Popradské basketbalistky sa prihlásia aspoň do 1. ligy

V úvode júla sme vás informovali o kluboch, ktoré trápili existenčné problémy.

Veľká pyramída bude mať aj naďalej seniorský vrchol. (Snímka: archív/mik)

Medzi ne patrila aj seniorská  zložka Basketbalovej akadémie mládeže Poprad, ktorá sa do Extraligy žien neprihlásila, no možnosť 1. ligy ostala otvorená. Bez seniorského vrcholu by pyramída nebola kompletná, takže mládežnícka zložka pod vedením prezidentky Aleny Kováčovej sa ho predsa len rozhodla do štruktúr zaradiť. „Keďže sa tu nebude hrať extraliga, je potrebné, aby dievčatá, ktoré sme v Poprade vychovali, mali kde hrať. BAMP teda prihlásila družstvo do 1. ligy, teda nižšej súťaže. Baby začnú trénovať od 5. augusta a súťaž sa im začne niekedy koncom septembra podľa vylosovania. Ide o celoslovenskú súťaž, kde bude minimálne desať prvoligových družstiev plus niekoľko juniorských,“ ozrejmila Kováčová.

Mladučká Ema Rodáková pravidelne nastupovala aj v Extralige žien. (Snímka: archív/mik)

Profesionálky to nebudú

Kameňom úrazu spojeným s extraligou bol nedostatok financií, no 1. liga sa dá zvládnuť v šetrnejšom režime. „Veríme, že dostaneme dotáciu od mesta a časť rozpočtu vykryjeme z vlastných zdrojov. Nie je to však až také nákladné a pohybuje sa to približne v tom rámci ako v juniorských kategóriách. Samozrejme, každý druhý víkend sa chodí na výjazdy, ale dúfam, že to spoločnými silami zvládneme. Otázku odmien sme ešte neriešili, ale pôjde o dievčatá, ktoré sú popradské odchovankyne a určite to nebudú profesionálne hráčky. Nerada by som zatiaľ prezrádzala mená, lebo všetko dolaďujeme a komunikujeme s nimi, ale určite sa v tíme objavia aj niektoré hráčky z extraligovej lavičky. Zároveň pôjde o mix s mladými a budú tam aj mládežnícke reprezentantky. Už minulý rok bolo tak, že sme mali juniorky, ktoré nastupovali za ženy. Napríklad Ema Rodáková výkonnostne spĺňala požiadavky, ale možno ďalších šesť dievčat trénovalo so ženami,“ vysvetlila Alena Kováčová, ktorá avizuje aj zmenu na trénerskom poste: „Predbežne je dohodnutý, ale ešte nás čakajú spoločné rokovania. Jeho meno i celého realizačného tímu prezradíme až neskôr. Snažili sme sa vybrať skúseného a dobrého trénera.“

Prezidentka mládežníckej zložky BAM Poprad Alena Kováčová. (Snímka: archív/mik)

Vráti sa sem extraliga?

Pokiaľ to kapacitné možnosti Arény Poprad dovolia, 1. liga by sa mala hrávať tam a existuje aj teoretická možnosť baráže o postup do Extraliga žien. „Ak by bolo dosť peňazí, mohli by sme pomýšľať na tieto méty, ale chceme dať príležitosť domácim basketbalistkám. Zahraničné určite nebudeme mať a maximálne sa môže vyskytnúť niekto z blízkych miest, ako keď tu hrávali dievčatá zo Spišskej Novej Vsi. Uvidíme, ako budeme hrať, ale bola by som rada, keby sa neskôr do Popradu vrátila extraliga. Verím, že to nebude len mojím snom, ale že sa to aj naplní. Nasledujúci ročník to bude takto, ale čas ukáže, ako to bude ďalej,“ doplnila prezidentka mládežníckej zložky BAM Poprad Alena Kováčová.

Michal KLEIN