Tatranská mliekareň investuje do novej syrárne

Najsilnejšia domáca mliekarenská skupina Tami pracuje na najväčšej investícii v odvetví za posledných 20 rokov.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná počas prehliadky Tatranskej mliekarne v Kežmarku. Snímka: rov

V Kežmarku spoločnosť buduje novú syráreň v hodnote približne 15 miliónov eur. Firma financuje výstavbu hlavne z vlastných zdrojov. Asi 30 percent z investície predstavujú dotácie z eurofondov. Dokončená by mala byť najneskôr na budúci rok. Nová fabrika bude produkovať syry typu rokfort s modrou plesňou, ktoré Tami predáva pod značkami Tatranský rival a Tatranská niva.

Ilustračná snímka: rov

S výrobou začnú o rok

„Ide o investíciu, ktorá je v agropotravinárstve nevídaná. Tatranská mliekareň je známa tým, že je tu slovenský majiteľ, slovenské mlieko, zamestnáva slovenských ľudí a predáva nielen na Slovensku, ale exportuje aj do viacerých krajín, takže výrobkom dáva pridanú hodnotu. To je niečo, na čom nám mimoriadne záleží,“ uviedla počas piatkovej návštevy v Kežmarku ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Syry vyrábané v novej fabrike plánuje spoločnosť predávať v celej strednej Európe. Kapacita novej haly bude približne 80-tisíc litrov kravského mlieka denne, čo je asi dvojnásobok súčasnej. Hoci v novej fabrike bude vyššia automatizácia, prácu tu nájde okolo 30 ľudí. Prevádzka v novej hale by sa mala začať približne o rok, uviedol majiteľ spoločnosti Mikuláš Bobák. Spoločnosť plánuje v budúcnosti vyvážať svoje výrobky aj do Číny. „Čínsky trh je pre nás špecifický z hľadiska prepravy, lebo najrýchlejšia letecká doprava nepripadá do úvahy, takže keď sa rozbehne hodvábna cesta vlakom, verím, že budeme vyvážať aj do Číny,“ ozrejmil Mikuláš Bobák. Investícia sa neprejaví len na vyprodukovanom objeme syrov, ale naviaže na seba aj pracovné miesta, a to nielen vo výrobe, ale aj v poľnohospodárstve ako takom, keďže Tami úzko spolupracuje s farmármi z celého Slovenska.

Predseda predstavenstva Tatranskej Mliekarne Mikuláš Bobák a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná pred novou výrobnou halou. Snímka: rov

Matečná reaguje na Čaputovú

Čína je podľa ministerky pôdohospodárstva veľkým trhom, kde sa snaží byť každý, pretože je tam potenciál 1,3 miliardy obyvateľov. „Slovenskom sa mimoriadne snažilo, aby sme získali certifikáty na mlieko a mliečne výrobky. Podarilo sa nám to. V tejto súvislosti by som chcela povedať, že všetkým, ktorí sa snažia pomôcť slovenským podnikateľom a otvárať dvere do zahraničia, aby vyjadrenia aj smerom k Čínskej ľudovej republike boli trochu umiernenejšie, lebo potenciálne tu môže byť problém. My sme tu preto, aby sme podnikateľom otvárali dvere nielen na slovenské trhy. Takéto vyjadrenia môžu ohroziť aj následné podpisovanie zmlúv,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva. Reagovala tak na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá na osobnom stretnutí s čínskym ministrom zahraničných vecí vyjadrila obavy z dodržiavania ľudských práv v Číne. Podľa ministerky pôdohospodárstva sú spôsoby, ako sa dá reagovať. „Takéto vyjadrenie bolo asi dosť tvrdé. Ja sa v priebehu niekoľkých týždňov stretnem s čínskym veľvyslancom na Slovensku, aby som ozrejmila, že Číňania sú pre nás výborným obchodným partnerom pretože je potrebné vyhladiť tieto obchodné vzťahy,“ uviedla ministerka Matečná. Vyjadrenia prezidentky môžu mať podľa Matečnej dopad na obchodné vzťahy s Čínou.

Skupina Tami ročne spracuje tretinu celoslovenskej produkcie mlieka. V Kežmarku spotrebuje viac ako 90 miliónov litrov mlieka. Okrem mlieka nakupuje spoločnosť od poľnohospodárov aj siláž a trávy. Tie používa ako palivo vo svojej bioplynovej stanici, z ktorej čerpá zelenú energiu na produkciu výrobkov.

Rastislav OVŠONKA