Správy z kultúry: Do regiónu zavíta Bažant Kinematograf, Kravany slávia jubilejnú Folklórnu sobotu

Hrad Ľubovňa obsadili princezné

V rámci XIII. ročníka hradných rozprávok s pesničkami máte možnosť ocitnúť sa spolu so zvedavým turistom uprostred príbehu O štyroch princeznách. Turista sa totiž dopočul, že niekde na hrade má byť ukrytá zakliata princezná, ktorú chce vyslobodiť. Na svojej výprave stretne hradného ducha. Ten ho privedie k trom princeznám. Kde je však posledná a ako to dopadne? Rozprávku uvidíte od pondelka 15. júla do nedele 21. júla v pravidelných vstupoch o 10.30, 12.30, 14.30 a 16.30 h. Vstupné je 5 eur.

Poprad pobaví Bažant Kinematograf

Letné kino na kolesách od tohto piatka do utorka od 21.00 h na Námestí sv. Egídia prináša päť českých filmov. V piatok sa v čiernej komédii Teroristka predstaví učiteľka na dôchodku, ktorá vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Sobota prinesie príbeh Hastrmana, ktorý sa zaľúbi do dedinského dievčaťa. V nedeľu uvidíte komédiu Ženy v behu. Čaká ich maratón, no majú iné starosti. V pondelok spoznáte Dôverného nepriateľa – dom, ktorý o vás vie všetko a v utorok pôjdete Trabantom tam a zase späť.

Námestie sv. Egídia v Poprade naplní svojou typickou atmosférou Letné kino na kolesách. Ilustračná snímka: Andrea Jurčáková

V Kravanoch bude oslava folklóru

Už 15. ročník Folklórnej soboty sa na futbalovom ihrisku začne o 14.30 h. Vystúpia Podtatranskí Alexandrovci zo Svitu, domáca FSk Kraviančok a FSk Kravianec, sestry Bacmaňákové či sestry Uhlárové. Z Kolačkova zahrá ĽH Zamiškovci, FSk Javorina i ĽH Kolačkov. O dávku folklóru sa postará aj spišskobystrianska FSk Rovienka, vikartovská FSk Vikartovčan, prešovská ĽH Dribna a ako posledná sa o 21.00 h predvedie HS Bravo z Novej Ľubovne. Deti do 15 rokov majú vstup voľný, ostatní uhradia 2,50 eura.

Štrbské Pleso privíta remeselníkov

Na chodníku od mostíka smerom k hotelu Patria nájdete v sobotu a nedeľu šiesty ročník Ľudových umeleckých remesiel na Štrbskom Plese. V oba dni sa od 9.00 do 17.00 h predstaví 80 výrobcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska či Srbska. Pozvanie prijali napr. hrnčiari, keramikári, drevorezbári, korytári či remenári, ale i výrobcovia kraslíc, pastierskych palíc, ľudových nástrojov alebo hračiek. Slávnostnému otvoreniu v sobotu o 10.00 h bude predchádzať remeselnícky sprievod. Vstup je voľný.

Levoča uvedie snímku Loli paradička

Levočské kino Úsmev vám vyčarí úsmev tragikomédiou z prostredia východného Slovenska. Milan predáva na jarmoku cukrovinky. Keď mu Veronika ukradne dva turecké medy, pretože je hladná, kúpi jej obed a zamilujú sa do seba i napriek tomu, že Veronika je Rómka a Milan nemá jednu nohu. Ich príbeh zachytáva trpkosť života, túžbu a nádej na spoločnú budúcnosť. Scenáristicko-režijný debut Víťa a Richarda Staviarskych uvidíte vo štvrtok, piatok i sobotu o 19.30 h. Vstupné na premietanie je 5 eur.