Správy z kultúry: Na Hrebienku vás zabávajú Medvedie dni, pri Kaštieli Strážky nájdete v sobotu Fest Fajný Fest

Na Hrebienku začínajú Medvedie dni

Otvorenie festivalu bolo dnes, v stredu o 9.45 h na hlavnom pódiu, kde vám divadlo Actores o 15.30 h predstaví príbeh Ďurošíka. Na druhom pódiu aktuálne nájdete besedu so spisovateľom Danielom Hevierom. Zajtra sa program začne už o 9.30 h. Festival sa uskutoční na oboch pódiách až do soboty. Jeho súčasťou budú workshopy, čítanie s porozumením i lesná pedagogika. V sobotu ho o 15.30 h uzavrie muzikál Cats.

Vyšla prvotina Gréty Fábryovej

Debut s názvom Do neba ma nevezmú spočiatku opisuje príbeh sestier Hany a Terezy. Tie vyrastali v dedinskom prostredí, v rodine alkoholikov. Postupne sa snažia uniknúť rôznym démonom, bojujú so sebou i svojím okolím. V druhej časti sa dej prenesie na Nitku, jednu z Tereziných dcér, ktorá pracuje na svojej diplomovej práci vo vedeckovýskumnom laboratóriu. Autorka žije v Poprade. Od roku 2016 zastáva funkciu vedúcej O. Z. Popradský literárny klub. Kniha vyšla v júli vo vydavateľstve Marenčin PT.

Lenke Fábryovej (na snímke) vyšla prvá kniha. Píše pod pseudonymom Gréta Fábryová. Snímka: archív Lenky Fábryovej

Fest Fajný Fest v Strážkach čakajú zmeny

Hudobný festival sa po šiestich rokoch presúva na august. Navyše, ako open air podujatie ho nájdete v parku pri Kaštieli Strážky. Začne sa v sobotu o 11.00 h. Tešiť sa môžete na punkrockovú Davovú psychózu či The Wilderness. Reggae predvedie poľská kapela Roots Soldiers, gypsy core rytmy ponúkne The Freeborn Brothers. Ukrajinské zoskupenie Green Silence namieša kokteil funky, blues či jazz rock. Príde i Dáša Fon Fľaša alebo Zrkadlo srdca. Afterparty povedie DJ Citron. Vstupné je 10,99 eur.

Múzeum predstaví svoju expozíciu

V sobotu vám Podtatranské múzeum v Poprade od 13.00 do 18.00 h ponúkne komentované prehliadky výstavy Historické remeslo od praveku po súčasnosť. V tkáčskej dielni si budete môcť vyskúšať tkanie náramkov na hrebeňoch a kartičkách a uvidíte aj tkanie na vertikálnom tkáčskom stave. V druhej dielni nájdete výrobu šperkov. Stálu expozíciu Poprad a okolie v zrkadle vekov si pozriete doplnenú o interaktívne prvky. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne. Dospelí zaplatia 2 eurá, ostatní 1 euro.

Šuňava oslávi deň obce

Trojičné námestie bude v nedeľu už tradične patriť obecnej zábave. O 13.00 h vystúpi školská kapela Daj pokoj teraz. O 13.45 h ju vystrieda česká revivalová skupina ABBA. Kapela Traky nastúpi o 15.15 h. Domácu Folklórnu skupinu Šuňava uvidíte od 16.30 h. Večer bude patriť od 18.00 h spevákovi a skladateľovi Bystríkovi a od 19.30 h aj hudobnej skupine Star Band. Nebude chýbať výstava fotografií, stála expozícia Šuňavská pamätná izba, Miroslav Jurkovič, tombola, kolotoče či predajné stánky.