Správy z kultúry: V Starej Ľubovni nájdete Cyrilometodské slávnosti, v Poprade vás pobavia keramické tvorivé dielne

Pavarotti prichádza do kín

Bono Vox povedal: „Niektorí speváci vedia spievať operu. Pavarotti bol opera.“ Pozrite si Lucianov životný príbeh vo štvrtok a v piatok o 19.00 h v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Britský životopisný hudobný dokument ukazuje všeobecný aj intímny pohľad na prácu a osobnosť hudobnej legendy. Jeho životný príbeh, ktorý emóciami, zvratmi a veľkoleposťou sám o sebe pripomína operu, rozpráva režisér Ron Howard. Premietanie v rámci Európskeho kina sa začína o 19.00 h, vstupné je 4,50 eura.

Keramika volá deti aj veľkých

Túto sobotu privíta Námestie sv. Egídia v Poprade tvorivé dielne s hlinou Keramika open Air 2019. Pri fontáne sú od 10.00 do 16.00 h vítaní všetci dospelí aj deti, ktorí sa chcú naučiť točiť na hrnčiarskom kruhu. Vytočíte si svoje jedinečné umelecké dielo a vypálite si ho v skutočnej keramickej peci. Keramické workshopy pripravuje Annogallery v spolupráci s mestom Poprad. V prípade nepriaznivého počasia sa tvorivé dielne s najväčšou pravdepodobnosťou presunú o týždeň na sobotu 13. júla.

Sviatok sv. Cyrila a Metoda oslávite pod Ľubovnianskym hradom. Snímka: rov

V piatok si pripomenú Cyrila a Metoda

Cyrilometodské slávnosti na vás čakajú pod Hradom Ľubovňa. O 19.00 h si vierozvestcov pripomeniete na sv. liturgii v cirkevnoslovenskom jazyku. O 21.00 h uvedie Igor Kucer Emotion Group projekt Andy Warhol: Piesne mojej matky Júlie. Program vychádza z autentickej nahrávky matky A. Warhola Júlie Zavackej Warholovej, ktorá v USA začiatkom 70. rokov minulého storočia naspievala na Times Square v New Yorku pôvodne rusínske piesne na platňu a poslala ju aj „do kraju“. Vstupné je dobrovoľné.

Pútnici idú na Donovaly už z Košíc

Už viac ako tisíc rokov sa píše história Svätojakubskej púte do španielskeho mesta Santiago de Compostela, ktorú navštevujú každý rok tisíce pútnikov. Trasa tejto známej púte je vyznačená aj na území Slovenskej republiky. Spišská katolícka charita a OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago sa rozhodli dostať jej slovenskú časť do povedomia. Včera, v utorok 2. júla, sa pútnici vydali na cestu z Košíc cez Levoču po Donovaly, 287 kilometrov by mali prekonať za 14 dní.

Gitaru chce zavesiť na klinec

Dnes, v stredu 3. júla, o 15.20 a o 20.30 h Cinemax v Poprade ponúka romantickú hudobnú komédiu Yesterday. Nie veľmi úspešný pesničkár Jack chce zavesiť gitaru na klinec. Všetko sa však zmení, keď ho počas záhadného globálneho zatmenia zrazí autobus. Zatmenie okrem iného spôsobí aj značnú hudobnú katastrofu. Na párty, ktorú pre neho pripravili priatelia na počesť uzdravenia, si zabrnká legendárnu pieseň Yesterday od Beatles. Notoricky známu melódiu však nikto nespozná. Vstupné je 5 eur.