Nemocnica dostane aj nový röntgen

Okrem opravy fasády starého traktu čaká Nemocnicu Dr. Vojtecha Alexandra aj modernejšia technika.

Modernejší bude aj vstup do nemocnice. Snímka: archív

Na budove kežmarskej nemocnice je od polovice mája čulý stavebný ruch. Pracuje sa na zateplení budovy starého traktu nemocnice a novej fasáde. Nemocnicu čaká aj sanácia muriva a izolácia stien pomocou inkjektážneho krému proti vlhkosti. Vymenia sa aj odkvapové systémy a demontuje nefunkčná vzduchotechnika.

Pracujú za plnej prevádzky

V rámci odstránenia vlhkosti obvodových stien v ambulantnej časti prejdú ambulancie stavebnými úpravami a čiastočnou obnovou vybavenia. „Väčšina prác sa realizuje za plnej prevádzky, avšak modernizácia ambulancií si vyžiada jej čiastočné obmedzenie. V prípade plánovaných obmedzení pre pacientov bude verejnosť včas informovaná,“ uviedla Radka Miloševská, tlačová hovorkyňa skupiny Agel, ktorej členom je aj Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Práce na budove by mali byť hotové do konca októbra. Hlavným dôvodom stavebných prác je zvýšenie energetickej hospodárnosti budov. Financie na rekonštrukciu získala nemocnica z projektu Európskych investičných a štrukturálnych fondov ako nenávratný finančný príspevok. Z 200-tisíc eur na modernizáciu nemocnice spolufinancuje z vlastných zdrojov päť percent.

Agel momentálne rieši s mestom farbu fasády, aby ladila aj s Centrom integrovanej zdravotnej služby, ktoré plánuje radnica stavať v areáli nemocnice. Malo by ísť o štvorpodlažnú budovu so zázemím pre ambulancie, lekárov i lekárne pri Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra a s prepojením týchto dvoch častí.

Budú diagnostikovať s lepším prístrojom

Okrem vonkajšieho vzhľadu plánuje nemocnica do konca tohto roka tiež zmodernizovať vybavenie nemocnice. Oddelenia čaká rozsiahla výmena a modernizácia zdravotechniky. Zrekonštruovaný bude aj hlavný vstup do nemocnice. O úplnej modernizácii hovorí Radka Miloševská v súvislosti s röntgenovou zdravotníckou technikou nemocnice, ktorá má viac ako 30 rokov. Súčasná zobrazovacia technika je na oveľa vyššej úrovni a novým prístrojom sa zjednoduší aj kvalita práce obsluhujúceho personálu. Pre pacienta majú nové prístroje znamenať lepšiu diagnostiku ochorení.

V nemocnici tiež vymenia výťahy, zrekonštruujú kompresorovú stanicu stlačeného vzduchu a zmodernizujú informačno-komunikačnú techniku. Obnova podľa Radky Miloševskej prinesie skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti a kultúrnejšie a bezpečnejšie prostredie pre personál nemocnice.

Jana TOMALOVÁ