Krátke správy z regiónu – 33. týždeň

Matiašovce oslávia dni obce

Najbližší víkend čaká Matiašovčanov bohatý program. Dni obce sa začnú v piatok o 21.00 h hasičskou súťažou o pohár starostu obce a ľudovou zábavou. V sobotu o 13.00 h je na programe 4. ročník turnaja Matiašoviec Slovenska s gulášom. V nedeľu o 10.30 h sa začne sv. omša na amfiteátri a poobede od 13.30 h prídu na rad športové disciplíny pre dospelých, mládež aj najmenších. O 16.30 h vás čakajú ďalšie súťaže, o 17.30 h Jožko Jožka a o 18.00 h zahrá skupina Amor. Deti poteší skákací hrad či trampolíny.

FS Frankovčan na Dňoch obce Matiašovce. Snímka: matiasovce.sk.

Snehová veža dala zabrať Poliakom

V piatok popoludní zasahovali členovia HZS pod Veľkou Snehovou vežou, kde si 39-ročný Poliak poranil ruku. V spolupráci s vrtuľníkovou záchrankou zraneného transportovali. Ešte v ten večer dostala HZS žiadosť o pomoc od tej istej skupiny horolezcov. Ďalší 39-ročný Poliak si zlomil ľavé predkolenie. Záchranári leteli do Čiernej Javorovej doliny, pre tmu však nemohli pokračovať letecky, preto k zranenému prišla vysadená dvojica záchranárov a prečkala s ním noc. Krátko po svitaní Poliaka evakuovali.

Nezabudnite začipovať svojich psov

Psíčkarom sa kráti čas na zabezpečenie trvalého označenia svojich miláčikov. Vlastník psa narodeného do 31. augusta 2018 je povinný „začipovať“ ho najneskôr do 31. októbra 2019. To sa nevzťahuje na psa narodeného do 31. augusta 2018, ktorý sa uvádza na trh, prevádza do vlastníctva alebo držby inej osoby, umiestňuje sa do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá. Psíčkari, ktorí nebudú rešpektovať označenie psa podľa zákona o veterinárnej starostlivosti, zaplatia pokutu 50 eur.

Ilustračná snímka: archív red

Vyjadrite sa k cestovnému poriadku

Prešovský samosprávny kraj a SAD Prešov, Poprad či BUS Karpaty Stará Ľubovňa oznamujú, že verejnosť, mestá, školy či zamestnávatelia môžu podávať podnety, pripomienky a návrhy na tvorbu cestovných poriadkov na obdobie 2019/2020, teda na obdobie od 15. decembra 2019 do 12. decembra 2020. Do 30. septembra vaše tipy posielajte na SAD Poprad, Wolkerova 466 v Poprade alebo mailom na doprava@sadpp.sk; hlopko@sadpp.sk. Písať môžete aj na odbor dopravy Prešovského samosprávneho kraja.

Nad Šoldovom asfaltovali cestu

Obec Štrba začiatkom augusta zrekonštruovala účelovú cestu nad Šoldovom v smere na Tatranskú Štrbu poza diaľnicu a späť do obce. Ide o úsek cesty v dĺžke takmer jeden kilometer, opravu Štrba financovala z peňazí Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Obec chce ľahšie sprístupniť zaniknutú obec Šoldov, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Nový asfaltový povrch znamená aj lepšie podmienky pre cyklistov s prepojením na Tatranskú Štrbu, ale aj priestor pre ďalšie športy.

Základy stredovekého kostola v zaniknutom Šoldove. Snímka: rov

Z mostov sa kradnú aj muškáty

V máji mesto Poprad umiestnilo na lávke cyklistického chodníka kvetinovú výzdobu, aby zjemnila masívnu konštrukciu objektu. Sedem kvetináčov však kvôli „dlhoprstým“ ľuďom zmenilo svoj domov. Vysádzanie a opätovná inštalácia kvetinovej výzdoby stojí podľa vedúcej odboru výstavby mestského úradu v Poprade Kristíny Horákovej nemalé peniaze. Mestská polícia už prijala opatrenia proti ďalším krádežiam muškátov a tiež prosí občanov, aby nahlasovali akékoľvek poškodzovanie majetku.

Majú pomôcť absolventom

Zástupcovia ministerstiev školstva a práce i stredných a základných škôl sa stretli v Kežmarku, aby rokovali o možnostiach, ako pomôcť absolventom stredných škôl vyhnúť sa úradu práce. Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce by mohli byť účinné sociálne školské podniky. Sociálne podniky sa uchytili napríklad v Spišskom Hrhove alebo v Ihľanoch a tento model plánujú ministerstvá zaviesť aj do skôl. Na jeseň by mali zodpovední rokovať s predsedom akčnej rady Richardom Rašim.

Inšpektori kontrolujú potraviny

Potravinoví inšpektori si v prvom polroku 2019 viac „posvietili“ na hygienu. Škandál s poľskou hovädzinou či nákaza afrického moru ošípaných poukazujú na to, že bezpečné potraviny na stole či v chladničke si vyžadujú intenzívnu kontrolu. Za šesť mesiacov počas 30 tisícok kontrol zistili pochybenia v šiestich percentách prípadov, na trhoviskách zistili nedostatky v 44 percentách kontrol. Pokuty stáli výrobcov a prevádzky viac než tri milióny eur, najvyššia dosiahla 100-tisíc eur.