V Poprade končí extraligový basketbal

Klub zvažuje, či do 1. ligy prihlási svoje juniorky posilnené o niekoľko žien.

Ilustračná snímka: mik

V čase uzávierky predchádzajúceho čísla bol posledný termín na podanie prihlášky pre popradské basketbalistky do nasledujúceho ročníka extraligy. Napriek verejnému prísľubu od mesta, že samospráva zachová dotácie na úrovni tohto roku, Basketbalový klub Poprad sa so svojím tímom žien neprihlásil do najvyššej slovenskej súťaže.

Neočakávame už nič

„Prvý termín podávania prihlášok uplynul a keďže sme prihlášku nepodali, tak nie sme zaradení do ďalšieho ročníka. Rozlosovanie prebehne niekedy po 20. júli, ťažko povedať, či by sa dovtedy mohlo niečo zmeniť. Muselo by sa udiať niečo výnimočné, aby nejaké ďalšie družstvo zaradili do súťaže. My u nás neočakávame, že by sa niečo zmenilo, postoje partnerov sa nezmenili a aj smerom od zväzu asi nemožno nič očakávať. Možno by muselo byť málo družstiev, alebo by sa muselo stať niečo neštandardné, aby sa to otvorilo, a to by musel riešiť výkonný výbor zväzu, hracia komisia, atď,“ uviedol športový riaditeľ klubu Michal Weinciller. Napriek tomu, že Poprad nebude v nadchádzajúcej sezóne hrať najvyššiu slovenskú basketbalovú súťaž, ženský basketbal v Poprade nie je definitívne pochovaný. „Hráčky, ktoré tu zostanú –najmä juniorky zostanú v BAMP-ke. Sú úvahy, že by sme do 1. ligy prihlásili juniorky a možno s nimi by hrali dve-tri ženy, ktoré by tu zostali, ale to je zatiaľ hypotetické. Tam je termín na prihlásenie v posledný júlový týždeň,“ uviedol Weinciller.

Ilustračná snímka: mik

Financovanie nie je len problémom mesta

Hlavné dôvody ozrejmila správna rada popradského basketbalového klubu vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnila aj na svojej internetovej stránke. Tým najvýznamnejším sú finančné prostriedky a hlavne nesplnenie prísľubov a záväzkov zo strany niektorých partnerov klubu. „Jedna vec sú minuloročné prísľuby a záväzky, ktoré nie sú naplnené a druhá vec je budúcoročná sezóna, kde sa nenavýšili mestské dotácie a tiež ďalší partneri s tým súvisiaci a bez toho sa nedá hrať. Hráčky a realizačný tím boli na to pripravené a čakali do poslednej chvíle, ako to dopadne. Až teraz si viaceré začínajú hľadať nejaké angažmány,“ doplnil Weinciller.

„Financovanie basketbalu nie je len problémom mesta, ale aj partnerov a podnikateľov, ktorí v meste pôsobia a vytvárajú tu určité hodnoty, či už pre mesto, alebo pre svojich vlastníkov. Spoločenská zodpovednosť najmä v podobe generálneho partnera ženského športu tu už roky chýba a bez takéhoto silného partnera je ťažké stavať športové ciele. O to viac zamrzí, keď sklamú aj zvučné popradské mená, ktoré sa na podporu prísľubom podujali,“ uvádza sa v stanovisku Správnej rady Basketbalovej akadémie mládeže Poprad.

Rastislav OVŠONKA