Bachledka investuje do skvalitnenia služieb

Najneskôr koncom septembra otvoria na hrebeni Spišskej Magury novú reštauráciu Panorama Bachledka.

Nová panoramatická reštaurácia v Bachledovej doline. Vizualizácia: Ateliér Compass

„Stredisko už dlhšie pociťovalo potrebu zvýšenia kapacity stravovacích zariadení, toaliet, obchodu i miesta na úkryt v nepriaznivom počasí. Doterajšie zariadenia nachádzajúce sa na hrebeni nestíhali počas silných mesiacov pokrývať dopyt pri zachovaní kvality, ktorú chceme našim návštevníkom poskytnúť. Tešíme sa, že nová budova uspokojí všetky tieto potreby a vytvorí nový kultúrny i oddychový priestor esteticky zasadený do prostredia pre našich zákazníkov,“ informoval projektový manažér a spoluvlastník rezortu v Bachledovej doline Martin Paško. Architektonicky celý projekt zastrešil bratislavský ateliér Compass.

Bezplastová prevádzka

Nová reštaurácia bude mať kapacitu dvesto miest. Jej súčasťou bude panoramatická terasa. Chýbať nebude ani obchod so suvenírmi, kaviareň a bar. Objekt sa nachádza medzi hornou stanicou lanovky a Chodníkom korunami stromov. Do terénu je budova zasadená tak, že jej exteriér bude tvoriť zelená pochôdzna strecha s výhľadom na Belianske Tatry. Bude tu tiež terasa, detské ihrisko a prírodný amfiteáter so schodiskom, ktoré sa bude dať využiť na organizovanie kultúrnych a športových podujatí. Súčasťou objektu bude aj edukačná miestnosť, kde plánujú organizovať v spolupráci s ochranármi z Pieninského národného parku rôzne vzdelávacie aktivity pre deti i dospelých. Súčasťou investície je aj výstavba troch apartmánov. Nová reštaurácia má byť podľa Paška „bezplastová“, návštevník tu nedostane jedlo či nápoje v plastových obaloch.

Nová panoramatická reštaurácia s pochôdznou strechou v Bachledovej doline. Vizualizácia: Ateliér Compass

Pribudne aj nové infocentrum

Súčasne s novým objektom reštaurácie pri hornej stanici lanovky stredisko investuje aj do skvalitnenia služieb pri nástupe do strediska. Na podnet strediska sa momentálne rozširuje križovatka pred obcou Ždiar, kde pribudnú odbočovacie a pripájacie pruhy. Pri dolnej stanici lanovky začali pred mesiacom s výstavbou nového infocentra, ktorého súčasťou budú aj sociálne zariadenia, priestory pre zamestnancov a nové pokladne. Náklady na jeho výstavbu vyčíslil Paško na 1,5 milióna eur. Pri dolnej stanici pribudne aj nový objekt horskej služby. „Parkoviská sa nám už podarilo vybudovať. Disponujeme približne 1 500 miestami. Ďalších asi 250 miest vytvorili súkromníci v Bachledovej doline,“ uviedol Paško. Ide však o dočasné riešenie. V budúcnosti tu plánujú vybudovať poschodové parkoviská so zelenou strechou. Vo Frankovej doline pripravujú v blízkej budúcnosti výmenu existujúceho vleku za modernú šesťsedačkovú lanovku. Územné konanie už majú za sebou.

Zimný pohľad na strechu novej reštaurácie v Bachledovej doline. Vizualizácia: Ateliér Compass

Zvýšia zamestnanosť

Otvorenie novej reštaurácie bude mať výrazný vplyv aj na zamestnanosť v stredisku. Momentálne tu pracuje 110 zamestnancov. V novej reštaurácii nájde prácu 28 ľudí a ďalších 15 zamestnancov budú potrebovať v objekte nového infocentra. Podľa Paška investícia na seba naviaže aj ďalšie pracovné miesta v regióne, či už ide o ubytovacie či stravovacie kapacity alebo rôzne služby či servis, ktorý turisti i samotné stredisko potrebujú.

Všetky aktuálne investície financuje stredisko z vlastných zdrojov a úverov. „Naša spoločnosť sa pred desiatimi rokmi úspešne uchádzala o eurofondy. Vtedy sme získali 50 percent na investície do lanovky a zasnežovania v stredisku v Jezersku. Celková investícia bola vtedy osem miliónov eur, z toho štyri milióny eur boli z eurofondov. Odvtedy sú to všetko vlastné zdroje spoločnosti a úvery,“ uviedol Paško.

Rastislav OVŠONKA