Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 30. týždeň

* Veľká radosť zavládla v závere júla v Ľubici. Počas troch dní sa vrátili domov zo zajatia a vôbec z vojnového diania občania už takmer pohrešovaní. Bolo ich celkom 21.
* V Kežmarku sa uskutočnila veľká výstava amatérskej fotografie. Medzi ocenenými bolo aj niekoľko vtedy ešte len začínajúcich (a dnes stále známych) osobností. Cenu získal napr. Alfréd Grosz za sériu fotografií Vysokej, Batizovského štítu atď. Zaujímavú sériu skupinových fotografií dievčat predstavil MUDr. Emil Szász, no a medzi ocenenými bol aj Albert Wawrek a ďalší.
* Na konci júla boli stanovené potravinové prídely v Kežmarku takto: múka 1 kg na hlavu, cukor 1,25 kg, bravčová masť 20 dg. Bolo to v období, keď bola avizovaná ďalšia americká dodávka múky a masti do regiónu.

Pred sto rokmi otvorila firma Baťa na námestí v Kežmarku prvý obchod. Snímka: archív Nory Baráthovej

* S novou republikou prichádzali aj nové ekonomické väzby a vzťahy. Do regiónu pod Tatrami sa začala expanzia firmy T&A Baťa. Na Hlavnom námestí č. 78 v Kežmarku otvorili obchod s vychádzkovou a luxusnou obuvou.
* Veliteľ československých vojsk na Slovensku generál Hennocque vydal rozkaz jednotkám, ktorým vojaci vstúpili do boja proti pytliakom v oblasti Vysokých Tatier. Toto reštrikčné opatrenie vyplynulo najmä zo skutočnosti, že sa na majetkoch kniežaťa von Hohenlohe zvýšila aktivita poľských pytliakov, čo znamenalo aj narušovanie hraníc novej republiky.
* Pre nedostatok uhlia v popradskej elektrárni sa len veľmi pomaly rozbiehala aj doprava na tatranských železniciach. Od 28. júla zaradili dopravcovia (mimochodom, celkom chaoticky bola tá firma riadená) nový spoj do Tatranskej Lomnice a na Štrbské Pleso, jazdili teda už tri spoje denne na plnej dĺžke trate električky.
* Na konci júla hlásia z jednotlivých tatranských osád toto obsadenie lôžok: Štrbské Pleso, Tatranská Polianka a Nový Smokovec po 60, Tatranská Lomnica 10, ale Matliare 40 obsadených lôžok, vo Vyšných Hágoch len jednotlivci. Drvivú väčšinu hostí tvorili Česi.

(arg)