Svitská Iskra už hrala pod novým trénerom

Basketbalisti spod Tatier minulý týždeň absolvovali prvé tri prípravné zápasy.

V nasledujúcej sezóne povedie „medvede“ Chorvát Igor Prtorič. (Snímka: mik)

Keďže sa Michal Madzin upísal Leviciam, vedenie Iskry muselo okrem skladania kádra na novú sezónu hľadať aj trénera. Voľba nakoniec padla na 60-ročného Chorváta Igora Prtoriča, ktorý doteraz trénoval len vo svojej rodnej krajine. Ako už býva zvykom, dosť sa obmenilo aj mužstvo. Domáci mladíci ako i starší Slováci Baldovský s Findurom síce ostali, no odišli všetci legionári okrem Avramoviča. Nahradiť by ich mal Srb Jovanovič i trio Američanov Nesbitt, Carr či Johnson. Svit svoj tím ešte rozšíril o dvojicu perspektívnych mladíkov Adama Mončeka a Michaela Kuzmiaka. „Určite budem dávať šancu aj mladým. Slováci na Slovensku potrebujú hrať. Ku koncu ligy uvidíte, že aspoň traja z nich budú hrať skutočne veľa a zlepšia sa natoľko, že sa s nimi bude dať naplno počítať aj v ďalšom ročníku. Teraz je síce v kvalite oproti legionárom veľký rozdiel, no dúfam, že postupom súťaže sa zmenší,“ opísal Prtorič svoje plány.

Daniel Kubaský v stretnutí s Nyíregyházou. (Snímka: mik)

O jediný kôš

Príprava Podtatrancom odštartovala už 5. augusta a teraz prišli na rad aj prvé previerky na domácej palubovke. V stredu „medvede“ bojovali o víťazstvo až do konca, ale Ostravu predsa len zdolali 88:86 (40:38), keď s 22 bodmi zahviezdil americký podkošový univerzál Phil Carr a jeho krajan Isaiah Johnson pridal taktiež veľmi solídnych 18. „Hneď tento prvý súboj bol veľmi zaujímavý. Ostrava je silný tím, majú kvalitného pivota, ale aj iných basketbalistov. Moji zverenci však ukázali, že dokážu hrať aj proti takémuto súperovi,“ hodnotil Igor Prtorič.

Stará známa tvár v drese Svitu Roman Findura. (Snímka: mik)

Maďarov sfúkli

Pod Tatry pricestoval aj Sviťanom dobre známa Nyíregyháza, s ktorou Iskra odohrala hneď dva zápasy. V piatok si už hráči produktivitu rozložili rovnomernejšie a ako rozhodujúca sa ukázala tretia štvrtina, keďže „medvede“ ju vyhrali o 20 bodov a celý duel 94:78 (42:40). Podobne to vyzeralo aj v sobotu, no Maďari tentoraz držali krok počas celých troch štvrtín. V záverečnej desaťminútovke im však totálne odišla streľba a Sviťania využívali na ľahké koše každú ich chybu. Ovládli ju o 16 bodov, čím si zabezpečili aj tretí triumf v príprave 84:63 (37:37). „Boli sme agresívnejší v obrane aj keď nám chýbal doliečujúci sa Avramovič a v druhom stretnutí aj Baldovský. Mladíci ukázali vôľu. Chcel som si vyskúšať každého z chlapcov. Niektorí hrali veľmi dobre, iní ako-tak obstojne. Som spokojný s tímom, ktorý máme. Sme len na začiatku a nevenovali sme sa ešte všetkým veciam či už v obrane alebo v útoku. Máme však dosť času na zlepšenie a stihneme spraviť všetko, čo chcem,“ vyjadril sa tréner Prtorič.

Isaiah Johnson. (Snímka: mik)

Chopí sa šance?

Jedným z najvyťažovanejších hráčov Iskry bol aj 20-ročný domáci odchovanec Martin Bizub, ktorý prvé ligové skúsenosti zbieral pod trénerom Madzinom. Po ukončení spolupráce s Mauriziom Galatom sa zdá, že práve on by mohol spoločne so Stanislavom Baldovským plniť kľúčovú rolu slovenského hráča v tíme. „Mal som v každom zápase nad 20 minút, čo je pre mňa super skúsenosť. Som rád, že práve teraz prichádza takáto šanca a môžem sa zlepšovať. Verím, že v tíme vybudujeme veľmi dobrú chémiu, zvykneme si na sebe a budeme všetci vedieť, čo od každého môžeme očakávať a skĺbime to aj do dobrej partie. Ešte potrebujeme popracovať hlavne na obrane, mali by sme zlepšiť aj útočnú fázu, ale zatiaľ sme len v prvom mesiaci prípravy a postupne všetko príde. Verím, že aj moje výkony sa každým duelom budú zlepšovať,“ povedal dlháň Bizub.

Martin Bizub. (Snímka: mik)

Pôjdu za hranice

Sviťania ešte týždeň popracujú na kondícii, ale musia sa venovať aj detailom v ofenzíve či defenzíve. Ďalšie prípravné zápasy absolvujú v Českej republike či v Chorvátsku a v závere septembra aj 7. ročník Baťovho pohára vo Svite. Do Slovenskej basketbalovej ligy vstúpia 5. októbra zrejme s najťažšou možnou prekážkou, pretože cestujú do Bratislavy, kde ich vyzve majstrovský Inter.

Michal KLEIN