Kraj rozdával peniaze aj na cyklochodníky

Peniaze putujú i do Spišského Podhradia na multifunkčné ihrisko či na viacúčelové ihrisko do Vrbova.

Ilustračná snímka: rov

V rámci Výzvy pre región podpísali minulý štvrtok v Prešove úspešní žiadatelia zmluvy o poskytnutí finančného príspevku. Do výzvy prišlo spolu 74 žiadostí o dotácie, PSK napokon podporí spolu 27 projektov za takmer dva milióny eur. Okrem miest a obcí si prilepšia aj občianske združenie, neziskové organizácie či cirkvi. Medzi úspešnými žiadateľmi nájdeme aj samosprávy z nášho regiónu. „Výzva pre región je nový koncept adresnej pomoci regiónom, ktorý sme implementovali v tomto roku po prvýkrát.  Jej  cieľom je podpora všeobecne prospešných služieb, aktivít a činností pri vlastnej finančnej spoluúčasti žiadateľov. Zdá sa, že sa táto dotačná schéma  ujala, je o ňu veľký záujem, čo nás povzbudzuje realizovať spoločne zaujímavé a pre obyvateľov kraja užitočné projekty,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Sprístupnia aj hrad

V rámci podpory infraštruktúry cestovného ruchu a obnovy kultúrnych pamiatok podporil kraj deväť projektov spolu za 782-tisíc eur. Obec Lučivná získala 148-tisíc eur na výstavbu cyklochodníka v úseku Lopušná – Lučivná. Celkový náklad na investíciu by mal dosiahnuť takmer 300-tisíc eur. Mesto Levoča získalo od kraja požadovaných 170-tisíc eur na 4. etapu cykloturistického chodníka, spolu by sa mali náklady vyšplhať na 367-tisíc eur. Spokojní môžu byť aj v Plavči. Obec plánuje sprístupniť pre peších turistov hrad. Ten je národnou kultúrnou pamiatkou. Získala dotáciu 60-tisíc eur, čo je polovica celkového rozpočtu.

Cyklochodníky sú v kurze

Naše samosprávy sa našli aj v zozname úspešných žiadateľov v zozname na dofinancovanie už schválených projektov v rámci päťpercentnej spoluúčasti. Na sedem projektov kraj vyčlenil 138-tisíc eur. Spišská Belá i Kežmarok získali peniaze na dofinancovanie cyklochodníkov – 23-tisíc eur putuje do Spišskej Belej na 3. etapu Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier, Kežmarok získal 21-tisíc eur na cyklochodník okolo historického centra mesta.

Na cyklochodníky dostane peniaze i Spišská Belá a Kežmarok. Ilustračná snímka: archív mesta Spišská Belá

Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie dostalo takmer 30-tisíc eur na dofinancovanie projektu Kultúrno-duchovný turizmus miest Spišské Podhradie a programu Glogów Malopolski v rámci programu cezhraničnej spolupráce. Obec Jarabina uspela s dofinancovaním projektu Rôzne podoby vody, ktorý sa týka Rabčianskej soľanky a Jarabinského prielomu ako prvkov prírodného dedičstva.

O šport bol najväčší záujem

PSK evidoval najväčší záujem o projekty v rámci výstavby a rekonštrukcie športovísk. Na 11 projektov kraj uvoľní jeden milión eur. Najväčšia podpora smeruje pre Hokejový klub Slávia Prešov, ktorý bude stavať tréningovú zimnú športovú halu, ale bez peňazí neostane ani náš región. Spišské Podhradie získa 87-tisíc eur na multifunkčné ihrisko pod Spišským hradom, celkový rozpočet je 175-tisíc eur. Viacúčelové ihrisko za 88-tisíc eur postavia vo Vrbove, PSK uvoľní 44-tisíc eur. „Výzva pre región pokračuje druhým kolom, kde bude rozdelených zvyšných 2,5 milióna eur. V termíne do konca júna bolo na Úrad PSK predložených 62 žiadostí, pričom požadovaná výška dotácie z PSK presiahla 4,5 milióna eur. O pridelení finančnej pomoci rozhodnú poslanci na októbrovej schôdzi krajského parlamentu,“ uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

(jat)