Nové Medvedie dni poznačilo počasie

Od stredy do soboty sa na Hrebienku vo Vysokých Tatrách konal 12. ročník festivalu Medvedie dni.

Medvedie dni na Hrebienku. Snímka: archív OOCR Región Vysoké Tatry

Už pred ich začiatkom organizátori avizovali, že to budú „úplne nové“ Medvedie dni. „Minulé ročníky sa niesli v duchu zábavy pre deti, tohto roku sme vsadili viac na edukáciu a viac sme celý festival priblížili Tatrám,“ uviedol riaditeľ festivalu Lukáš Brodanský.

Stavili na edukáciu a ekológiu

Veľkou novinkou tohto roku bol nový a väčší areál. Jeho súčasťou boli aj dve pódiá. To hlavné presunuli organizátori pod budovu pozemnej lanovky. „Už po minulé roky bola návštevnosť taká vysoká, že ľudia sa tu tlačili a komfort pre rodiny s deťmi je dôležitý. Areál sme zväčšili dvojnásobne. Ľudia si to pochvaľovali, takže aj do budúceho roku chcem zachovať veľký a vzdušný areál. Určite chcem ísť ešte viac do edukatívneho a ekologického programu,“ povedal Brodanský. Už tohto roku pripravili organizátori pre návštevníkov viac tatranských tém. Úplne vypustili veľké koncerty a predstavenia. Chýbali tiež veľké plastové atrakcie. „Na festivale sme mali Štefana Bačkora z Múzea horských nosičov. Mali sme tu horských záchranárov, ktorí predviedli ukážky záchrany. Prišla tiež skupina Plasťáci, ktorá deťom ukázala, ako správne separovať plasty a čo všetko sa z nich dá urobiť,“ doplnil riaditeľ festivalu. Hlavné festivalové programy priblížili návštevníkom nielen život medveďa v Tatrách, ale aj to, ako sa správať v prírode.

Počasie ako nikdy predtým

Veľký problém organizátorom tohto roku narobilo počasie. „V stredu a vo štvrtok nás potrápili výdatné dažde. V piatok síce vyšlo slnko, ale dopoludnia sa zrazilo osobné auto s električkou v Starom Smokovci, takže chvíľu bola zablokovaná doprava a mnohí sa na festival nedostali. V sobotu nás opäť trápil vietor a dážď, takže návštevnosť bola citeľne nižšia ako po minulé roky. Za ostatných 11. ročníkov sme nemali také počasie ako tento víkend ,“ skonštatoval Lukáš Brodanský. Medvedie dni nie sú podľa neho podujatím len pre lokálnych návštevníkov. Miestni tvorili asi desať až dvanásť percent všetkých návštevníkov. Tohto roku tu bolo viac Poliakov a Maďarov, ale prišli aj návštevníci z Nemecka či Izraela. Podľa Brodanského to môže súvisieť aj s tým, že Tatry sú podľa Lonely Planet európskou top destináciou leta a to sa prejavuje aj na zvýšenom prílive zahraničných turistov.

Rastislav OVŠONKA