Správy z kultúry: Na Spišskom hrade zažijete tajomnú noc, do Popradu príde Peter Lipa

Opäť vás zabávajú Dni Majstra Pavla

Levoča počas prázdnin prináša vyhliadku z veže Baziliky sv. Jakuba. V rámci letného kina máte každú stredu o 21.00 h v divadle európske filmy za euro. V piatky sú pre vás o 16.00 h v Severnom parku pripravené koncerty DH mesta Levoča a každú nedeľu o 11.00 h na balkóne radnice prinesú koncerty Brass Collegia. Remeselné trhy sú denne od 10.00 do 17.00 h v Severnom parku, v Levočskom kreatívnom spolku je jarmok od 10.00 do 19.00 h. Osobitný program si mesto pripravilo počas prázdninových piatkov.

V múzeu sa začína letná čitáreň

V júli a auguste si pre vás Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo každú druhú stredu v mesiaci tradičnú letnú čitáreň spojenú s prednáškami hostí. V stredu 10. júla o 20.00 h vám príde prednášať spisovateľ Jozef Banáš v rámci svojej najnovšej knihy na tému Učme sa od Štefánika ako bojovať s prekážkami a siahať až na dno svojich síl. Pred každou prednáškou nájdete v areáli múzea v čase od 17.00 do 19.00 h najnovšie výtlačky odborných regionálnych periodík. Vstup na podujatia je voľný.

V sobotu si noc na Spišskom hrade môžete vychutnať v spoločnosti Živých sôch. Snímka: archív PN

Spišský hrad hostí Leto na hrade

V rámci divadelných piatkov uvidíte tento piatok o 20.00 h na hrade hru Shirley Valentine v podaní herečky Zuzany Krónerovej. V sobotu a v nedeľu vás potešia pravidelnými vstupmi od 10.00 h Legenda o Spišskom hrade i Assasini Spiša a ich parkúrová šou. V sobotu vás na hrade čaká i tajomná noc a nočné prehliadky so Živými sochami o 20.00, 21.00 a 22.00 h. Divadlo Portál si pre deti pripravilo v nedeľu o 14.30 h predstavenie O hlúpej žene. Cez deň zaplatíte za vstup 8 eur, v noci 10 eur.

Poprad rozospieva Peter Lipa

V pondelok 15. júla o 19.00 h zavíta na Námestie sv. Egídia v rámci Popradského kultúrneho leta osobnosť slovenského jazzu, spevák, skladateľ či dramaturg a promotér festivalu Bratislavské jazzové dni Peter Lipa so svojou kapelou. Jeho repertoár pozostáva z klasických jazzových štandardov, latinskoamerického jazzu či funky a rocku. V kapele hrá i Michal Šimko, Michal Fedor a Radovan Tariška. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v divadelnej sále Domu kultúry. Vstup je voľný.

Tatran uvedie snímku Belgica

Belgicko-francúzska dráma od belgického režiséra Felixa Van Groeningena sleduje rýchly a opojný vzostup dvoch bratov – temperamentného sukničkára Franka a neskúseného Joa, ktorí vlastnia úspešný podnik s neviazanou zábavou. Belgica im však okrem slávy prinesie i problémy v ich osobných životoch a hrozbu neodvratného pádu. Príbeh zobrazuje, aké to je žiť pre prítomný okamih. Snímku premieta popradské kino Tatran v pondelok 15. júla o 19.00 h v rámci európskych filmov za euro.