Operné gala môže byť „štáciou“ na umeleckej mape Európy

V nedeľu o 17.00 h v artikulárnom kostole napíše Operné gala svoj 6. ročník. Hlavnou hviezdou bude sólista Opery SND Peter Mikuláš.

Na fotografii napravo Ľudovít Vongrej počas Operného gala 2018. Snímka: Zdenko Hanout

Návštevníci benefičného koncertu sa môžu tešiť na árie z Dvořákovej Rusalky, Mozartovej Figarovej svadby i Čarovnej flauty. Od Verdiho zaznie známa ária z Rigoletta či Dona Carlosa a z francúzskej romantiky to bude Massenetov Werther, Bizetoví Lovci perál a Carmen. Pestrú opernú paletu doplní piesňová tvorba Haydna, Bartholdyho, Gounoda či Dvořáka. Podľa Ľudovíta Vongreja, tvorcu myšlienky Operného gala, prichádza do Kežmarku na koncerty vnímavé publikum. Spolu s  Júliou Grejtákovou preto pristupujú každý rok veľmi zodpovedne k dramaturgii, ako aj k výberu umelcov. Záväzkom je pre organizátorov i fakt, že umeleckú záštitu nad koncertom opäť prebrala svetoznáma operná diva Edita Gruberová. Operné gala je zároveň benefičnou akciou a každý rok pomôže dobrej veci.

Operné gala sa už tradične spája s benefíciou.  Snímka: Zdenko Hanout

Tentoraz výťažok z koncertu poputuje organizácii Dobrý anjel. Peniaze dostanú rodiny s deťmi z východného Slovenska, ktoré bojujú so zákernou chorobou. Informácia, komu dar z Operného gala v Kežmarku poputuje, bude po koncerte zverejnená na webe Dobrého anjela.

Stretnú sa na jednom pódiu

V nedeľu do Kežmarku zavíta popredný slovenský spevák, sólista opery Slovenského národného divadla a pedagóg Peter Mikuláš. „Osobne som veľmi rád, že pán Mikuláš prijal pozvanie do Kežmarku, pretože ho veľmi obdivujem nielen ako veľkého a vyhľadávaného profesionála, ale vážim si ho aj po ľudskej stránke. Jeho umelecký prednes je jedinečný a pútavý, o čom sa budú môcť presvedčiť aj návštevníci Operného gala,“ hovorí Ľudovít Vongrej.

Drevený artikulárny kostol ponúka „luxusnú“ akustiku. Snímka: Zdenko Hanout

Spolu s Petrom Mikulášom sa už tradične predstavia aj mladí nádejní umelci, prví traja spomínaní sú žiakmi Petra Mikuláša. „Do Kežmarku pricestuje mezzosopranistka Alena Kropáčková, ktorá je hosťujúcou speváčkou mnohých operných scén, tenorista Peter Malý, stály sólista opery Juhočeského Divadla v Českých Budějoviciach, ale aj hosť iných operných scén,“ dopĺňa Ľudovít Vongrej. Zástupcami najmladšej generácie budú dvaja poslucháči Vysokej školy múzických umení – sopranistka Renata Bicánková a barytonista Dávid Harant. Na klavíri ich bude sprevádzať korepetítorka Opery Štátneho divadla Košice Júlia Grejtáková.

Talentom sa darí

Mladé talenty sú tradíciou Operného gala a organizátori sa môžu hrdiť dobrým výberom. „Slávka Zámečníková získala za posledný rok veľmi dobré umiestnenia na svetových speváckych súťažiach a dostala ponuky vicerých operných scén. Jej umenie budú môcť obdivovať napríklad aj diváci Viedenskej štátnej opery.

V roku 2015 na Opernom gala zaspievali aj (zľava) Peter Kellner a Štefan Kocán. Snímka: Zdenko Hanout

Taktiež sa darí aj Petrovi Kellnerovi, ktorý v Kežmarku spieval v roku 2015 a od sezóny 2018/2019 je sólistom Viedenskej štátnej opery, je hosťujúcim umelcom opery v rakúsom Grazi a v minulej sezóne debutoval na javisku Royal Opera House v Londýne,“ spomína Ľudovít Vongrej. Po určitom čase plánuje pozvať týchto spevákov do Kežmarku opäť – už ako hlavné hviezdy jednotlivých ročníkov.

Mojím želaním je, aby sme postupne z Operného gala v Kežmarku urobili každoročnú letnú štáciu na opernej mape otvorenej Európy, aby do tohto pozoruhodného mesta pod Tatrami ľudia pricestovali nielen zo Slovenska, ale aj z rôznych krajín sveta.

 

Ľudovít Vongrej

Z Kežmarku chcú opernú destináciu

Už šiesty ročník koncertu si získal pozornosť umelcov, milovníkov opery, ale aj médií či rôznych inštitúcií, okrem iného aj Fondu na podporu umenia a mediálnych partnerov. Projekt podporuje aj miestny evanjelický farár Roman Porubän. Ľudovít Vongrej má od akcie aj ďalšie očakávania: „Mojím želaním je, aby sme postupne z Operného gala v Kežmarku urobili každoročnú letnú štáciu na opernej mape otvorenej Európy, aby do tohto pozoruhodného mesta pod Tatrami ľudia pricestovali nielen zo Slovenska, ale aj z rôznych krajín sveta. Čas ukáže, či budú organizovať aj ďalšie koncerty počas roka, produkcia operného koncertu je totiž mimoriadne náročná.

Jana TOMALOVÁ