Kežmarskí lukostrelci na domácej súťaži dominovali

Slovenský pohár v terčovej lukostreľbe cez víkend vyvrcholil Tatranským šípom.

V sobotu súťažili olympijské luky. (Snímky: mik)

Na 4. kole pod Tatrami sa zišlo okolo 170 športovcov od kategórií „chrobákov“ až po veteránov z 18 klubov, medzi ktorými nechýbal domáci MŠK-LK Kežmarok či popradský Red Arrows. Sobota patrila divízii olympijský luk, kde síce Popradčania medaily nezbierali, no Kežmarčania áno. Mladšia žiačka Bianka Šimová získala zlato, strieborné medaily patria kadetke Sofii Krasuľovej, chrobákovi Patrikovi Teodorovi Slovíkovi i Michalovi Barčákovi medzi mladšími žiakmi, kde Marko Šimo získal bronz podobne ako kadet Sebastián Šilon. V kategórii mužov triumfoval Tomáš Cáder z Viničného a medzi ženami bola najlepšia Bratislavčanka Denisa Baránková.

Kocánov rekord

Nedeľa patrila zvyšným dvom divíziám. Z Kežmarčanov v kladkovom luku zvíťazila medzi ženami Diana Pashchenková, Sandra Vaľová medzi staršími žiačkami, Ľuboš Polák medzi chrobákmi a Samuel Zeman medzi staršími žiakmi, kde Radovan Polák pridal striebro podobne ako Marian Marečák u mužov, ktorý nestačil len na Jozefa Bošanského z Trnovca nad Váhom. Domácu zbierku bronzom doplnil ešte kadet Benjamín Badovský. Nechýbali ani holé luky, kde domáci opäť zbierali medaily. Chrobák Filip Kocán nielen že vyhral, ale vytvoril aj nový slovenský rekord, ktorý posunul o neuveriteľných 20 bodov. Zlato bral aj mladší žiak Oliver Hazucha i mladšia žiačka Kristína Juhásová. Vladimír Modla si vystrieľal medzi staršími žiakmi striebro rovnako ako jeho tréner a predseda klubu medzi veteránmi 2 Vladimír Majerčák: „Z holého luku som súťažne strieľal prvýkrát v živote. V minulosti som robil olympijský luk a po rokoch som presedlal na kladkový. Nestrieľam už sedem alebo osem rokov, no teraz som začal s holým lukom. V kategórii sme boli síce iba piati, no iba o bod mi ušlo zlato. Napriek tomu som nadmieru spokojný, pretože som urobil vyšší výsledok ako na tréningoch, ktorých som mal len šesť.“ Mladší žiak Juraj Zakopian obsadil tretiu priečku. Medzi mužmi zvíťazil Bratislavčan Juraj Sestrienka a pre Kežmarok získala ešte jeden bronz Zuzana Kubošiová medzi ženami, kde vyhrala Popradčanka Miroslava Schindlerová.

Zadarilo sa aj Popradu

Práve v holom luku si Red Arrows pozbierali všetkých päť cenných kovov. Zlato okrem Schindlerovej patrí totiž aj juniorovi Tomášovi Štefaňákovi i kadetke Daniele Dobisovej. Mladší žiak Samuel Dzadík pridal striebro a starší žiak Matúš Žonda bronz. Red Arrows Poprad sa v medailovej bilancii klubov s výsledkom 3-1-1 podelili o štvrté miesto s Lukostreleckým klubom Bratislava. „Súťaž bola výborná a celkom hojná aj na medaily, keď polovica členov nejakú získala. Ak zoberieme do úvahy konkurenciu, ktorá je na Slovensku veľmi silná, tak musíme byť spokojní. Som rád, že si všetci obhájili body, ktoré zvyknú strieľať a nikto neprepadol. V olympijskom luku sme boli štyria a v holom šiesti, kde sme teda získali päť medailí. Okolo tohto čísla stále oscilujeme, no, samozrejme, záleží aj na tom, koľko strelcov na preteky vyšleme. Zhruba päťdesiat až sedemdesiat percent zverencov vždy prinesie nejaký metál,“ hodnotil predseda, tréner i pretekár Red Arrows Poprad Vlastimil Schindler.

Vlastimil Schindler z Red Arrows Poprad. (Snímka: mik)

Kraľovali domáci

MŠK-LK Kežmarok je na Slovensku absolútnou špičkou, čo jeho členovia doma potvrdili 20 medailami (8-7-5), čo jednoznačne stačilo na prvenstvo. „Rekord maličkého chrobáčika Filipa Kocána je neuveriteľný a opäť ho niekto prekoná možno až o desať rokov. Je to neskutočne šikovný chlapec, pre ktorého je lukostreľba vášňou, snom i životom. Dvadsať medailí je neuveriteľné množstvo a Kežmarok bol vďaka nim suverénne na prvom mieste. Síce nás strašili predpovede počasia, ale to nakoniec vyšlo ideálne. Aj nálada bola veľmi dobrá a stretával som sa s množstvom pozitívnych ohlasov. Kežmarok má také technické zabezpečenie, že sme si mohli dovoliť ísť na jednu radu, čo nikde inde na Slovensku neexistuje,“ povedal nadšený Vladimír Majerčák.

Spoločná fotografia MŠK-LK Kežmarok na Tatranskom šípe. (Snímka: archív Vladimír Majerčáka)

Ďalšie súťaže

Záverečným kolom Slovenského pohára sa sezóna terčovej lukostreľby ešte nekončí a športovcov čaká séria národných šampionátov. Najskôr prídu na rad veteráni v Poprade-Strážach 17. augusta, 25. a 26. augusta sa opäť v Kežmarku zídu telesne postihnutí športovci, dospelí budú súťažiť na prelome augusta a septembra v Tepličke nad Váhom a Kežmarok hostí aj Majstrovstvá SR mládeže 7. a 8. septembra. Kežmarčania sa navyše uchádzajú aj o šampionát v terénnej lukostreľbe, ktorý by chceli usporiadať v Záľubici.

Michal KLEIN