František Štolc: Potrebujeme zúžiť káder

Hokejisti spod Tatier minulý týždeň absolvovali dva zápasy.

HK Poprad – MHK 32 Liptovský Mikuláš. (Snímka: mik)

Kolotoč prípravných duelov „kamzíkov“ sa rozkrútil už 1. augusta na Liptove, kde zostava zložená prevažne z mladíkov prehrala 3:2. Už v utorok sa oba tímy stretli opäť, no tentoraz v Poprade. Divákom sa po prvýkrát predstavili aj zahraničné posily ako Slovinec Magovac, Kanaďan Johansson, Fín Pelamo, Francúz Leclerc, ale zápas sa vydaril najmä dvojgólovému Nórovi Karterudovi. Dva presné zásahy pridala aj stará-známa tvár Zagrapan a keďže za Mikuláš skórovali iba Ozolins s Jakubom Sukeľom, HK Poprad zvíťazil 4:2.

HK Poprad – MHK 32 Liptovský Mikuláš. (Snímka: mik)

„Pre viacerých z nás to bol prvý zápas a nebolo to úplne najhoršie. Samozrejme, čaká nás ešte veľa roboty, ale hlavné je, že sme si dobre zajazdili a vyhrali. Noví chlapci sú v pohode, skoro všetci rozumieme, čo hovoria (smiech), ale zatiaľ je to veľmi dobré. Chceme sa naladiť tak, aby bola v kabíne pohoda a aby sme odvádzali kvalitnú robotu,“ vyjadril sa kapitán Podtatrancov Štefan Fabian, ktorého čaká už pätnásta sezóna v drese „kamzíkov“. Na to, že išlo o letnú prípravu, sa dve z troch tribún celkom sympaticky zaplnili, no presné číslo o návšteve hlásateľ neoznámil.

HK Poprad – Cracovia Krakov. (Snímka: mik)

Presilovkové déja vu

Mnoho divákov si našlo cestu na štadión aj vo štvrtok, kedy Popradčania hostili Cracoviu Krakov, za ktorý nastúpili aj bývalí „kamzíci“ ako Aleš Ježek, Miloslav Jáchym či Ondrej Mikula. Zostava domácich sa opäť premiešala a tohtosezónnu premiéru už má za sebou aj staronový útočný trojzáprah Štrauch-Mlynarovič-Svitana, ktorý by zrejme mal tvoriť elitnú formáciu Podtatrancov. Na gól sa čakalo vyše polovicu zápasu. Po teči Jáchymovej strely sa v početnej výhode presadil práve Slovák v drese Poliakov Mikula. V tretej tretine sa blysol rutinérskym vykúpaním brankára Hala aj Drzewiecki a domáci museli doťahovať dvojgólové manko. Počas celého stretnutia mali množstvo presiloviek, no tie boli iba trpkou spomienkou na uplynulú sezónu. Aspoň v jednej to padlo Štrauchovi, takže Poprad podľahol Krakovu 1:2.

HK Poprad – Cracovia Krakov. (Snímka: mik)

Zaujímavosťou bolo, že za seniorský tím „kamzíkov“ nastúpil ešte len 15-ročný Filip Mešár: „Keď mi v stredu po tréningu tréner povedal, že idem hrať za Á-čko, mal som trošku stres. Tu je to iný hokej, ktorý hrajú veľkí chlapi. Ja mám len pätnásť a ešte mám na to veľa času. Snažil som sa dávať si pozor najmä pri mantineloch, ale zároveň som chcel hrať čo najlepšie. Oproti mládežníckemu hokeju je to však veľký rozdiel. Som rád za takúto príležitosť. Snažil som sa počúvať trénerov i spoluhráčov, ktorí majú veľké skúsenosti. Dostali sme zbytočné góly, ale v závere sme mali veľký tlak. Mali sme využiť presilovky, no chýbalo nám šťastíčko.“

Filip Mešár. (Snímka: mik)

Kam s exjuniormi?

„V prípravných zápasoch to točíme a striedame päťky. Prvýkrát nastúpila formácia Štrauch-Mlynarovič-Svitana, druhýkrát Paločkovci s Bjalončíkom a stále to dopĺňame juniormi. Tentoraz sme dali príležitosť aj mladučkému Filipovi Mešárovi, aby okúsil seniorský hokej. Skúšame veci, ktoré sme trénovali v hre päť na päť. Mali sme síce veľa presiloviek, ale momentálne sa im ešte nevenujeme, takže zatiaľ sme v tých starých, zlých koľajach. Dobrý výsledok vždy poteší, ale kedy inokedy si môžeme vyskúšať všetkých hráčov, ak nie v príprave. Momentálne máme šesť útokov, takže potrebujeme zúžiť káder,“ ozrejmil tréner HK Poprad František Štolc ml. a načrtol, čo sa stane s chlapcami, ktorí už nemôžu nastupovať v juniorskej súťaži: „Filozofiou klubu je dať im priestor v príprave za Á-čko a pokiaľ sa neprebojujú do kádra Popradu, posnažíme sa im nájsť priestor v 1. lige. Niečo už máme rozrobené, ale definitívne to budeme riešiť až vtedy, keď určíme tých, ktorí mužstvo opustia. Vlani sme spolupracovali so Spišskou Novou Vsou, ktorá si teraz robila try-out, takže uvidíme, v akej situácii bude. Ďalšie kluby by som nechcel konkretizovať, ale už som si volal s trénermi, ktorí ma požiadali, aby som ich kontaktoval, ak u nás niektorí hráči skončia.“

Trénerský tím HK Poprad. (Snímka: mik)

Ďalší program

Podtatrancov cez víkend čaká dvojzápas v anglickom Sheffielde s miestnymi Steelers, kde už chcú tréneri vyťažiť tých najlepších vrátane brankára Vošvrdu. Doma ich uvidíte až 23. augusta, keď sa začína tradičný domáci turnaj. „Na Tatranský pohár by sme chceli ísť v najsilnejšom zložení. Už nebudeme skúšať, chceme ho odohrať seriózne a vyhrať ho,“ povedal Štolc. Letná príprava sa „kamzíkom“ skončí v absolútnom závere mesiaca na Riviera Cup-e vo Francúzskom Nice.

Michal KLEIN