Tatranská galéria má za sebou najúspešnejšiu výstavu v histórii

Uplynulý štvrtok sa skončila výstava terakotovej armády v Tatranskej galérii.

Terakotovú armádu vystavoval Tatranská galéria od 25. mája do 22. augusta. Snímka: rov

Ten, kto nestihol, môže ľutovať. Výnimočná výstava pod názvom Terakotová armáda – Odkaz prvého cisára po troch mesiacoch opustila priestory Tatranskej galérie. „Z nášho pohľadu je to jedna z najúspešnejších výstav, čo sa týka návštevnosti, aj čo sa týka ohlasov verejnosti ku kvalite výstavy a podaniu komplexných informácií k tomuto projektu. Okrem výstavy sme sa snažili, aby tu ľudia strávili dlhší čas, aj prezeraním filmov a získaním aj odborných vedomostí o tejto pamiatke UNESCO,“ zhodnotila riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Expozíciu terakotovej armády videlo v Tatranskej galérii vyše 24-tisíc návštevníkov, čo je rekord v histórii Tatranskej galérie. „Veríme, že z tých návštevníkov, ktorí k nám prišli za uplynulé tri mesiace, sa mnohí vrátia na iné projekty a iné výstavy. Určite sme sa dostali viac aj do povedomia širokej verejnosti,“ dodala riaditeľka. Posledné dni pred ukončením výstavy si cestu do galérie nachádzalo aj 600 ľudí denne.

Tatranská galéria. Ilustračná snímka: rov

Do kvalitnej výstavy sa oplatí investovať

Tatranská galéria sa podľa riaditeľky snaží každý rok priniesť nejakú „lahôdku“ pre návštevníkov. K takým podľa nej v minulosti patrili výstavy Salvadora Dalího či Edgara Degasa alebo ruskej realistickej maľby. „Vždy sme sa snažili priniesť niečo, čo osloví širšiu verejnosť. Samozrejme, boli to nákladné výstavy, ale zistili sme, že sa oplatí investovať aj do drahších, pretože je tu spätná väzba od návštevníkov,“ uviedla Anna Ondrušeková. Expozíciu o terakotovej armáde neprilákala len miestnych, ale aj návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia. Niektorí z nich boli prekvapení, že v Poprade je takáto výstava, ktorú nie je možné bežne vidieť. Mnohí z nich v galérii strávili aj niekoľko hodín. Niečo podobne zaujímavé chystajú aj na budúci rok, kedy si galéria pripomenie 60 rokov existencie. Riaditeľka zatiaľ nechcela bližšie špecifikovať, o akú výstavu pôjde. Najbližšie sa v galérii uskutoční 30. augusta vernisáž jedného z významných československých výtvarných umelcov Eduarda Ovčáčka. Na vernisáži sa má osobne zúčastniť aj 86-ročný autor.

Terakotovú armádu vystavoval Tatranská galéria od 25. mája do 22. augusta. Snímka: rov

Armádu uvidíte na Slovensku už len v Lučenci

Najzložitejší bol presun sôch, keďže každá z nich váži približne 200 kilogramov. „Ide o certifikované repliky, ale musíte mať povolenie z čínskeho mesta Sian. Je potrebné dodržiavať pravidlá pri vystavovaní,“ uviedol Tomáš Pala, majiteľ českej firmy Govin Group, ktorá zabezpečovala vystavovanie terakotovej armády. Sochy prišli do Európy pred dvoma rokmi. Odvtedy boli na niekoľkých výstavách v Českej republike. Na Slovensku bola v Poprade výstava prezentovaná vôbec po prvýkrát. Na našej pôde zostane ešte nasledujúce tri mesiace, keďže terakotová armáda sa presúva do Lučenca, kde bude vystavená v miestnej synagóge. Tu bude terakotová armáda od 14. septembra do 30. novembra. Odtiaľ by mala výstava odísť do Poľska a následne s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde naspäť do Číny. To, že výstavu terakotovej armády sa podarilo získať do Popradu, je podľa Palu výsledkom aktivity riaditeľky Tatranskej galérie. „Pani riaditeľka veľmi tvrdou rukou zaistila, že to tu bude. Samozrejme, nebolo to jednoduché. Pôvodne sme tu výstavu neplánovali, ale nakoniec sme sa dohodli. Kvôli tejto výstave sa zmenil aj ročný plán výstav Tatranskej galérie,“ doplnil. Výstava v Poprade bola z pohľadu návštevnosti najúspešnejšia zo všetkých. „Poprad jednoznačne vyhral, Most je až na druhom mieste,“ dodal Tomáš Pala.

Rastislav OVŠONKA