Najnavštevovanejší je Hrebienok

Do vysokohorského prostredia Tatranského národného parku sa minulý utorok vybralo 18 624 turistov.

Hrebienok. Ilustračná snímka: jat

Najviac návštevníkov smerovalo na Hrebienok. Po prvýkrát v histórii Štátne lesy TANAP-u spočítavali okrem turistov aj psov pohybujúcich sa vo vysokohorskom prostredí. Počas jedného dňa ich tu narátali 253.

Radi sa vyvážame lanovkami

Hrebienok ako najnavštevovanejšia lokalita vystriedal Popradské pleso. Pozemnou lanovkou sa tu zo Starého Smokovca vyviezlo 2 663 návštevníkov. Ďalších 1 009 turistov tu prišlo po vlastných, informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u . Vysokú návštevnosť malo aj Skalnaté pleso, kde sa v deň spočítania vybralo 2 767 ľudí. Podstatná časť – až 2 606 sa vyviezla kabínkovou lanovkou. Pešo sa na Skalnaté pleso vybralo len 161 turistov. Na Popradské pleso smerovalo 2 534 turistov. Od zastávky Tatranských elektrických železníc prišlo 1 036 turistov a ďalších 1 498 ich prišlo po červeno značenom turistickom chodníku od Štrbského Plesa. Lanovky patria k obľúbenej forme dopravy v lokalitách, kde sa nimi môžu turisti dostať do vyšších polôh. Okrem Hrebienka a Skalnatého plesa to platí aj pre Solisko. Zo Štrbského Plesa sa na Solisko vyviezlo 1 143 ľudí. Len 147 ich prišlo pešo po modro značenom turistickom chodníku.

Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo rovnako ako po minulé roky udržali Rysy. Z oboch strán Tatier vystúpilo na vrchol 433 turistov, pričom od Morského oka ich prišlo 143 a od Popradského plesa 290. Na Kriváň vystúpilo v deň spočítania 156 turistov. Po minuloročnej pauze sa tohto roku rátali turisti aj v Javorovej doline a Zadných Meďodoloch. Vlani boli obe lokality po povodniach pre turistov uzavreté. Tohto roku do Javorovej doliny „zablúdilo“ 24 ľudí, do Zadných Meďodolov sa vybralo 233 turistov.

Vrchol Rysov počas letnej turistickej sezóny. Snímka: rov

Počítali aj psov

Podobne ako po minulé roky, aj tohto roku tvorili najpočetnejšiu skupinu návštevníkov Slováci, Česi a Poliaci. Nechýbali však ani Nemci, Angličania, Francúzi, Maďari, Nóri, Holanďania, Izraelčania, Litovčania či Lotyši. Medzi výletníkmi sa však objavili i návštevníci z Egypta.

Spolu s návštevníkmi Štátne lesy TANAP-u rátali aj psy. Vo vysokohorskom prostredí sa ich v deň spočítania pohybovalo 253. Najviac, až 83, ich bolo v Tichej a Bobroveckej doline, ďalších 57 zaregistrovali v oblasti Štrbského Plesa. „V poslednej dobe sa najmä v súvislosti s prípravou nového Návštevného poriadku TANAP-u vedú dosť búrlivé diskusie o tom, či pes do národného parku patrí alebo nie, a tak sme sa práve tohtoročné sčítanie rozhodli využiť na to, aby sme zistili, koľko psov sa skutočne pohybuje v tomto vzácnom území. Výsledok nás prekvapil, až toľko sme ich nečakali,“ skonštatoval vedúci prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u Peter Spitzkopf.

Tatranskí lesníci počítali návštevníkov aj v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo 199 turistov a 1 089 cyklistov. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 5 126 osôb. V opačnom smere narátali 1 290 cyklistov a 416 peších turistov. Zrejme išlo o tých, ktorí sa zviezli na pltiach dole Dunajcom. Podobne ako v minulosti, aj teraz medzi návštevníkmi prevažovali Poliaci.

Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť od roku 1972. Za posledných pätnásť rokov zaznamenali vo vysokohorskom prostredí najviac turistov v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali 24 117. Absolútny rekord si stále drží rok 1980 s 26 520 návštevníkmi. Informácie o návštevnosti vysokohorského prostredia slúžia aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete.

Rastislav OVŠONKA