Krátke správy z regiónu – 34. týždeň

Záchranári mali rušný víkend

V sobotu popoludní vypadol vysokohorský turista zo Žltej veže vo Veľkej Studenej doline. 22-ročný Poliak utrpel mnohopočetné poranenia po zhruba 20-metrovom páde. Vrtuľníkom ho transportovali do Starého Smokovca. Záchranári pomáhali aj turistke, ktorej prišlo na Popradskom plese nevoľno, a tiež účastníkovi behu Tatranská šelma. V nedeľu horská služba zasahovala pod Kriváňom, 31-ročný muž si vážne poranil koleno. Záchranári súčasne riešili aj prípad zranenej ženy nad Tatranskou Lesnou.

Ilustračná snímka: HZS

Cyklisti, zvýšte opatrnosť

Nová cyklotrasa z Tatranskej Kotliny do Ždiaru je na úseku pred mostom v Babej doline v zhoršenom technickom stave po daždi v minulom týždni. Desaťročný most čaká rekonštrukcia. Nepôjde len o provizórne riešenie, preto podľa mesta Spišská Belá potrvá obnova dlhšie. Koncom augusta začne Východoslovenská distribučná s ukladaním kábla pred mostom. Na cyklotrase je pred kameňolomom osadený vymedzovací stĺpik, ktorý nedovoľuje prejazd automobilom. Aj takýmto spôsobom sa má zvýšiť bezpečnosť cyklistov.

Svište prídu opäť na Pleso

Najbližšia sobota na Štrbskom Plese bude patriť 9. ročníku podujatiu Svište na Plese. Rodiny sa môžu tešiť na športovo-vzdelávacie súťaže zamerané najmä na vekovú kategóriu detí od 6 do 12 rokov. Vítané sú aj deti do 15 rokov a rodičia. Prvú časť stanovíšť organizátori umiestnili pri údolnej stanici lanovky na Solisko, ostatné pri stanici lanovky na Solisku. Registrácia sa začína o 9.00 h, súťaže sa spustia o 9.30 h. Čaká vás aj disclipína v populárnom scrabble, jej víťaz získa stan na dobrodružné výpravy.

Ilustračná snímka: OOCR Región Vysoké Tatry

Múzeum vynovilo pamiatky

V roku 2018 sa Podtatranské múzeum zapojilo do výzvy Fondu na podporu umenia získalo dvetisíc eur na prostriedky na obnovu diel na papierovej podložke a doplatilo 106 eur. Diela pochádzajú zo starých zbierok a neboli doposiaľ prezentované. Ide o kolorované rytiny – Vodopád vo Velickej doline z roku 1799, ktorej autorom je Erasmus Schröt a na Požiar vo Veľkej, dielo je z roku 1830. Ošetrená bola aj kresba spišskosobotského rodáka Eugena Wallachyho s názvom Gánovce – Filice z roku 1900.

Levoča pripravila mestskú hru

O Levoči sa traduje množstvo legiend opradených tajomstvom. Podľa jednej z nich zmizla v istú noc koruna z hlavy Panny Márie na Mariánskej hore. Zlodej sa priznal len k tomu, že korunu predal. Na hľadačov stratenej koruny čaká odhaľovanie príbehu pod zlatou stieracou plochou. Hra vás prevedie 12 zaujímavými miestami. Poradie aj čas si určíte sami a spoznáte tak krásy a zákutia tohto kráľovského mesta. Plán mestskej hry Félixova cesta si kúpite v informačnej kancelárii.

Orlica Anička nad Vysokými Tatrami. Snímka: archív Správa TANAP

Anička vychovala orlíča

Správa TANAP-u dohľadala novopostavené hniezdo v lokalite známej slovenskej orlice Aničky. Koncom júna nevedeli určiť, či ide práve o populárnu orlicu. Na svojom webe Správa TANAP-u v polovici augusta potvrdila, že išlo o párik našich orlov Aničku a s najväčšou pravdepodobnosťou Arnolda, ktorému sa úspešne podarilo vychovať jedno mláďa, ktoré spozorovali a zdokumentovali. Anička má zhruba desať rokov a stále je v dobrej fyzickej kondícii, aby opäť zvládla cestu do Afriky a späť.

Tank pod Kostolom sv. Egídia v Poprade v auguste ´68. Snímka: neznámy autor

Pripomenú si okupáciu z augusta ‘68

Svetové združenie bývalých politických väzňov pripravilo na 21. augusta pietnu spomienku pri príležitosti 51. výročia okupácie. Začne sa o 14.00 h pri pamätníku obetí okupácie Československa sovietskymi vojskami a armádami Varšavského paktu z 21. augusta 1968 v Poprade. Po piesni Marty Kubišovej Ať mír zůstáva s touto krajinou sa prítomným prihovorí predseda združenia František Bednár. Pamiatku obetí si uctia aj položením kvetín k pamätníkom. Po spomienke čaká prítomných malá recepcia.