Psí útulok je takmer neustále plný

Deň otvorených dverí do popradského útulku minulý piatok opäť pritiahol množstvo ľudí.

Návštevníci útulku počas dňa otvorených dverí potešili psíky prechádzkou, darovaným krmivom či hračkami. Snímka: gro

Mestský útulok otvára svoje brány pre návštevníkov mimo bežných otváracích hodín dvakrát ročne. Raz je to cez letné prázdniny a druhý raz v období medzi Vianocami a Novým rokom. „Snažíme sa predovšetkým o to, aby sa útulok dostal do povedomia širokej verejnosti. Hlavnou myšlienkou tejto akcie je, aby ľudia prišli psov vyvenčiť. Popri tom sa im možno nejaký zapáči a neskôr si ho vezmú buď do dočasnej starostlivosti, alebo na adopciu. Ide nám o to, aby psov nekupovali, ale radšej si ich adoptovali,“ približuje Peter Greňa, vedúci Mestského útulku v Poprade a pokračuje: „My sme v podstate vždy plní. Keď odíde jeden pes, tak sa tešíme, že po ňom môžeme popratať, no o dve hodiny máme nového.“

Na opustené psíky sa počas DOD prišla pozrieť aj mladá rodina s bábätkom. Snímka: gro

Psov s majiteľom neberú

Útulok v správe mesta Poprad prijíma túlavých, nájdených a odchytených psov. „Psov, ktorí majú majiteľa, neberieme. Momentálne máme v útulku 27 psov a v dočasnej starostlivosti ich je umiestnených 25. Tie dočasky sú veľmi dobré, lebo bez nich by sme ich nemali kam dať. Dobré je aj to, že psíkov v dočasnej opatere si asi 70 percent z tých ľudí potom aj adoptuje. Možno 30 percent psíkov sa nám vráti,“ vraví ďalej Peter Greňa. V prvom polroku tohto roka útulok prijal cirka 53 psov. Z toho si nový domov našlo 24 zvierat a 20 sa vrátilo pôvodnému majiteľovi. „Evidujeme všetkých psov, ktorých prijmeme. Ak sa stratí taký, ktorý je začipovaný, majiteľa dokážeme nájsť hneď. Ak nie je začipovaný, jeho fotografiu dávame na našu stránku na sociálnej sieti,“ vysvetľuje vedúci útulku.

Najstarší pes v útulku sa volá Goro. Má 14 ľudských rokov a psí útulok je jeho domovom viac ako štyri roky. Snímka: gro

Okrem nových prírastkov sa v tomto zariadení nachádzajú i psy, ktoré sú tam už niekoľko rokov. „Sú to veľké alebo väčšie psy. Je problém ich umiestniť. Ani jeden psík v útulku nie je čistokrvný, čiže sú to najmä rôzni kríženci nemeckého ovčiaka či vlčiaky,“ hovorí Peter Greňa.

Pomôcť môžete celý rok

V deň otvorených dverí (DOD) do útulku smerom na popradské letisko zavítala aj Janka Vnenčáková s rodinou. „Nechodíme tu veľmi pravidelne, ale keďže dnes je DOD, tak sme prišli psíkov trošku vyvenčiť. Nech má radosť aj dcéra aj psíky. Máme ich radi, len škoda, že tu v útulku je väčšinou všetko veľké, do bytu je s tým ťažko ísť.“ Venčenie si verejnosť môže vyskúšať denne od utorka do nedele v čase od 13.00 do 16.00 h. Psíka si však môžete adoptovať už od 8.00 h. „Finančne možno útulok podporiť priamo na číslo účtu, ktoré je na našej webstránke. Okrem toho robíme celoročne zbierku starých matracov, perín či kobercov, ktoré používame v zime na zateplenie kotercov. Takisto sa dá pomôcť krmivom či vôdzkami alebo obojkami, ktoré sa ničia hlavne pri väčších psoch. Ľudia nám dávajú aj misky na vodu a potravu. Chcem sa verejnosti poďakovať, lebo nám nosí veľa potrebných vecí. Krmivo preto vôbec nekupujeme, máme ho dostatok,“ prezrádza vedúci útulku.

Ľudmila GROMADOVÁ