Krátke správy z regiónu – 35. týždeň

Chystá sa výstup na Kráľovu hoľu

Športový klub Horec Liptovská Teplička vás túto sobotu pozýva na výstup na najospevovanejšiu a povesťami najopradenejšiu horu Slovenska. Účastníci vyrazia o 7.00 h od spoločenského domu v Liptovskej Tepličke, organizátori sľubujú, že sa pôjde za každého počasia. Účastnícky poplatok je dve eurá, deti do 15 rokov neplatia nič. V cene je odznak a odmenou pre zúčastnených bude aj guláš. Turisti nesú zodpovednosť sami za seba, za deti zodpovedajú ich rodičia, prípadne vedúci skupiny.

Levoča. Snímka: archív mesta Levoča

Rokovať budú aj levočskí poslanci

S končiacim letom sa rozbiehajú zasadnutia mestských zastupiteľstiev. Túto stredu o 10.00 h majú rokovať poslanci mesta Levoča v zasadacej miestnosti mestského úradu. Na stole majú petíciu „Za čistý vzduch v Levoči“, zaoberať sa budú aj projektovým zámerom na budovanie vodozádržných opatrení v intraviláne mesta. Poslanci majú na programe aj zmenu rozpočtu, dohodu o podmienkach vybudovania verejnej elektronickej komunikačnej siete a nariadenie o ochrane verejného poriadku na území mesta.

Polícia chytila nočného sprejera

Mestská polícia Poprad informovala, že ešte 18. augusta o 3.30 h ráno zadržala priamo pri čine 17-ročného občana Spišskej Novej Vsi, ktorý si vzal na mušku hneď niekoľko fasád popradských budov, jedno motorové vozidlo a plochu na vylepovanie plagátov. „Umelecky sa vyžil“ a postriekal ich sprejom. Dopustil sa tak prečinu poškodzovania cudzej veci. Mladistvému preto podľa náčelníka mestskej polície Mariána Gardoša môže byť uložený trest odňatia slobody vo výške šiestich mesiacov.

Cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja si v roku 2017 prevzala aj historička Nora Baráthová. Snímka: PSK

Verejnosť môže nominovať na ceny PSK

Aj tento rok Prešovský kraj ocení jednotlivcov aj kolektívy. V našom kraji žijú inšpiratívni ľudia, ktorí svojou prácou a postojmi robia dobré meno sebe, kraju a aj organizácii, v ktorej pracujú. Zaslúžia si preto obdiv i verejné poďakovanie. Ak máte tip na osoby či kolektívy, ktoré si zaslúžia cenu PSK, pošlite na kraj meno či mená nominovaných aj so zdôvodnením. O laureátoch následne rozhodne krajské zastupiteľstvo. Uzávierka návrhov je 30. septembra, viac informácií vám poskytne PSK.

Veterány prídu do Šuňavy

Spišský veterán klub v spolupráci s obcou Šuňava srdečne pozýva na Spišský veterán zraz od 30. augusta do 1. septembra. V sobotu o 8.30 h sa veteránisti vydajú na cesty, od 9.30 h do 11.00 h budú v Levoči. Medzi 11.30 a 13.30 sa zastavia v Spišskej Novej Vsi a medzi 14.20 a 15.20 h vo Svite. Verejnosť sa môže tešiť aj na výstavu historických vozidiel v Šuňave, tá sa začne od 15.40 h pri obecnom úrade. O 17.00 h príde na rad ukážka bojov z 2. svetovej vojny a o 20.00 h posedenie pri muzike.

Tatranský oldtimer bude najmä o kráse a elegancii. Ilustračná snímka: Martin Mladoň

Poľskí turisti uviazli pod hrebeňom

V sobotu po 16.00 h dostali horskí záchranári žiadosť o pomoc pre dvoch poľských turistov. Muž a žena vystúpili na Predné Solisko a pokračovali smerom na Furkotský štít po hrebeni. Za Štrbským štítom schádzali do Furkotskej doliny a uviazli v exponovanom teréne, zranení však neboli. Na pomoc vyrazili leteckí záchranári. Počas príprav na evakuáciu sa zhoršili poveternostné podmienky, preto sa posádka vrátila na základňu. Horskí záchranári vystúpili s turistami na hrebeň a zišli na Štrbské Pleso.

Rokovali krajskí poslanci

Včera, v pondelok rokovalo v Prešove zastupiteľstvo PSK. Vrámci projektu cestného spojenia Pieninských národných parkov bude opravená cesta II/534 Kamienka – Hniezdne s dĺžkou 3,6 km za 1,9 milióna eur, PSK zaplatí 1,08 milióna. Medzi návrhmi je aj spolufinancovanie projektov Tatry v umení v Tatranskej gelérii a Limanowa a Kežmarok v Múzeu Kežmarok. Zastupiteľstvo má v programe aj návrh na dofinancovanie projekov zníženia energetickej náročnosti budovy SOŠ Svit a obchodnej akadémie v Poprade.

Festival prinesie aj ródeo

V nedeľu organizuje OZ Spiš v spolupráci s Nestville Parkom druhý ročník Farmár Festu. Pozriete si výstavu oviec, kôz, frízskych koní, hovädzieho dobytka, ale aj ródeo. Súčasťou akcie sú i Tradičné trhy, ktoré majú za cieľ propagovať regionálnych výrobcov potravín. K tomu všetkému vám zahrajú FS Ľubovňan, Wendigo, Michal Tučný Revival Band či Rolland z Čirča. Vstupné pre dospelých je 5 eur, pre seniorov a ZŤP 3 eurá, deti do 6 rokov majú vstup zdarma a deti od 6 rokov 1,60 eura.

Jaskynní záchranári predviedli transport pacienta pomocou lanovej techniky. Snímka: Pavel Hanko

V jaskyni pomáhali aj Slováci

Aj záchranári Horskej záchrannej služby pomáhali pri akcii vo Veľkej Snežnej jaskyni v poľských Tatrách, kde 17. augusta uviazli dvaja jaskyniari v hĺbke asi 500 metrov potom, čo stúpla hladina vody. Záchrannú skupinu tvorilo 13 záchranárov – špecialistov na jaskynnú záchrannú činnosť. Postupne už nebol potrebný vysoký počet záchranárov, preto sa desiatka z nich vrátila na Slovensko minulý utorok a ďalší traja v stredu. Vo štvrtok našli telo prvého z jaskyniarov, v noci na piatok už mali obe telá.

Začali s kurzami pre mamičky

Kežmarská nemocnica eviduje od 950 do tisíc pôrodov ročne, teraz prichádza s kurzom predpôrodnej prípravy raz týždenne od 32. týždňa tehotenstva, stretnutie by malo trvať hodinu. Hovoriť sa bude o príznakoch blížiaceho sa pôrodu, stanovení pôrodného plánu, o tom, čo si nezabudnúť pribaliť do pôrodnice, ale aj o starostlivosti o novorodenca a o dojčení. Vítané sú budúce mamičky, ale aj oteckovia. Na kurz je potrebné sa prihlásiť mailom na anna.majercakova@nemocnicakezmarok.sk alebo na t. č. 0903 560 030.