Tatranský pohár víťaza nespoznal. Finále sa odohrá v Michalovciach

Od štvrtka do nedele písal druhý najstarší hokejový turnaj v Európe svoj 72. ročník.

Štvrtkový súboj Miškovca s Košicami. (Snímka: mik)

Zúčastnilo sa na ňom šesť tímov rozdelených do dvoch trojčlenných skupín. V Á-čku figurovali HK Poprad, Les Aigles de Nice a HK Dukla Ingema Michalovce a B-skupinu tvorili HC Košice, DVTK Jegesmedvék Miškolc, Comarch Cracovia Krakov. Turnaj otvoril triumf Michaloviec nad francúzskym Nice 1:2 (1:1, 0:0, 0:1) Góly: Heizer – Hvila, Lalancette (trestné strieľanie) a Miškovec vyhral nad Krakovom 3:2 (2:0, 0:2, 1:0) Góly: Beach 2, Rodman – Kapica, O. Mikula. V piatok Košičania zdolali Miškovec 4:2 (2:0, 2:1, 0:1) Góly: B. Rapáč, Majdan, Haščák, Bezúch – Tousignant, Beach a večer mali svoj debut už aj ambiciózni „kamzíci“. Michalovciam síce podľahli až po samostatných nájazdoch 2:3 sn (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0) Góly: Bjalončík, Štrauch – Dalhuisen, Bdžoch, rozh. nájazd Lalancette, ale hneď vedeli, že cieľ, ktorým bola obhajoba titulu, nesplnia.

Popradčan Jørgen Karterud proti Nice. (Snímka: mik)

Francúzov zdolali

V sobotu sa uzavreli skupinové boje, keď karty B-čku poriadne premiešalo víťazstvo Krakova s Košicami 5:3 (1:2, 2:0, 2:1) Góly: Kamiński, Bepierszcz, O. Mikula, Jáchym, Bepierszcz – Bezúch, Jokeľ, Milý. Každý z tímov mal teda po jednom triumfe a konečné počty určili, že B-skupinu vyhral Miškovec pred Košicami a Krakovom. Večer ešte Poprad porazil Nice 4:2 (0:1, 2:0, 2:1) Góly: Mlynarovič 2, Štrauch, Karterud – Carpentier, Václav. Do finále teda postúpili Michalovce, Podtatrancov čakal boj o 3. priečku a Nice o 5.

Východniarske derby o 3. miesto. (Snímka: mik)

Kanár od Košíc

Nedeľa teda patrila bojom o konečné umiestnenie. Nice, ktoré má v kádri expopradčanov ako Brincko, Dinda, Václav či Heizer, porazilo Krakov 4:1 (1:1, 1:0, 2:0) Góly: Dorey 2, Dame-Malka, Lacheny, Dorey – Kalinowski. Poslední tak skončili Poliaci. Východniarske derby o 3. miesto sa skončilo výpraskom vo forme tenisového kanára, keďže „kamzíci“ podľahli „oceliarom“ 0:6 (0:1, 0:2, 0:3) Góly: M. Haščák 2, J. Cibák, Majdan, Michal Chovan, Suja. „S turnajom sme absolútne nespokojní a hlavne s posledným stretnutím. Bola to jedna veľká katastrofa a fiasko. Chýbala nám obetavosť i bojovnosť. Bol to síce tretí zápas za sebou, ale to nás neospravedlňuje. My môžeme prehrať, ale musí tam byť vôľa po víťazstve. Mali sme dobré šance a v predošlých dueloch nám išli aj presilové hry, teraz sme si neťukli ani piati proti trom. Zbytočne sme špekulovali, čo nás vrátil tam, kde sme boli minulú sezónu,“ hodnotil tréner HK Poprad František Štolc ml. a prezradil svoje dojmy z aktuálneho kádra: „Máme zranených hráčov ako Lukáš Paukovček a teraz aj Daniel Brejčák. Uvidíme, ako to s nimi bude vyzerať. Musíme to teda mixovať, takže sme Petra Kundrika skúsili na centri. Snažili sme sa hrať aktívne, no zistili sme, že nie všetci sú schopní hrať aktívny hokej. Budeme sa teda musieť prispôsobiť hokejistom, ktorých máme a v neposlednom rade aj súperovi. Legionári sú raz hore, inokedy dole, takže nie sme s nimi momentálne spokojní, aj keď na začiatku to vyzeralo veľmi dobre. So všetkými chlapcami budeme mať pohovory, aby každý vedel, aké úlohy má plniť. Kým sa nezačala liga, škrty nebudeme robiť, lebo niekto sa vie práve vtedy naštartovať a bývajú aj takí, ktorým príprava vyjde, no v súťaži sa trápia.“

Miškovec nemohol pre črevné problémy odohrať finálový duel. (Snímka: mik)

Črevné problémy finalistu

Tatranský pohár v posledných rokoch prebiehal bez väčších problémov, no tentoraz ho výrazne narušila neočakávaná udalosť a finále medzi Miškovcom a Michalovcami sa ani nezačalo. „Nadránom som mal telefonát, že hokejisti z Miškovca majú črevné problémy. Niektorým, dokonca, zavolali sanitku, ktorá im poskytla prvú pomoc a niektorých previezla aj do nemocnice. Situáciu sme monitorovali a pribúdali k nim ďalší, takže sme zápas zrušili. Keďže štatistiky nie sú úplné, nemohli sme teraz vyhlásiť ani najlepších jednotlivcov turnaja,“ vysvetlil riaditeľ podujatia Ľudovít Jurinyi a doplnil: „Po organizačnej stránke som nezaznamenal nejaké chyby, za čo sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Napriek spomínanej nepríjemnosti bola aj dobrá odozva a tímy boli spokojné. Ďakujem aj všetkým divákom, ktorí nás, ale i ostatných prišli na Tatranský pohár povzbudiť. Našich priaznivcov chcem poprosiť, aby boli pozitívne naladení. Je to pre nás dôležité a verím, že ich nesklameme. Spravíme všetko preto, aby mali radosť z hokeja.“ Na základe rozhodnutia organizačného výboru turnaja schváleného oboma účastníkmi a ostatnými zainteresovanými subjektmi sa finálový zápas 72. ročníka Tatranského pohára sa odohrá v rámci 16. kola Tipsport Ligy 25. októbra v Michalovciach.

Michal KLEIN