Začali vonku, no skončili v Iskra aréne

V sobotu sa konal vo Svite už neodmysliteľný Tatrafest Streetball.

Prvá časť turnaja sa odohrala vonku. (Snímka: mik)

Predpoveď počasia naznačovala, že tradičný turnaj pôjde tretíkrát do haly, ale začalo sa na „betónke“, kde svoje duely stihli odohrať všetky mládežnícke kategórie. V mixoch U12 triumfovali Tatranskí sikolíci, v U15 chlapcov Levické trio, v U15 dievčat Dream Team a v U18 chlapcov Zvonári. Ženy mali v kategórii len tri družstvá, takže aj ony stihli celý turnaj absolvovať vonku a vyhrali ho Trénerky v zložení Hana a Michaela Jendrichovské, Adriana Saxová-Chamajová a Michaela Drobná: „Som tu už 26. rok, takže pre mňa je to srdcovka, ale škoda, že sa neprihlásilo viac tímov. Ja prídem, aj keď budem mať sto. Hrali sme ako keby s dcérami, ale streetball nie je o konkurencii, ale o ľuďoch, ktorí milujú basketbal. Nejde o to, či hrám s o dvadsať rokov mladšou súperkou, ale dôležité je, že človek má rád tú atmosféru. Hrať vonku na ulici pri hudbe. Na druhej strane je dobré hrať finále v kvalitnej hale.“ Druhé skončili Sufusky a tretie Malé koníky ľúbi Boh.

Old School Ballers vyhrali kategóriu Open Fun. (Snímka: mik)

Dominoval pod košom

Posledné zápasy mužov i mixov v skupinách sa pre prehánku presunuli do Iskra arény, kde sa hrali aj semifinálové či finálové súboje. Malú telocvičňu obsadila najpočetnejšia kategória neregistrovaných basketbalistov Open Fun, v ktorej zaknihovali prvenstvo Old School Ballers, ktorých tvorili Martinčania Tomáš Hanák, Jozef Čerňanský i mohutný pivot Peter Plica: „Vzhľadom na to, že sme zvíťazili, dojmy musia byť dobré. Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť. Ja som na tomto turnaji prvýkrát, ale už som prešiel pár streetballov a vo Svite sa mi páči táto úroveň. Konkurencia bola celkom dobrá, schuti sme si zahrali a hlavné je, že sa nikto nezranil. Ak to porovnám, radšej hrám vnútri. Je nebezpečnejšie, keď človek spadne na betóne. Kedže som vyšší a ťažší, využívam svoje prednosti a snažím sa negovať, že som pomalší. Každý má svoju prácu.“ Tímu My sme tu doma patrí druhá priečka a Strážcom galaxie tretia.

Martin Bachan. (Snímka: mik)

Bachan rozhodol

Medzi mužmi sme mohli vidieť aj niekoľko profesionálov a zaväzujúcu úlohu najlepšie ustáli Kaballeros s Popradčanom Jakubom Bendíkom, mladíkom z Iskry Danielom Kubaským a odchovancom Svitu Martinom Bachanom z Levíc, ktorý zobral na seba zodpovednosť a spoza perimetra rozhodol finálové predĺženie: „Je super pocit zahrať si s ľuďmi, ktorých poznám od malička. Vždy sa rád vraciam domov. Prišli sme sa sem hlavne zabaviť. Na druhej strane, cieľom každého športovca je vyhrávať, takže som rád, že nám sa to podarilo. Bolo tu veľa kvalitných hráčov, takže sme sa mohli porovnať.“ Elej obsadili druhé a Rising Stars tretie miesto. Tatrafest Streetball zakončil triumf košických Dva-dve v mixoch v zložení Soňa Svetlíková, Sofia Bilíková, Adam Monček a Erik Mišinský: „Turnaj sme si veľmi užili a sme radi, že sme mohli byť jeho súčasťou. Vonku to má taký americký štýl – telo na telo, ale hralo sa nám dobre aj v hale. Finalistom sme síce v základnej skupine podľahli, ale na záver sme im to vrátili. Som tu prvýkrát, ale ostatní členovia tímu tu už boli. Určite prídem aj na budúci rok. Mixy som skúšal prvýkrát, ale spolupráca sa osvedčila. Raz som nepríjemne narazil do protihráčky, čo som nechcel. Predsa len si treba dávať pozor a rešpektovať, že proti vám stojí žena.“ Košičania vo finále porazili Stred1 a PU Spojenci zvíťazili v zápase o tretiu priečku.

Finále mixov. (Snímka: mik)

Hodnotenie organizátora

„Nádherný ročník s ohromnou účasťou, 52 tímov je totálny rekord. Je radosť pozerať, koľko mladých ľudí chce športovať. Škoda, že štát im nevie vytvárať podmienky. Vyšlo aj počasie napriek tomu, že predpoveď vyzerala zle. Asi do 14.00 h sme hrali vonku, no potom sme sa museli presťahovať do haly. V našom areáli, ktorý nie je ani veľký, ani malý, je úžasná atmosféra, veď všetci sa poznajú. Sme radi, že prichádzajú aj ligoví basketbalisti, ale oveľa viac nás teší, že 70 percent bola mládež do 18 rokov. Športovú úroveň nemôžem hodnotiť, lebo je to basketbal troch proti trom, kde má väčší význam stretnutie ľudí ako športový výsledok,“ vyjadril sa prezident BK Iskra Svit Ján Drobný, ktorý by chcel na septembrový Baťov pohár k domácemu tímu, českému BK Olomoucko a chorvátskemu KK Pula dotiahnuť aj bratislavský Inter, no musí si počkať ako slovenský majster dopadne v Eurocup-e.

Michal KLEIN