Začali s opravou cesty z Popradu do Starého Smokovca

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský sľubuje ukončenie hlavných prác do začiatku zimy.

Na vodičov čakajú medzi Popradom a Starým Smokovcom dopravné obmedzenia. Snímka: rov

Medzi Popradom a Starým Smokovcom zrekonštruuje spoločnosť Strabag približne 5,5-kilometrový úsek cesty II/534. Celkové náklady na obnovu predstavujú 2,8 milióna eur. Financovanie celého projektu je zabezpečené z fondov Európskej únie. Kraj sa na investícii podieľa piatimi percentami.

Obnovu zbrzdila súťaž

„Rekonštrukcia najfrekventovanejšej cesty Prešovského samosprávneho kraja, ktorá je spojená aj s cestovným ruchom, je konečne tu. Chceli sme, aby rekonštrukcia začala už na jar, ale keďže verejné obstarávanie čakalo na Úrade pre verejné obstarávanie od 28. októbra až do minulého mesiaca, museli sme čakať. Nakoniec sme radi, že rekonštrukcia sa konečne začala,“ zdôvodnil začiatok prác uprostred hlavnej turistickej sezóny predseda PSK Milan Majerský.

Rekonštrukcia by mala trvať maximálne osem mesiacov. „Hlavnú časť prác by sme chceli mať hotovú do konca jesene,“ uviedol Majerský. Dôvodom opravy cesty je jej dlhodobo nevyhovujúci stav. Hlavne v zime boli problémy najvypuklejšie. Práce sa budú robiť za plnej prevádzky. Vodiči však musia počítať s dopravnými obmedzeniami, ako sú zúžené jazdné pruhy či znížená maximálna rýchlosť. Počas postupu prác sa budú priebežne meniť aj dopravné obmedzenia. V najbližšom období plánuje kraj rozsiahlu rekonštrukciu Cesty slobody II/537.

Rekonštruovať sa bude viac ako päťkilometrový úsek cesty II/534. Snímka: rov

Cesta by sa nemala vlniť

V tomto prípade nepôjde len o klasickú výmenu vrchnej asfaltovej vrstvy. „Budeme zosilňovať vozovku, jej únosnosť, pretože s podložím už nie je možné robiť nič. Vyriešime tiež celkový systém odvodnenia cesty zhotovením nových drenážnych rebier a novými odvodňovacími priekopami. To by malo postačovať. Potom sa už táto cesta nebude vlniť,“ uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Marcel Horváth.

Na stavbe by sa malo pracovať aj počas víkendov. „Keďže nám ostáva menšia časť roka, aj zhotoviteľ bude využívať dobré počasie, aby mohol robiť asfaltérske práce v dobrom počasí,“ doplnil Marcel Horváth. Ukončenie hlavných prác ešte do začiatku zimy sľubuje aj dodávateľ. „Vždy sa budeme snažiť ukončiť práce tak, aby sme mohli značky demontovať, aby bola cesta funkčná v konkrétnom úseku. Do zimnej sezóny to jednoducho musíme urobiť,“ uviedol riaditeľ oblasti Východ spoločnosti Strabag Peter Šulek. Cestu intenzívne využívajú aj cyklisti. Tým odporučili použiť na dopravu do Tatier iné prístupové komunikácie.

Rastislav OVŠONKA