Príďte si po pekné oblečenie či doplnky

Túto sobotu vás v zasadačke mestského úradu v Spišskej Belej čaká SWAP – vzájomná výmena oblečenia, kníh či doplnkov do domácnosti.

Ilustračná snímka: archív mesta Spišská Belá

SWAP je zameraný výlučne na výmenu oblečenia a doplnkov, fungujúcu na princípe príď– prines dobré veci – vymeň – odnes. Ide o darovanie kvalitného a nepoškodeného oblečenia, doplnkov, kníh či menších predmetov do domácnosti. Tovar, ktorý si nenájde nového majiteľa, putuje ďalej na akciu Fest Fajný Fest a následne na dobročinné účely. SWAP alebo Beliansky bazár oblečenia a doplnkov je časťou mozaiky ekologickejšieho života. Denne sa na trh dostáva kvantum tovaru na úkor našej planéty. Potvrdzuje to aj nakupovanie odevov. Skrine máme plné funkčného oblečenia, ktoré nenosíme, no s predajom cez internet sa mnohým zapodievať nechce. Preto občianske združenie Trochu inak ponúka alternatívu SWAP-u v Spišskej Belej. Ten prvý vás čaká už túto sobotu od 11.00 do 15.00 h na mestskom úrade v Spišskej Belej. Keď sa nápad ujme, chcú v meste organizovať SWAP-y pravidelne.

Inšpirovali sa Bratislavou

SWAP je v zahraničí populárny a ostatné roky je v obľube aj na Slovensku – hlavne vo väčších mestách. „Myšlienka začať so SWAP-om aj u nás sa zrodila už dávnejšie. Minulého roku sme s babami zo Spišskej Belej založili združenie Trochu inak, pričom jedným z našich cieľov je ochrana životného prostredia a šírenie osvety. Takto sa možnosti začali postupne otvárať. Najprv sme spustili výmenu oblečenia s názvom Daruj/Vymeň, čo už nepotrebuješ na našej facebookovej stránke. Online sa zapojilo pár Belančanov, povymieňali si rôzne kúsky oblečenia a funkčných predmetov. Stále mi však v hlave vŕtala myšlienka nadstavby – akcie, kde sa ľudia reálne stretnú, oblečenie si môžu prezrieť, vyskúšať a zažiť aj niečo navyše,“ hovorí Viktória Sisková. Inšpiráciu našla u kamarátky, ktorá organizuje SWAP-y v Bratislave, od nej získala cenné rady. O finančnú pomoc požiadali cez participatívny rozpočet mesta a získali 350 eur.

Čakajú vás aj workshopy

Oblečenie musí byť v dobrom stave – voňavé, čisté, pekné, nepoškodené – také, aké by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi. Množstvo je limitované na 20 kusov. Odniesť si účastníci môžu akékoľvek množstvo oblečenia, kníh či menších funkčných predmetov do domácnosti bez nutnosti ďalšej opravy. Topánky organizátori z hygienických dôvodov vynechávajú. V sobotu vás čakajú aj workshopy tematicky ladené na výrobu ekologických produktov a upcykláciu odpadových materiálov. Zabezpečujú ich členovia občianských združení Trochu inak a Zaujímam sa. „Návštevníci si budú môcť vyrobiť tašku zo starého trička a naučiť sa uháčkovať opätovne použiteľné odličovacie tampóny. Okrem kreatívnych workshopov sme si pre Belančanov pripravili aj banner s princípmi udržateľného spôsobu života a filozofie Zero waste (Života bez odpadu),“ vraví Viktória Sisková.

Občianske združenie Trochu inak tvorí partia piatich žien, ktoré aktívne participujú na dianí v meste Spišská Belá cez rôzne kultúrne, športové, environmentálne a vzdelávacie akcie. Za uplynulý rok sa podieľali na komunitnej akcii Sídliskové hry. Obyvateľov motivujú aj cez informačné vitríny či internetové ekovýzvy. V spolupráci s Theatro Balans vytvorili edukačné video Mrázik-Separátor.

Jana TOMALOVÁ