Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 28. týždeň

* V polovici júla sa uskutočnilo rokovanie o budúcnosti spišských stredných škôl zriadených evanjelickou cirkvou. Išlo pritom o citlivú otázku vyššieho gymnázia a strednej dievčenskej školy. Súpermi boli Kežmarok a Spišská Nová Ves. Koncesiu napokon získali od biskupstva obe mestá.
* Na ceste medzi Veľkým Slavkovom a Novou Lesnou našli 12. júla mŕtveho rušňovodiča Alfréda Piláta. Obhliadka nepreukázala cudzie zavinenie a úradný lekár skonštatoval, že išlo o mŕtvicu.
* Riaditeľ Štátnej obchodnej školy v Kežmarku Antonín Zátopek vypísal konkurz na tri učiteľské miesta odborných predmetov. Obtiažnou podmienkou pre záujemcov bola dokonalá znalosť vyučovacieho, teda slovenského jazyka.
* Osobná automobilová doprava medzi Podolíncom a Starou Ľubovňou bola otvorená 15. júla slávnostnou jazdou. Nebola to však doprava pre každého, lebo cena cestovného lístku bola 10 korún (aj s očistením od prachu).
* Keď sa v polovici júla vyviezol turista jediným spojom zubačky za deň na Štrbské Pleso, našiel už definitívne nové názvy objektov: miesto vily Tivoli bola Marína, miesto vily Mária Terézia našiel Lyžařskou útulnu. Na bazári (neskôr Chytilovom) sa skvel už nový nápis Štrbské Pleso.
* Nezvestný bol Karol Tischler zo Štrby, naposledy videný v Tatranskej Polianke, od 11. júla. Keďže bol duševne labilný, bolo oprávnené podozrenie, že pod dojmom udalostí okolo sviatkov Turíc nezvládol emócie a siahol si na život.
* Na ceste z Kvetnice do Hranovnice došlo 11. júla k vážnej nehode. Hranovnický gazda Martin Štolc sa s manželkou vracal domov s plne naloženým povozom. Na strmom úseku sa zlomilo oje, ktorého úlomok spôsobil žene fraktúru lebky, povoz sa prevrátil dole svahom. Cestná komisia po tejto nehode vydala príkaz na zvýšenie a spevnenie bariér na tejto nebezpečnej ceste.
* Až 400 osôb internovaných v tábore v Terezíne, medzi nimi mnohí z Ľubice a z Kežmarku, bolo prepustených a mohli už v polovici júla nastúpiť cestu domov.

(arg)