Pripomíname si 75. výročie Slovenského národného povstania

Pri Veľkej Lomnici je pripravená taká ukážka bojov, aká v regióne ešte nebola.

Ilustračná snímka: archív Marcela Maniaka

Koncom augusta 2019 si pripomenieme 75. výročie významnej dejinnej udalosti – Slovenského národného povstania. Aj podtatranský región si dôstojne pripomenie toto výročie prostredníctvom rôznych akcií. Okrem tradičných slávnostných podujatí a pietnych spomienok záujemcov čakajú bohaté sprievodné podujatia.

Ukážky bojov s pôvodnou technikou

Sprievodné podujatia pri príležitosti 75. výročia SNP otvorí 21. augusta o 20.00 h prednáška Marcela Maniaka v Podtatranskom múzeu v Poprade venovaná priebehu Povstania v podtatranskom regióne. Záujemcovia sa dozvedia informácie o najdôležitejších udalostiach, ktoré sa odohrali v rokoch 1944 a 1945 pod Vysokými Tatrami. V sobotu 24. augusta o 13.00 h sa vo Veľkej Lomnici uskutoční ukážka historických bojov. Pôjde o zrejme najväčšie podujatie svojho druhu v histórii v podtatranskom regióne. Zapojí sa doň okolo 80 ľudí a tiež 14 kusov techniky, vrátane tanku či obrnených pásových vozidiel.

Hlavným organizátorom tejto ukážky je Klub vojenskej histórie Carpathia z Malaciek. „Spolu s predsedom klubu sme už dlho zdieľali spoločnú myšlienku uskutočniť ukážku povstaleckých bojov na autentických miestach v priestore Kežmarok – Huncovce – Veľká Lomnica. Ukážka sa bude odohrávať presne podľa historických udalostí a historická vojenská technika bude autentická, aká tu v skutočnosti v roku 1944 bola použitá,“ informoval Marcel Maniak. Členovia klubu sa pravidelne zúčastňujú na rekonštrukcii bojov alebo oslobodzovania počas SNP v rôznych častiach Slovenska. KVH Carpathia účinkoval aj vo filme Nedodržaný sľub (2009), poviedkovom filme Moje povstanie (2014) a zúčastnil sa na natáčaní druhej série Moje povstanie (2019).

Ilustračná snímka: archív Marcela Maniaka

Odhalia tabuľu

V rámci osláv 75. výročia SNP bude 12. septembra odhalená nová pamätná tabuľa na budove gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade. V týchto priestoroch boli v roku 1944 umiestnené kasárne Pod Gerlachom, ktoré zohrali dôležitú úlohu po vypuknutí SNP. Následne, 17. septembra, sa v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade uskutoční vernisáž výstavy 75 slobodných rokov pod Vysokými Tatrami. Výstava bude prezentovať rozhodujúce momenty príprav a priebehu SNP v podtatranskom regióne. Sprievodné aktivity zavŕši prezentácia novej knihy Marcela Maniaka s názvom Nikdy viac! Príbeh vypálených obcí, ktorá sa uskutoční 19. septembra 2019 v Podtatranskej knižnice v Poprade.

(red)