Správy z kultúry: Blíži sa Stretnutie Goralov v Pieninách i vystúpenie Lucie Bílej na Štrbskom Plese

V Pieninách sa stretnú Gorali

Areál Kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore pre vás otvoria v sobotu o 9.00 h. Nasledovať bude sv. omša o 11.00 h. Kultúrny program sa začne o 14.00 h vystúpením FS Goral zo Suchej Hory. Pokračovať bude Karol Peterka so Šlágr partiou, Franta Uher či Kollárovci a Jožko Jožka. O 17.20 h odštartuje goralská súťaž, Ščamba sa predvedie od 18.00 h a v tombole si zasúťažíte od 19.00 h. Kollárovci sa predstavia aj o 20.00 h a skupina Gladiátor vás pobaví od 22.00 h. Program moderuje Štefan Skrúcaný.

Môžete sa zúčastniť na plenéri

Počas prvého ročníka umeleckej rezidencie Plenér_001 bude sedem umelcov reagovať na prírodu s odkazom na tvorbu Ladislava Mednyánszkeho. V sobotu o 20.30 h bude na nádvorí Kaštieľa Strážky letné kino, kde bude výber z dokumentárnych filmov na tému krajina. V nedeľu 18. augusta vás o 11.30 h čaká foto workshop s prednáškou o tvorbe Mednyánszkeho v prostredí Belianskych Tatier. Zraz je na chate Plesnivec. Plenér uzavrie v utorok 20. augusta o 14.00 h opäť na nádvorí kaštieľa výtvarný workshop pre deti.

Lucie Bílá vystúpi na Štrbskom Plese. Snímka: facebook.com

V Tatrách vám zaspieva Lucie Bílá

Pri hoteli Solisko sa v nedeľu o 13.00 h predstavia v rámci Spievania okolo plesa hudobné skupiny a detské folklórne súbory. Areál pod skokanskými mostíkmi na Štrbskom Plese svoje brány otvorí o 17.30 h. V programe od 18.15 h uvidíte skupinu Štrbän zo Štrby, detské folklórne skupiny, spevákov a hudobné skupiny spod Tatier. Od 19.30 h sa v areáli s kapelou Petra Maláska predvedie Lucie Bílá. Voľné sedenie a státie na tráve stojí 15 eur. Sedenie na miestach v sektoroch A, B a C vyjde od 29 do 49 eur.

Terakotová armáda odíde z Popradu

Do štvrtka 22. augusta máte možnosť navštíviť v Tatranskej galérii výstavu hlinených vojakov z Terakotovej armády prvého čínskeho cisára dynastie Čchin. Armáda, ktorá mala strážiť hrobku panovníka, bola v Číne objavená pri kopaní studne v roku 1974. Okrem certifikovaných kópií vojakov tu nájdete i sochy koní, či repliky vojnových vozov a zbraní, ktoré sa našli. Zaujímavosťou je, že každá zo sôch v životnej veľkosti je iná – má iný výraz tváre, postoj, účes alebo odev. Vstupné je 6 eur.

Quentin Tarantino má novinku

Americký režisér či herec Quentin Tarantino má za sebou réžiu snímok ako Pulp Fiction, Kill Bill alebo Divoký Django. Vo štvrtok 15. augusta uvádza do slovenských kín komediálnu drámu Vtedy v Hollywoode. Príbeh je o tom, ako sa televízny herec (Leonardo DiCaprio) a jeho kaskadér (Brad Pitt) rozhodnú presadiť sa vo filme na konci zlatej éry Hollywoodu v roku 1969. Cinemax Poprad vám snímku prináša od štvrtka až do budúcej stredy vždy o 20.20 h za vstupné 6,75 eura, v pondelok za 5 eur.