Hartl bicykloval šesť a pol hodiny, ale najdlhšiu trať s prehľadom vyhral

Škoda Horal MTB Maratón v sobotu oslávil 20-ročné jubileum.

Popradčan Ján Roth v cieli Senzi. (Snímka: mik)

Organizátori už majú päť overených tratí s príznačnými názvami. Dejzi, resp. Škoda Family, je určená pre rodinné tímy a meria 17 km (prevýšenie 350 m.) Tentoraz ju najrýchlejšie za 36:39 min absolvovali Sebastián a Andrej Michalecovci z Drietomy. Na ďalších štyroch trasách, ktorým postupne graduje obtiažnosť, už preteká každý sám za seba. Na triumf na Ízy na 28 km (prevýšenie 835 m) potrebovali Samuel Kováč z Liptovského Hrádku 1.15 h a Košičanka Anna Mikelová 1.39 h. Celkovým víťazom na 43-kilometrovej (prevýšenie 1350 m) Senzi sa za 2.07 h stal Radovan Bíroš z Dolného Kubína a za 2.43 h vyhrala Zuzana Juhásová medzi ženami.

Patrik Kuril z Tatranskej Štrby vyhral Lejzi. (Snímka: mik)

Vyhral paracyklista

Lejzi už nemohli zvládnuť „lenivci“ bez tréningu, pretože merala 78 km (prevýšenie 2500 m). Z prvenstva s časom 3.44 h sa napriek ochrnutému pravému predkoleniu tešil majster sveta v paracyklistike z roku 2015 Patrik Kuril z Tatranskej Štrby: „Táto trať je všeobecne náročná, takže vzhľadom na to, čomu sa venujem, mi postačuje. Má brutálne parametre, sedí mi najmä nadmorská výška a som rád, že organizátorom vyšlo na 20. ročník takéto nádherné počasie. Nemám svoj servis, takže vodu si musím brať z občestvovačiek, kde sa zastavím a dostanem minútu od konkurentov, ktorú potom musím sťahovať. Vďaka taktickej jazde som to však zvládol.“ Simona Triznová bola za 4.32 h najrýchlejšou ženou.

Karel Hartl využil na Krejzi technické problémy Halíka a triumfoval. (Snímka: mik)

Halík odstúpil

Najväčšou výzvou, ktorú Horal každoročne prináša, je Kráľova hoľa a práve ňou prechádza 134-kilometrová (prevýšenie 4500 m) trať Krejzi. Tá mala dvojicu najväčších favoritov, no keďže Popradčan Ján Halík musel pre technické problémy odstúpiť z priebežného prvého miesta, vo Svite sa za 6.33 h s poriadnym náskokom na konkurentov objavil Čech Karel Hartl: „Už som pár ročníkov síce vyhral, ale jubilejný je jubilejný, takže som rád. Konkurencia bola trochu slabšia, no počasie bolo vynikajúce a výhľady na Tatry boli parádne. Išiel som rozumne, nemusel som sa nikde príliš šponovať a bolo z toho víťazstvo. Jano jazdil v zjazdoch až príliš rýchlo a ja som čakal, kým sa mu niečo stane. Koledoval si. Ja som predtým spadol, on na mňa nepočkal a ušiel mi, tak po jeho problémoch som šiel tiež. Inak sme však veľkí kamaráti.“ Do cieľa Krejzi prišli aj dve z troch zúčastnených žien. Domáca Zuzana Palúchová za 10.27 h a o polhodinu neskôr Češka Adéla Otevřelová.

Horal je aj pre ženy. (Snímka: mik)

Hodnotenie organizátora

„Trať sme menili len v drobných detailoch, k čomu nás donútila situácia v lese, kde lesníci urobili nejaké zákroky a nedalo sa tam ísť. Išlo o dve miesta – nad obcou Vikartovce a smerom do cieľa do Svitu. Na všetkých dospeláckych tratiach sme mali 857 účastníkov, plus deti z Horala Junior dajú dohromady tisícku. Pretekári prišli zo všetkých okolitých krajín, ale bol tu aj Holanďan či Belgičan alebo aj Slovák žijúci v Austrálii. Prvýkrát v histórii sa stalo, že na najdlhšej trati Krejzi bolo viac cyklistov ako na Lejzi. Kráľova hoľa je zrejme veľká výzva a ľudí láka, aby to dokázali zvládnuť. Navyše vedie miestami, kde sa bežne bicyklovať ani nedá, pretože prechádza národnými parkami,“ vyjadril sa riaditeľ Horalu Ivan Zima a pokračoval: „Dvadsať rokov je dosť dlhá doba, naučili sme sa mnoho vecí. Sme oveľa skúsenejší, ale aj starší a unavenejší. Vrcholom bol európsky šampionát v roku 2017, kedy sme dosiahli aj rekordnú účasť. Trojdňová Horal Tour bola síce veľmi pekná, ale organizačne nesmierne náročná. Teraz uvažujeme, čo je naším cieľom a ako ďalej? Pohrávame sa s myšlienkou, že urobíme Horal24, teda 24-hodinovku, ktorá by taktiež mohla byť zaujímavá.“

Michal KLEIN

VÝSLEDKY