynár dvíhajú nad hlavy víťazné trofeje, kam sa vyryjú ich mená. (Snímka: mik)

Nechcela to hrotiť

Časom 49:45 min obhájila vlaňajšie prvenstvo Batizovčanka Timea Mihoková: „Dosiahla som trochu horší čas, čo bude spôsobené únavou. Predsalen pretekov je veľa a nie každý deň je nedeľa. Už pred štartom som sa necítila najlepšie. Keď som sa šla rozklusávať, tak pršalo, čiže rozcvička bola iba taká svižná, ale inak bolo fajn. Trošku dusno, ale to je normálne. Viac-menej som si to kontrolovala a videla som, že budem prvá. Na ďalší deň ma čakali iné preteky, takže by bolo asi hlúpe hrotiť to, keď to nejde.“ Za členkou Bežeckého klubu Poprad na Hrebienok dorazilo duo zo Sport Team Nová Lesná Lucia Kocová a Zuzana Holečková. Nechýbal ani nordic walking, ktorý vyhral Prešovčan Jozef Šoltés a medzi ženami Silvia Kubányiová z Veľkého Krtíša.

Bodka za 20. ročníkom Memoriálu Jána Stilla. (Snímka: mik)

Slová organizátora

„Už sa nebehajú také časy, ako keď tu v časoch najväčšej slávy chodili Robo Štefko, Miro Vanko či Izabela Zatroska alebo Alena Peterková. Napriek tomu je dnes trendom, aby sa ľudia hýbali a žili zdravo. Preto nás teší méta 722 pretekárov, čo je pre nás rekordný počet. Pri každej príležitosti od prvého ročníka som bol a memoriál tvorí časť môjho života a je mojou srdcovkou. Spoznal som tu množstvo úžasných ľudí, ktorí pomáhali, prichádzali s nápadmi a spoluorganizovali,“ povedal predseda organizačného výboru podujatia Peter Hritz, ktorý už chystá aj publikáciu: „Kniha by mala byť akousi vďakou pre široký okruh ľudí, ktorý sa podieľal na takomto veľkolepom divadle v Novej Lesnej. Pôjde o spomienku na 20 ročníkov, počas ktorých sa tu vystriedalo možno aj sto významných osobností. Budeme ich predstavovať a predstavíme aj víťazov a nebude chýbať ani fotodokumentácia.“

Michal KLEIN